| anonim_4396 a întrebat:

Sunteti pro/contra schimbarii demunirii de rrom in cea de rrom? De ce? Nu sunt rrom sau rrom. vreau doar sa aflu opinia voastra. Eu sunt PRO

13 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Optez pentru denumirea traditionala de rrom.Nemtul nu se supara daca ii zici neamt, desi la origine termenul insemna mut.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

T. i. g. a. n, ca rrom e prea apropiat de roman si Romania. Chiar si asa ne cam confunda lumea...

NOname
| NOname a răspuns:

Ai vrut sa scrii "t. i. g. a. n", nu? Robotelului nu-i place acest cuvant, asa ca il inlocuieste cu "romm". Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| Baton a răspuns:

Cred ca te referi la denumirile de rrom si rrom deoarece rrom si rrom e unul si acelasi lucrutongue
sincer sa fiu nu ma intereseaza atata timp cat se comporta in halul in care o fac.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De fapt tzi.ganii au venit din India, nu din Mongolia. Lucrul asta se vede si facind o comparatie intre fizionomiile lor si ale indienilor, asemanarea e frapanta nu? Se pot vedea si obiceiurile, prefera hainele in culori stridente si isi fac palate cu o arhitectura excesiv de incarcata, la fel ca indienii. Nu mai intru in detalii despre istoria lor, pentru ca nu face subiectul discutiei. In alta ordine de idei, schimbarea numelui in rrom, a creat confuzie. Oricum Romania nu era prea bine cunoscuta, de nenumarate ori s-au facut confuzii intre Ungaria si Romania, ca si cind Romania ar fi fost o parte din Ungaria. Acum, dupa ce tzi.ganii s-au plimbat prin toata Europa cu naravurile lor, confuzia dintre denumirea de "rrom" si "roman", a facut ca romanii sa fie considerati tzi.gani. Spaniolii si francezii care le gaseau scuze, sigur nu ar mai fi la fel de toleranti, daca in loc de "rromi", si-ar spune "sspani" sau "ffranci". De altfel, s-a vazut cit sint francezii de ipocriti. Pina sa ajunga "rromii" la ei, ne aratau cu degetul si ne apostrofau, chipurile ca nu sintem toleranti si sintem rasisti, ca si ei sint oameni si alea alea. Insa in momentul in care au ajuns rromii in Franta cu naravurile lor, francezii n-au stiut cum sa scape mai repede de ei. Tocmai cei care ne acuzau pe noi de intoleranta si rasism si-au dat arama pe fata, au inceput sa-i fugareasca pe tzi.gani. Cum prind un grup, cum le dau bagajele si-i trimit in Romania. Mai mult de atit, le dau si bani, numai sa fie siguri ca scapa de eiwinking

| mdany a răspuns:

Da. parca se vb in parlament ca de acum in colo rromi se vor numi rromi ca sa nu fie incurcati romanii de rand cu "rromii". Insa ceva?! Nimic totul e la fel ca inainte, si. deja m-am saturat de ei is pana peste cap de hotiile si alte chestii ce le fac in strainatate.Si in acelasi timp ne baga si pe noi romanii in aceeasi oala cu ei.Ca na...

| Gabitza a răspuns:

Sincer, eu nu am nimic impotriva acestor oameni! Sunt ca noi! Doar ca. difera clasa sociala a unora! Si eu sunt pro! happy
Si, am citit raspunsurile de mai jos. Ce pot sa zic? Fiecare cu opinia lui. Dar toti ar trebui sa ia in considerare faptul ca NIMENI NU ARE NICIUN DREPT SA JUDECE!

| Dudă a răspuns:

Rromi, ţ. i. g. a. n. i, tot ciori sunt...Deh.

| Iulian1992 a răspuns:

Rrom sau rrom... mi-a scrimbat intrebarea

| BunaciuneDeHarlauBombasticComofantasticBarlaBarla a răspuns:

Se numesc rromi, nu rromi, de unde attea prententii pe ei...

| ianosi_2325 a răspuns:

Te sfatuiesc sa ai grija cu astfel de intrebari crede ma acest site este unul foooarte cenzurat daca vrei sa vorbim in privat te astept cu un mesaj

| kronos_5629 a răspuns:

Marele om de litere Ion Budai Deleanu a scris " Mica Ţig.aniadă " nu " Mica Rromaniadă ". Cei de la PHOENIX au cântat o melodie care se numea " Mica Ţig.aniadă " nu " Mica Rromaniad ". Marele istoric Nicolae Iorga - ţig.anii au venit odată cu invazia mongolilor din 1241-1242. După ce tătarii s-au retras, ţig.anii AU RĂMAS SĂ TRĂIASCĂ pe pământurile româneşti CA ROBI, în curţile boiereşti sau pe domeniile mănăstireşti. Dar cum s-a ajuns ca în loc de "ţig.an" să fie folosit termenul "rrom"? S-a întâmplat după decembrie ’89. Într-o postare pe site-ul personal, senatorul de Ilfov Iulian Urban povesteşte că 1993 a fost anul când în Consiliul Europei s-a votat pentru folosirea termenului de "rromi" în loc de "ţig.ani", România având atunci doar statutul de ţară invitată. "Pentru că de acolo s-a pornit cu toată această schimbare, nemaifiind folosită denumirea de «ţig.an». Era delegaţia noastră acolo, ministru de Externe era domnul Meleşcanu şi în preşedintele de atunci al Adunării Parlamentare Europene, spaniolul Martinez, am avut un foarte mare prieten al României, care ne-a ajutat foarte mult să fim acceptaţi ca membri deplini. (…) Domnul Meleşcanu faţă de domnul Martinez a ridicat problema şi a spus că pentru noi este o situaţie foarte neplăcută, este un disconfort: rom – România. Ţineţi cont de faptul că în 1993 romii nu deveniseră sperietoarea Europei şi nu erau asociaţi cu naţiunea română! Reprezentanţii noştri la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei au spus că, prin modificarea denumirii din «ţigan» în «rom» se va înţelege că România este de fapt ţara ţiganilor. La care Martinez s-a uitat la el şi a spus: «Care este problema? Abordarea dumneavoastră este intolerantă, xenofobă şi împotriva normelor europene. Romii sunt – ca şi românii, ca şi ungurii, ca şi spanio lii, ca şi francezii – o naţie din cele multe care formează Europa de azi. A vorbi peiorativ la adresa romilor este la fel de urât ca şi cum ai vorbi peiorativ la adresa propriei tale naţii». Acelaşi domn Martinez a declarat recent în presa spaniolă că este îngrozit de infracţiunile… românilor din Italia, şi întrebat de ce vorbeşte de români când este vorba de romi, a comentat «romi, români tot una este….»", spune Urban. Dar ca să nu mai fie problema asta cu denumirea lor de ce nu se duc de unde au venit ( MONGOLIA ) şi sa ne lase în pace.