| ToateNumeleSuntFolositeffs a întrebat:

Urmează să merg vara asta în pădure și dacă poate cineva să îmi clarifice fie mie cineva:

1. Am voie sa tai un copac în pădure pentru a face un foc?
2. Sunt chestii specifice ce țin în facerea unui foc pentru a fi considerat pasibil de sancțiuni?
3. Sunt șanse să mă aflu pe proprietate privată într-o pădure sau să fiu sancționat pentru ca mă aflu pur și simplu acolo?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu ai voie, vei fi amendat.
2.Este interzis sa faci foc in padure, exceptia locurilor special amenajate, iarasi vei fi amendat.
3.Indiferent ca te afli pe proprietate privata sau publica regulile sunt aceleasi.
Nu esti sanctionat daca te plimbi si admiri.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Primo - Nu poti taia un copac fara aprobare.
Secundo - In padure nu se face foc, indiferent unde esti.
Pe teren privat sau Ocol Silvic.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, fiindca este ilegal sa tai padurea ori sa faci foc in padure.
Foc se poate face numai in spatiile special amenajate si numai cu ce-ti aduci de acasa, sau cumperi lemne pe factura, ca sa dovedesti ca nu ai taiat copacii.
Pe propietatea privata este ilegal sa intri, fiindca poti fii arestat sau amendat.