| Sonia822 a întrebat:

Speta urmatoare: Am platit un dispozitiv medical prin intermediul e-bay, catre un vanzator cu adresa inregistrata intr-o tara a UE. In tara e distribuit automat prin Posta Romana, coletul soseste cu 24 zile mai devreme, posta nu avizeaza coletul in cutia postala, nu reavizeaza coletul si fara sa dea un telefon sa ma instiinteze ca am un colet sosit si neridicat, fara acordul meu - il trimite inapoi in UE. Enervat de situatie, sellerul imi spune ca il retrimite a doua oara in Ro, dar nu da curs solicitarii, nu raspunde la mesaje si mail-uri, iar telefon nu are. Cum pot recupera banii, daca nici peste o luna nu primesc coletul?

3 răspunsuri:
| Sonia822 explică (pentru SharpEagle):

Ca sa nu citesc toata politica de returnare impreuna cu termenii si conditiile- stii cumva daca exista un termen limita pentru depunerea reclamatiilor? In cate zile (luni) trebuie depusa sesizare?

| SharpEagle a răspuns (pentru Sonia822):

Dupa ce a expirat termenul prestabilit de livrare, nu?
Ai dovada ca ai vorbit deja cu sellerul si ca nu reactioneaza.
Sa-i dea aia capace si sa-l zboare de pe ebay daca nu se conformeaza.
Banii tot ti-i primesti.