| Stropdeploaie a întrebat:

Se merita sa faci Uber eats?( In Bucuresti) Imi explica si mie cap coada! Cum este procedura?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Nu e asa.
Clientul plateste online mincarea prin aplicatia Uber Eats, tie iti apare comanda, functie de cit de aproape esti de restaurantul de la care se comanda, asta tot aplicatia o face, daca accepti comanda, te duci doar sa o iei si sa o livrezi. Pe km esti platit cu 1 leu, 2 lei e preluarea comenzii, si inca 1 leu livrarea ei. Fara sa mai pui bacsisul. Care, din experienta lucrului cu oamenii, e destul de consistent, se aduna, chiar daca primesti adesea doar un leu - doi, insa venind de la multi, te poti trezi cu inca jumatate de banii de salariu. Esti platit in aplicatie, prin contorizare, se aduna fiecare leu de la fiecare comanda in aplicatie, si tot prin aplicatie poti scoate banii pe un cont de card, saptaminal. Sistemul e superingenios, pentru ca aplicatia face cam toata treaba. Chiar si comanda de la restaurant, cei de acolo primesc prin aplicatie comanda facuta de client. Iar clientul poate sa urmareasca tot prin aplicatie pe harti pozitia ta pe drumul de la restaurant la el.
Nu stiu cum e la masini, dar la bicicleta cineva a scos cu 8 ore pe zi 4000 de lei in mina, fara bacsis, dovedit cu poze, la contorul din aplicatie.
Stiu cum stau lucrurile pentru ca si eu vreau sa fac tot cu bicicleta din primavara, asa ca m-am interesat cit de bine am putut.

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Raspunsul pe care l-am dat lui RomanianFighter cred ca e ceea ce asteptai.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Sa zicem ca tu faci Uber eats. Mie îmi e foame si nu am chef de ies din casa si comand ceva de la Kfc de 11 lei. Tie iti plătesc 15 lei care raman in pendig. Tu mergi și cumperi ce am specificat eu, plătești si vii la mine acasa unde imi dai mancarea. In momentul in care tu ai dat Livrare completa, banii din pendig, adica cei 15 lei iti vin tie +tips(adica ce vreau eu sa dau in plus ca ai fost rapid sau ca te am vazut frumos, etc). Cam asta este uber eats, insa nu merita deoarece cei care comandă au comenzi mici din care iei 4-5-6 lei, adica mai puțin decat dai pe benzina

| Stropdeploaie explică (pentru cristi202):

Totusi cred ca ti a scapat ceva. De fapt n am adresat bine intrebarea!
Trebuie sa colaboresz cu vreo firma ceva! In caz ca nu vreau sa mi deschid un PFA!

| cristi202 a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Cind mergi la ei pentru angajare, din cate am inteles, iti mijlocesc ei colaborarea cu o firma ca sa fii legal.

| cristi202 a răspuns (pentru dnzzzzzzzzzzzzzzz):

Nu e asa.
Clientul plateste online mincarea prin aplicatia Uber Eats, tie iti apare comanda, functie de cit de aproape esti de restaurantul de la care se comanda, asta tot aplicatia o face, daca accepti comanda, te duci doar sa o iei si sa o livrezi. Pe km esti platit cu 1 leu, 2 lei e preluarea comenzii, si inca 1 leu livrarea ei. Fara sa mai pui bacsisul. Care, din experienta lucrului cu oamenii, e destul de consistent, se aduna, chiar daca primesti adesea doar un leu - doi, insa venind de la multi, te poti trezi cu inca jumatate de banii de salariu. Esti platit in aplicatie, prin contorizare, se aduna fiecare leu de la fiecare comanda in aplicatie, si tot prin aplicatie poti scoate banii pe un cont de card, saptaminal. Sistemul e superingenios, pentru ca aplicatia face cam toata treaba. Chiar si comanda de la restaurant, cei de acolo primesc prin aplicatie comanda facuta de client. Iar clientul poate sa urmareasca tot prin aplicatie pe harti pozitia ta pe drumul de la restaurant la el.
Nu stiu cum e la masini, dar la bicicleta cineva a scos cu 8 ore pe zi 4000 de lei in mina, fara bacsis, dovedit cu poze, la contorul din aplicatie.
Stiu cum stau lucrurile pentru ca si eu vreau sa fac tot cu bicicleta din primavara, asa ca m-am interesat cit de bine am putut.