| Ti_Kristina_1995 a întrebat:

Salutare tuturor!
Am nevoie de ajutor! De cîteva luni incerc să aplic pentru cetațenie romana, dar din motivul insuficeinței de timp și din cauza că sunt neinformată nu pot să o fac. Tatăl meu are deja cetațenie romana si nuștiu unde si cum trebuie sa aplic si eu. Stiu ca trebuie sa am toate actele tatei si a mamei, si certificatul lor de casatorie, dar nu stiu unde e mai bine sa aplic si la ce institutie sa ma adresez, pentru ca multi oameni mi-ai spus variante diferite. Va voi fi foarte recunoscatoare daca ma poate cineva ajuta.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui statul al carui cetatean esti acum si varsta ta.
In orice caz poti depune actele necesare pentru cetatenie la Ambasada Romaniei din statul respectiv.
Actele necesare si procedura o poti vedea aici:
http://cetatenie.just.ro/index.php/ro/vrei-sa-devii-cetatean-roman

| Ti_Kristina_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc! Am citi de multe ori acesta informatie, ai totusi, cineva mi-a spus ca daca unul dintre parinti are deja cetatenie romana, procedura este alta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ti_Kristina_1995):

Acolo sunt informatii si pentru aceste cazuri si este altfel, dar numai daca esti minor.