| Nandor a întrebat:

Sunt la primul job din viața mea și mi-aș da demisia, întrebarea e zilele de concediu rămase ar trebui să mi le plătească sau alea s-au dus?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La incetarea contractului individual de munca, indiferent daca prin demisie sau alt mod, angajatorul este obligat sa-ti plateasca zilele de concediu aferente perioadei lucrate si pe care nu le-ai efectuat. Solicita aceasta prin cererea de demisie, este dreptul tau.

| mi25 a răspuns:

Ca sa-ti dai demisia trebuie sa-ti depui cererea. In acest caz angajatorul poate:
1. Sa-ti dea sa executi ziele de concediu la care ai dreptul, apoi intri in perioada de preaviz, cu toate ca nu e legal.
2. Sa intri in perioada de preaviz si la sfarsit sa-ti achite toate drepturile banesti, inclusiv cele pentru concediul neefectuat.
3. Sa nu tina cont de zilele de concediu neefectuate.
In ultimul caz, faci cerere sa-ti plateasca zilele de concediu neefectuate. Daca nici asa nu ti le plateste faci plangere la ITM. Daca nici asa nu ti le plateste, faci actiune la judecatorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zilele de concediu, alea pe care le-ai prins pe contractul de muncă, ar trebui să ți le plătească. Nu știu legislație, dar știu că așa se procedează și așa se proceda la noi în învățământ.

Dacă lucrai 3 luni și după plecai, în alea 3 luni cât ai prins zilele de concediu, la final completai o cerere și când era îți dădeau banii pe card. Acum nu știu exact cum se procedează la privat, dar probabil ar trebui să fie la fel.

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu stii legislatia, nu-ti da cu parerea. Mai ales ca ai fost in invatamant. Stii care-i culmea metodicii? Sa inveti pe cineva ceea ce nu stii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mi25):

Cred că am spus clar că nu știu cum e la privat, i-am spus doar cum se proceda la noi în învățământ. happy Eu doar i-am spus ce am știut, ok? Nu am învățat pe nimeni nimic. Doar i-am spus ceva. Ceva ce știam, mai bine sau mai prost. Dar am fost sinceră ok? I-am spus clar că nu știu cum e la privat. Și la noi în învățământ așa s-a procedat.

Eu anul trecut mi-am dat demisia în martie, mi-am luat bagajul și secretara mă bârâia să-i fac cererea de concediu, că așa se proceda la demisie, mi-am făcut cererea în martie, ea probabil a depus-o unde trebuia și banii mi-au venit aproape în august. Mi-a și spus că o să am de așteptat deoarece banii la stat vin cu țârâita. Mi-a dat 900 de lei pe 6 luni de muncă, cu cât au fost concediile ca zile. Deci eu zic că nu i-am zis nimic eronat. Dar dacă da, măcar i-am lăsat de înțeles că răspunsul meu este unul de amator, nu unul de legist.

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Legea este una, indiferent de locul de munca.
Tu ai scris ca nu cunosti legea. Ori totul se merge dupa lege, nu dupa cazuri particulare.

| 1Atotstiutorul12 a răspuns:

Dacă doriți să dați demisia, atunci ar trebui să discutați cu angajatorul dumneavoastră despre zilele de concediu neutilizate. Legile privind plata concediilor variază în funcție de țară și de regulamentele internes ale companiei. În unele cazuri, angajatorii sunt obligați să plătească salariaților pentru zilele de concediu neutilizate, în timp ce alții nu sunt. Este important să vă familiarizați cu politica companiei dumneavoastră privind plata concediilor și să discutați cu angajatorul dumneavoastră înainte de a lua o decizie privind demisia.

| mi25 a răspuns (pentru 1Atotstiutorul12):

Nu exista ceea ce spui tu: ca sunt angajatori care nu sunt obligati sa plateasca zilele de concediu cuvenite si neefectuate, la incetarea contractului de munca.
Daca nu cunoasteti legislatia, nu va dati cu parerea.