| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte confuz. Poate stiti ca acum putin timp in urma au fost alegerile in America si la urma a ramas Trump si Clinton. Ok pana aici. Ca in orice tara s-a ajuns sa aleaga lumea raul cel mai mic. Multi inca sunt suparati si in ziua de azi si ma intreb de ce. Nu sunt fan nici Trump nici Clinton dar femeia aia anormala spunea ca vrea razboi cu Rusia si inca o tara. Cum poate lumea sa fie suparata ca nu a iesit ea presedinte?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecare are dreptul sa-si exprime parerea si sa aiba preferinte pentru o persoana sau alta, vorba aceea: "De gustibus et coloribus non disputandum."
La fel este si parerea ta, a mea este ca H.C. nu este o femeie anormala si nici ca ar fi vrut un razboi cu Rusia.
De altfel mie imi este indiferent cine este presedinte in SUA, mult mai important este cine conduce Romania si cum o conduce (aici ma refer la Presedinte, Guvern, Parlament si organele locale).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta ai inteles tu? Ca vrea razboi cu Rusia?

Si trump a zis ca ridica ziduri si ii da pe toti afara din tara

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ca face un zid mi se pare o gluma. Dar sa ii dea pe toti cei care nu sunt nativi de acolo afara? Asa ceva mi se pare o aberatie imensa.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Spalatura pe creier facuta de mas media are succes la ignoranti care nu stiu pe ce lume traiesc.

| Deliiiia a răspuns:

America va ramane pasiva in fata dominatiei ruse, astfel Rusia va incerca sa-si extinda teritoriul si este posibil ca in viitor sa fim sub dominatie rusa. Amenintarile lui Clinton ar fi oprit Rusia din a-si exercita dominanta, din frica razboiului, cum de altfel a fost si cand Obama era presedinte.

| anonim_4396 explică (pentru Deliiiia):

Toti fac amenintari de genul dar nu imi amintesc Obama sa spuna ca nu ar fi impotriva unui atac nuclear cum zicea Clinton.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Deliiiia):

Cine spui tu ca umbla sa domine?
http://burebista2012.blogspot.it/......ua-si.html

| Deliiiia a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ce sursa serioasă laughing

Eu mi-am zis părerea, tot americanu ştie cum stă treaba, de-aia l-a votat pe Trump, asta e mai bine pentru ei, ei scapă de conflcit dar alte ţări suferă.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Deliiiia):

Sursa contine citate si surse. Daca tu astepti adevaruri de la Aneta3 si Digi24 te servesti de acolo.

| AdrianWQ a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Pai nici nu ii e greu lui Putin sa spuna una si alta. E cel mai usor sa arunci vina pe altii.
Problema e ca majoritatea rusilor gandesc la fel. Macar noi romanii daca nu ne recunoastem vina ca indivizi, recunoastem ca la nivel national, sunt multe de imbunatatit. Rusii in schimb sunt mult in urma americanilor cam la tot, dar viseaza dominare ca doar ei au fost imperiu. Daca dominare culturala, economica, sau tehnologica nu se poate, atunci macar militara/politica. Decat deloc, e buna si aia, nu? Sunt unii americani naivi, crescuti in puf, care nu stiu ce inseamna sa traiesti in Europa comunista, si incep sa creada cate una alta din ce zice Putin. Pacat.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru AdrianWQ):

Americanii recunosc, declara, ca ei sunt imperialistii nu rusii, ca rusii vor doar o zona neutra geololitic nu sa invadeze ceva, ca rusii doresc doar colaborare cu Europa dar tu nimic, batman batman Putin vrea sa ocupe lumea. Pentru stiinta ta Rusia este singura tara care traieste din resurse proprii total pe barba ei. Pentru stiinta ta numai Siberia e de 1, 5 ori mai mare ca Europa. Putin are destula bataie de cap sa apere un teritoriu urias ca Rusia, ce i-ar mai trebui? Poate doar sa puna dinti la pensionarii stirbi ai Europei :)) Europa e in saracie de resurse, america e un imperiu in agonie necrofag care sucomba fara un razboi major la ora actuala. Rusia nu doreste sa devina vasalul imperiului criminal care - http://www.activenews.ro/......stat-99335
Nu-l asculta pe Putin ca asta " minte ". Vezi ce spun americanoizii
https://www.youtube.com/watch?v=bNwJ_c5BD4o

| AdrianWQ a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Sa-si zica cum vor, treaba lor, mai conteaza si ce fel de imperialism e ala. Sigur ca are si America greselile. Cate tari si care sunt alea care au fost sub influenta americana impusa cu forta si abia asteptau sa scape? Cate tari au fost sub influenta rusa impusa cu forta? Sa le enumar? Din nick name vad ca sunteti mai in varsta ca mine, deci n-are rost sa va spun eu.
Putin nu vrea sa ocupe lumea, dar spune ca destramarea URSS a fost o mare catastrofa a secolului 20. URSS a fost un imperiu care apasa asupra altor natiuni. Americanii fac si ei unele golanii prin orientul mijlociu, dar alea facute de sistemul comunist, impus de rusi, au fost categoric mai mari.
Romania era si in 1945 tot o tara balcanica, la fel ca acum, dar cu o societate mai solida decat la iesirea din comunism. Ce a insuflat sistemul impus de rusi in Romania? Frica, dezbinare, innabusirea valorilor, promovarea nonvalorilor, propaganda ieftina... oamenii cinstiti si inteligenti in inchisoare...smecherii avansati in functii (si ne mai miram acum)
Deci, din pacate, o mentalitate corupta, inca vine de catre est. Si atunci nu poate sa se ridice Putin si sa spuna: domnilor din vest, sunteti niste sarlatani, sa veniti sa va dam lectii de onestitate, poate vreti sa copiati societatea ruseasca, bazata pe cinste si repect. Sa fim seriosi.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru AdrianWQ):

Te las sa mai cresti si om mai putea discuta. Informatii gasesti daca vrei, nu trebuie sa-ti bag eu fortat. Tu ai auzit de Marx, Engels, Lenin?

| AdrianWQ a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Pai linkurile puse, am verificat vreo doua, si duc la niste site-uri de "stiri" ieftine gen fluierul sau expunere.com. Una e sa te documentezi citind carti serioase despre Marx, Engels si Lenin, si cu totul altceva e sa te "informezi" de pe site-uri de genul asta.