| doiaruxxx a întrebat:

Stie cineva cat costa un notar? Vreau sa dau niste bani la cineva pe o casa si nu sunt in tara si ii dau bani prin notar pana vin eu in tara.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru autentificarea contractului de vanzare-cumparare a unui imobil onorariul notarial este stabilit pe transe valorice, asa ca nu se poate spune cat este fara a sti valoarea.
Poti imputernici pe cineva sa incheie contractul la notar printr-o procura speciala. Aceasta poate fi facuta la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde te afli si o trimiti persoanei imputernicite prin posta sau curier rapid.

| Violleta2022 a răspuns:

Si notarului cum ii dai banii?
Ca el nu are voie sa-i ia in numele cumparatorului!
Singura solutie este sa te urci in avion sau masina, sa vii in tara si sa vinzi casa, cu acte in regula.
Nu poti acum, vinzi casa cand vei putea.

| doiaruxxx explică (pentru Violleta2022):

Eu ii dau bani omului prin notar si cand vin eu in tara facem actele nu pot sa ii dau acelei pers. bani asa ..notaru face o chitanta cu suma de bani conditii etc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru doiaruxxx):

Poti sa-i dai omului banii in fata notarului, numai daca imputernicesti pe cineva din tara sa te reprezinte in fata notarului.
Acea procura de imputernicire se face la orice Ambasada sau Consulat romanesc, din toate tarile lumii.
Evident, trimit procura persoanei care te reprezinta legal, prin curier rapid, ca sa o primeasca in timp.