| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor!
Din păcate, pentru mine mi s-a luat permisul din acumularea a 16 puncte. Mie mi-a venit acasă plic de la poștaș, l-am desfăcut și ma anunțase ca trebuie sa predau permisul! În aceeași zi am plecat la rutiera și am vorbit cu ei, cei de acolo mi-au zis ca din ziua în care am primit înștiințarea, mai am voie sa circul 5 zile, iar dacă depășesc 5 zile, din retinerea de 30 de zile cum este legal, se fac 60 zile. Eu am primit pe 24 aprilie plicul, iar pe 29 aprilie am dus permisul, dar la ghișeu era alta doamna care mi-a zis ca lor le apare ca am primit plicul pe 20 aprilie și ca am circul 9 zile, ceea ce voi avea 60 zile. Va rog frumos, dați-mi un sfat, ce pot face? Eu depind de permis deoarece fara el nu mai am loc de munca. A cui este vina? Eu am primit pe 24 plicul și pe 29 am dus permisul!
Pe cine as putea da în judecata în caz de nu rezolv nimic? Va mulțumesc tare mult!

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Plicul nu are o stampila pe el? Poți face o contestație la judecătorie și primești permisul înapoi până se rezolva.

Răspuns utilizator avertizat
| Dandiiiiiiii a răspuns:

A cui este vina?
A ta.
In primul rand pentru ca nu ai respectat regulile de circulatie si ai acumulat cele 16 puncte de penalizare. Daca stii ca fara permis nu mai ai loc de munca, ai grija cum conduci.
In al doilea rand, te-ai lacomit la 5 zile si ai pierdut 30.
Matemtica aia care nu va trebuie in viata, spune ca 30=30, indiferent unde pui cele 5 zile; la inceput sau la sfarsit. Te-ai fentat singur. Nu pe ei.

Răspuns utilizator avertizat
| Dandiiiiiiii a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Am vazut.