| minut1 a întrebat:

Sunt persoana fizica autorizata, am facut o plata din contul meu bancar, prin internet banking catre bugetul de stat, dar nu trebuia facuta, si de 5 luni ma chinui sa o recuperez, sunt trimisa de la trezoreria MB, la trezoreria de sector, la circa financiara si apoi la primarie, unde s-ar colecta banii de la bugetul de stat, nimeni nu stie sa-mi spuna ce sa fac, dau vina unul pe altul si nu primesc de nicaieri nici unraspuns scris. nu stiu ce sa mai fac, va rog ajutati-ma. cel mai simplu ar fi sa se intoarca in contul meu bancar, dar nu stiu ce pasi trebuie facuti.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faci o cerere catre Trezoreria unde ai facut plata si soliciti restituirea sumei platite din greseala. Sunt obligati sa-ti dea un raspuns la cerere.

| CataC a răspuns:

Salut
Fa o cerere scrisa, depunde-o, ia numar de inregistrare, si in 30 de zile sunt obligati prin lege sa-ti dea raspuns scris.
Degeaba umbli tu aiurea si vrei raspuns scris, ca nu-ti da nimeni asa.
Bafta multa

| djhateme a răspuns:

Nu sunt in domeniu,dar parerea mea este ca ar trebui sa mergi sa intrebi un bancher,si totusi, tranzactiile online, nu sunt verificate si de banca? adica la toate tranzactiile efectuate trebuie sa existe si o dovada undeva. poti merge sa discuti si cu un avocat, poate e cazul de o frauda, si ii poti da in judecata.multa bafta