| maya1 a întrebat:

Stie cineva care sunt consecintele abandonului caminului conjugal
in cazul in care sotii nu sunt divortati dar au bunuri in comun si copii minori?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt mai multe consecinte si toate rele. Sotul parasit poate cere divortul, se vor stabili domiciliul minorilor si obligatiile de intretinere, se va face partajul bunurilor comune.
Toate se pot face si fara divort. Numai bine!

| alessia5158 a răspuns:

Daca nicio autoritate nu este sesizata, abandonul familial nu poate avea decat o singura consecinta: suferinta morala si materiala a celor indreptatiti la intretinere(minorii). Abandonul familial este o infractiune penala--- consulta un avocat inainte de a lua o decizie in privinta unui divort sau a unei plangeri penale. Dar, inainte de toate, gandeste-te la copii--- ei au nevoie de mama si de tata deopotriva!
Numai bine!