| Lulu55 a întrebat:

Sunt înscrisă la o postuniversitară de către firma la care lucrez. Licența o am într-o sâmbătă, sâmbătă în care normal ar trebui să lucrez. Fiind în București facultatea și eu stând în provincie îmi iau ziua de vineri liberă care mi se oferă de la locul de muncă fără să îmi iau concediu. Dar pentru sâmbătă zice că trebuie sa fac schimb de ture. Cum este legea? Trebuie să fac schimb de ture pentru sâmbăta în care am licența sau trebuie să mi-o acorde ei la fel ca vinerea? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti obligata sa faci schimb de ture, ai dreptul si firma trebuie sa-ti acorde o zi pentru sustinerea examenului de licenta, conform Codului muncii, rep. in 2011, citez:
"ART. 154(1) Salariaţii au dreptul să beneficieze, la cerere, de concedii pentru formare profesională.
  (2) Concediile pentru formare profesională se pot acorda cu sau fără plată.
  ART. 155.(1) Concediile fără plată pentru formare profesională se acordă la solicitarea salariatului, pe perioada formării profesionale pe care salariatul o urmează din iniţiativa sa.
  (2) Angajatorul poate respinge solicitarea salariatului numai dacă absenţa salariatului ar prejudicia grav desfăşurarea activităţii."