| Ana40 a întrebat:

Sunt un proprietar ce are o locuinta inchiriata unui student. Totul s-a facut pe baza unui contract. Am cazut de comun acord sa ii opresc doar o luna avans. Problema e ca a venit pandemia, el nu a mai dorit sa plateasca chirie pentru ca s-a intors acasa, iar eu am ramas cu utilitatile neplatite. Acea suma in avans nu acopera cheltuielile. Ce pot face in acest caz? Il pot da injudecata?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si daca nu a mai stat nimeni in locuinta ce utilitati mai trebuie sa platesti, pe langa cele pentru spatiile comune? Nu a mai consumat, dupa caz, electricitate, apa, gaz, etc, asa ca suma platita in avans ar trebui sa acopere cheltuielile cu spatiile comune.
In orice caz, daca nu acopera, il poti da in judecata, bineinteles daca nu iti da suma necesara platii cheltuielilor comune de bunavoie.