| ___4Jmq a întrebat:

Trebuie sa plătești pensie alimentara la un copil de 21 ani care este înscris la IFOS și aparține de ministerul apărării naționale? Și nu de ministerul învățământului?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Obligatia de intretinere (pensie alimentara) este obligatorie pana la terminarea studiilor, indiferent unde studiaza, dar fara ca intretinutul sa depaseasca varsta de 26 ani, conform Codului civil, citez:
"ART.499. Obligaţia de întreţinere
(1) Tatãl şi mama sunt obligaţi, în solidar, sã dea întreţinere copilului lor minor, asigurându-i cele necesare traiului, precum şi educaţia, învãţãtura şi pregãtirea sa profesionalã.
(2) Dacã minorul are un venit propriu care nu este îndestulãtor, pãrinţii au obligaţia de a-i asigura condiţiile necesare pentru creşterea, educarea şi pregãtirea sa profesionalã.
(3) Pãrinţii sunt obligaţi sã îl întreţinã pe copilul devenit major, dacã se aflã în continuarea studiilor, pânã la terminarea acestora, dar fãrã a depãşi vârsta de 26 de ani."

| sierra1 a răspuns:

Dacă continuă studiile, trebuie până la 26 ani

| ___4Jmq explică:

Ifos aparține de ministerul apărării naționale și nu de ministerul învățământului face scoala instituția forțelor operațiuni speciale

| Ioandelasal a răspuns (pentru ___4Jmq):

N-are importanta de cine apartine scoala pe care o urmeaza, daca ai citit atent prevederea citata ai fi observat ca este vorba doar de continuarea studiilor, de aceea ti-am spus de la inceput ca n-are importanta unde studiaza.
De altfel Codul civil prevede, chiar in primul aliniat, ca este vorba de invatatura si pregatirea profesionala si acestea se fac si in alte scoli decat cele din subordinea Ministerului Educatiei.