| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

Stiu ca se poate verifica cati bani am pe card, mi-a zis asta un politist, insa am o alta intrebare: se poate verifica cand am scos ultima data bani de pe card? Ce suma am scos? Sau ce am cumparat platind cu cardul?

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate verifica, cerand un extras de cont de la banca de unde ai cardul. Ce ai cumparat exact nu se poate dar se poate afla magazinul de unde ai cumparat.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, dar se poate verifica si cand am scos ultima data bani de pe card si cat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Bineinteles, pe extrasul de cont apar toate depunerile, platile si scoaterile banilor de la ATM din perioada pentru care soliciti extrasul.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Eu nu am solicitat miciun extras. Intrebasem daca Politia poate face asta. Apropo, politistii pot face asta pur si simplu sau cu un mandat sau ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Nu politia nu poate face aceasta, doar procurorul o poate face si numai in cauze penale in care ai calitatea de suspect, conform Codului de procedura penala, citez:
"ART. 153. Obţinerea de date privind situaţia financiară a unei persoane
  (1) Procurorul poate solicita unei instituţii de credit sau oricărei altei instituţii care deţine date privind situaţia financiară a unei persoane comunicarea datelor privind existenţa şi conţinutul conturilor unei persoane, în cazul în care există indicii temeinice cu privire la săvârşirea unei infracţiuni şi există temeiuri pentru a se crede că datele solicitate constituie probe.
  (2) Măsura prevăzută la alin. (1) se dispune din oficiu sau la cererea organului de cercetare penală, prin ordonanţă care trebuie să cuprindă, în afara menţiunilor prevăzute la art. 286 alin. (2): instituţia care este în posesia ori care are sub control datele, numele suspectului sau inculpatului, motivarea îndeplinirii condiţiilor prevăzute la alin. (1), menţionarea obligaţiei instituţiei de a comunica imediat, în condiţii de confidenţialitate, datele solicitate.
  (3) Instituţia prevăzută la alin. (1) este obligată să pună de îndată la dispoziţie datele solicitate."

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am calitatea de suspect nicaieri, nu am avut-o si nu vreau sa o am vreodata, insa cineva e suspect din cauza mea.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

N-am spus ca ai calitatea de suspect, doar ti-am raspuns la intrebarea ta, nu-i treaba mea ca ai sau nu aceasta calitate ori ai cautat un raspuns la ceva ipotetic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Absolut toate tranzactiile apar in extrasul de cont. Daca e cazul politia in baza unui mandat are acces.

| doctorandus a răspuns:

Daca e ceva suspect, banca are obligatia de a anunta Politia/inspectia fiscala.

Si nu uita: "sagetile" sunt cel mai usor de prins. D-asta sageti se racoleaza de obicei dintre nebuni si drogati.

| alina2k18 a răspuns:

laughing
Da, absolut tot veziwinking asa e si ideea laughing
''sau ce am cumparat platind cu cardul?''
Gen 3 kg rosii si 2 de cartofi de la Lidl?
Asta nu laughing

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, politia poate afla tot, TOT
dar nu pot face asta fara mandat

si, da, pot afla si la ce magazin au ajuns banii, dar nu direct din extrasul tau de cont (trebuie sa ceara tranzactia de la banca/sistemul de plata care ti-a luat banii)

| cfrtobias a răspuns:

Daca ai cont si instalezi aplicatia de unde ai card poti, probabil trebuie sa mergi sa faci cont de unde ai cardul sa poti folosi

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru cfrtobias):

Nu cred ca ai inteles bine, eu intrebam daca Politia poate verifica cand am facut ultima tranzactie, cat etc.

| cfrtobias a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Daca is curiosi poate ca pot... poate de au ceva contract cu banca sau ce stiu eu..., da crezi ca te-ar verifica asa aiurea? poate de vad ca furi bani laughing

| Vântulalb a răspuns:

Se poate verifica in extras cand si cat ai depus/scos.
Cand, de unde si de ce valoare ai cumparat. Cu numar de bon (verificat de mine). Pe baza bonului, poate vedea exact ce ai cumparat. Chiar 3 rosii de la Lidl cum nu crede mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți afla doar suma pe care ai plătit-o, și unde. Dar nu și produsele din cos.

| mihaela000ela a răspuns:

Extrasul de cont!