| Razvac a întrebat:

Urmează să dau examenul pentru categoria A,eu sunt din Suceava dar stau in Cluj, aici am și făcut școala.
Pentru a susține proba practică de cate luni valabilitate trebuie sa am viză de flotant?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera actuala nu prevede o anumita perioada, singura cerinta este sa locuiesti (cu domiciliul sau resedinta) in judetul in care sustii examinarea.
Daca stai in Cluj-Napoca nu ti-ai stabilit acolo domiciliul sau resedinta (viza de flotant)?

| Razvac explică (pentru Ioandelasal):

Ba da, am viza de flotant, dar acum se face pe maxim 1 an.
Si viza mea este facuta de ceva vreme imi este frica sa nu ma respinga

| Ioandelasal a răspuns (pentru Razvac):

Daca ti-a expirat o poti reinnoi pe inca 1 an.
Si daca o ai nu exista nici un motiv sa nu poti sustine examinarea, atat proba teoretica (sala), cat si probele practice (poligon si oras).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa fie valabila cand te inscrii la examen si pana il sustii

| Razvac explică (pentru suntserios):

Am dat sala, și acum pe 8 am orașul, instructorul mi-a zis că îmi trebuie pe 6luni dar am auzit pe cineva care nu a fost lăsat de polițist sa dea fiindcă îi trebuia 8luni de zile valabilitate in momentul examenului