| Anonimuserr a întrebat:

Studiile superioare sunt considerate vechime in munca?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Conform Legii nr.263/2010-legea pensiilor, respectiv, art.49, alin1) litera "b" studiile superioare, curs de zi, se asimileaza stagiului de cotizare adica, se considera vechime. Durata studiilor superioare este luata in calcul ca vechime in cazul pensiei de limita de varsta si a pensiei de invaliditate.
Vezi aici articolul din lege :
http://legeaz.net/legea-pensiilor/art-49-lege-263-2010

4 răspunsuri:
| Anonimuserr explică:

Din cate stiu inainte erau, dar nu sunt sigur daca mai sunt.

| Anonimuserr explică:

Mi se pare aberant sa nu fie luate in calcul pentru pensiile anticipate avand in vedere ca se presupune ca ai o afectiune sau afectiuni si nu este vina mea, poate eu doream sa mai muncesc in continuare, nu a fost alegerea mea.

| CorneliaC a răspuns:

Nu

| niggaplease69 a răspuns:

Nu!