| alexmovila a întrebat:

Stiti ACTA?
Stiti ce vor sa faca?
Eu stiu.
Raspunsul vostru astept daca sunteti pro sau contra.
Si sa explicati!
Va zic ceva:
Din cauza lor poti face inchisoare daca intri din luna iunie pe youtube twit facebook si altele...
Sau vor disparea pur si simplu.
Deci astept raspunsuri

Răspuns Câştigător
| ROB3RT89 a răspuns:

Se pare ca nu esti prea bine informat,nu e asa cum zici tu! Inchisoare nu faci daca intri pe youtube, facebuck si alte site-uri de genu! Inchisoare sau amenda(in functie de caz)primesti daca descarci un film, mp3 sau dai un text de pe un site mai departe! Dar asa ceva nu se va intampla niciodata! Bine inteles ca sunt contra, pentru cei care inca n-au facut-o, semnati si voi petitia http://www.avaaz.org/en/eu_save_the_internet/

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este chiar asa cum spui. O sa poti intra linistit pe orice site existent doar ca s-ar putea sa dispara o parte destul de mare din continutul actual, respectiv acela care incalca drepturile de autor ori va trebui sa platesti pentru accesarea lui. Numai bine!

| ChristiaNNN a răspuns:

Nu ai cum sa faci inchisoare pentru simplu fapt ca intri pe Youtube! ACTA Acordul comercial de combatere a contrafacerii sau in engleza Anti-Counterfeiting Trade Agreement, un tratat comercial plurilateral propus ca răspuns la „creșterea globală a comerțului cu bunuri contrafăcute și lucrări protejate de drepturi de autor". Deci acest acord incearca sa opreasca sau sa reduca pirateria. Sunt si nu prea de acord cu acest acord. De ce? Pentru ca situatia financiara din Romania nu-mi permite sa cumpar filmele pe care vreau sa le vad si nici jocurile pe care vreau sa le joc, avand in vedere ca un joc poate ajunge si la 2 milioane, iar salariu mediu in Romania este undeva la 900-1000 lei.

| tibi95cj a răspuns:

Din cate am inteles... ACTA Vrea sa opreasca toate piratariile. gen windows pritatat, muzica descarcata pe gratis, filme etc. Pe care noi le folosim / le vedem / le ascultam aproape zi de zi, dar de fapt noi pentru acestea ar trebui sa platim... Dintr-o parte au dreptate deoarece nici mie nu mi'ar convenii sa fac un soft iar acesta sa fie folosit gratuit. dar pe de alta parte. daca legea intra in vigoare. e vai de capu nostru laughing

| Tau_SuperErou_1995 a răspuns:

Sa stiti ca deja artistii care vor sa-si protejeje operele, pot face in asa fel incat sa nu poata posta nimeni in afara de ei pe youtube acea opera(in cazul asta o melodie). Deci artistii sunt deja protejati. Pe site-urile de hosting care se respecta, in momentul in care cineva posteaza ceva care nu este un freeware(dat publicitatii gratuit) si proprietarul raporteaza acel post, site-ul sterge automat orice. Cred ca ar trebui sa se aplice ACTA doar pentru acele site-uri care chiar nu respecta nimic din toate astea, dedicate piraterii la propriu.
http://www.facebook.com/events/282081808525126/
eu am creat si un eveniment impotriva ACTA si impotriva stangaciilor din acest tratat, pentru ca trebuie sa recunoastem, are si unele parti pozitive.

Ce pot sa va spun, in principal, Inna, Alexandra Stan, si alti artisti care merg pe comercial, poate Guess Who(de care sunt complet dezamagit) o sa fie f fericiti.

http://www.facebook.com/events/282081808525126/
participati la eveniment si invitati-va cati mai multi prieteni! E vital pentru a salva ce inseamna internetul din ziua de azi!

| lolec a răspuns:

O sa gasesti pe youtube strict videoclipurile oficiale. Nu o sa mai gasesti faze tari momente surprinse prin lume. Cel mai bine este explicat pe siteul la creativemonkeyz-robotzi-ACTA au facut baietii un episod impotriva ACTA si explica acolo tot ce se v-a intampla

| RrEe4 a răspuns:

Nu vei face inchisoare daca intri pe youtube, twitter sau facebook.Ai inteles tu gresit.Prin ACTA cei ce distribuie internet(UPC, RDS/RCS, Romtelecom)sunt obligati prin aceasta lege sa va urmareasca 24/24 pe ce site-uri intrati.In momentul in care ati intra pe un site de piraterie sau ati publicat pe internet un videoclip si pe fundal este o melodie celebra atunci puteti fi dati in judecata pentru drepturi de autor.La vama sau la aeroport au dreptul sa va controleze telefoanele, tabletele sa vada daca aveti aplicatii piratate.In cazul in care vor gasi aplicatii piratate va vor amenda conform legii.
Cam atat va pot spune eu despre ACTA.Sa speram ca nu se va aplica.
O zi buna!