| Noone4u a întrebat:

URGENT! Daca prietena mea are 16 ani iar eu 20, si am intretinut relatii sexuale, pot intra la corupere de minori, chiar daca ea sustine ca nu a fot obligata, a fost din placere?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Înainte de relațiile sexuale, nu te-ai gândit că are 16 ani?
Citește art. 221 Noul Cod Penal.
Nu este nicio corupere.
Pa, pa.

| Noone4u explică (pentru Legiuitoarea):

Iti multumesc mult!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Infractiunea de corupere de minori nu se refera la intretinerea relatiilor sexuale cu un minor.
Si daca minorul a depasit varsta de 15 ani iar actul sexual a fost liber consimtit atunci fapta nu constituie infractiune.

| restroccck a răspuns:

Da

| KuryKaname a răspuns:

Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelasi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseste cu închisoare strictă de la 3 la 10 ani si interzicerea unor drepturi.

Fapta aceluia care, prin promisiuni de căsătorie, determină o persoană de sex feminin care nu împlinise vârsta de 18 ani să aibă cu el raport sexual se pedepseste cu închisoare strictă de la un an la 5 ani.

| iubireposesiva a răspuns:

In cazul in care trebuie sa dai socoateala in fata unei curti constitutionale cu privire la chestia asta, ea ti-ar putea hotarî soarta. Daca ea declara ca nu a fost obligata, ci din pura placere si curiozitate nu e nici un fel de delict.Insa,in cazul in care, ea este obligata de parinti sa declare caa fost obligata se schimba treaba.Un var de-al meu a patit acelasi lucru. Fata nu avea 18 ani, iar parintii fetei(italieni) au obligat-o pe fata sa declare ca a fost violata. Fata avea 17 ani la moemntul acela.Insa cand a implinit 18 a vrut sa declare ca nu a fost violata.Dar varul meu a savarsit 1 luni de inchisoare in Italia pana a implinit fata 18 ani.Asa ca...Ai grija pe alta data!

| madalinutamaria a răspuns:

Da