| anonim_4396 a întrebat:

Sunt nascut pe data de 02.09. 1953, lucrez din data de 18.09. 1970 pana in prezent.
Am implinit cei 60 de ani si am 41 de ani si 8 luni de cotizare/vechime + 2 ani jumate in grupa a 2a, ceea ce inseamna 44 ani si 1 luna cotizati fara armata.(pana in prezent)
Intrebarea mea este cand as putea iesii la penstie anticipata sau normala Dar Fara Penalizare si cand pot sa depun dosarul!?

MULTUMESC.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.263/2010 varsta standard de pensionare pentru barbati este de 65 de ani si implinesti aceasta varsta in septembrie 2018 si atunci te vei putea pensiona pentru limita de varsta.
Daca ai muncit din 18.09. 1970 si nu ai avut intreruperi, te poti pensiona deja, cu pensie anticipata si fara penalizare, deoarece ai 43 de ani de cotizare.
Du-te cu actele (carneetul de munca, adeverinta de la data de 1.01. 2011 si pana in prezent si adeverinta pentru grupa de munca) la Casa de Pensii Publice si acolo o sa-ti spuna exact daca te incadrezi la pensie anticipata fara penalizare.

| Aditzu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Adeverinta de la 1.01. 2011? mai exact ce fel de adeverinta ..de la ce?!
am uitat sa intreb daca dupa ce iese la pensie mai are drept de munca?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La limita de virsta, in septembrie 2018.
Pensionarile anticipate, chiar partial, sint cu penalizare, stiu eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Barbatii ies la pensie la 65 de ani, nu la 60 cum credeti (cei 60 de ani).

| Aditzu a răspuns:

Intrebarea este pusa pentru tatal unui prieten de al meu, rog seriozitate maxima. multumesc