| Mihai4455 a întrebat:

USR, PNR, RO+, DEMOS? Cine v-a câștigat încrederea?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

DEMOS a avut o singura iesire publica, nu vad cum ar putea castiga increderea doar prin asa ceva.
De PNR nici nu am auzit in spatiul public.
RO+ traieste momentant doar din imaginea lui Ciolos

USR sunt singurii care au demostrat ceva si care merita votul meu la urmatoarele alegeri

54 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricum sunt aceeasi oameni. Si nu mi-e rusine nici cu ciolos, care, atunci cand era ministru agriculturii, a adus in Romania codex alimentarius si am fost cred ca prima tara din europa care a adoptat acele standarde happy
Sunt aceiasi oameni si aceleasi partide, redenumite, au mai plecat unii de la altii, si-au schimbat partidele, dar aceeasi sunt happy toti o apa si-un pamant.

| aXy99 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai fost foarte clar. Oricum era de la sine inteles.

| Octavian199 a răspuns (pentru suntserios):

Nu s-au dat pe sistemul 'familia traditionala'. Respect asta.

| Octavian199 a răspuns (pentru suntserios):

Corect.

| AC4S4 a răspuns:

Eu sunt conservator, de dreapta.
USR - Intentionam sa votez cu ei, dar nu o s-o mai fac. Au dat dovada de o gandire progresista, de stanga. Desi, ei se declara de centru-dreapta. Un om care s-a pozitionat pentru referendumul din octombrie 2018, a fost dat afara. Dupa referendum au fost primii care se implicau in legalizarea parteneriatului civil.
DEMOS - Ei sunt clar progresisti. Asa se si declara, desi nu am auzit multe in spatiul public de ei.
PLUS (sau RO+) - Mi se pare ca e un fel de USR, doar mai mic. Ciolos are cam aceeasi gandire progresista.
PNR - nu am auzit multe de ei.

Niciunul din aceste partide nu mi-a castigat, deci, increderea. Stiu cu cine voi vota, si nu voi vota in niciun caz cu un partid de stanga.

| AC4S4 a răspuns (pentru EvilMayDie64):

USR, ALDE, PMP sunt partide noi in parlament.

| EvilMayDie64 a răspuns (pentru AC4S4):

Da, dar ALDE si PMP au figuri ca Tariceanu si Basescu, care si-au format un electorat de-a lungul anilor. Eu ma refeream la partide recent aparute, cu oameni noi in p0litica, trebuia sa fiu mai explicit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

ăla a plecat el, n-a fost dat afară

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ai dreptate. Totusi, el a declarat ca aceia ce se pozitionau pentru organizarea referendumului erau impiedicati sa se exprime (in cadrul partidului). Daca-l dadeau afara ar fi facut foarte rau imaginii USR, care se declara un partid foarte deschis. Daca le iei libertatea de exprimare si astepti sa plece singuri nu-ti face atat de rau imaginii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

și Nicușor Dan tot de asta a plecat
habar n-am ce fac ei în interior și nu prea mă interesează, dar totuși n-a fost dat afara

| Hammurabi a răspuns:

Am avut răbdarea să citesc toate postările.
Foarte simplu să vezi cine e spălat pe creier de Antena 3.

De ce nu se întreabă nimeni cum a reușit Dragnea să-și facă imensa avere, el fiind parlamentar din 1993, deci neavând voie să facă afaceri, să aibă firme, etc? A avut și ăsta vreo mătușă Tamara?
Cum dracu' toți politicienii îmbuibați ai PSD (și nu numai) au averi, cum nu reușește omul normal să facă în 3 vieți?
Cât de idioți sunt unii români de nu văd că averile se fac numai din politică?
Credeți că javrele astea se sfâșie între ei ca lupii să ajungă la putere ca să facă ceva bun pentru voi?
Atât de naivi sunteți?
Ce vreți să votați?
Pe cei care sunt mai "generoși" și vă aruncă mai multe resturi de la masa lor?
Suntem o adunătură de pămpălăi cu ifose de "inteligenți", obișnuiți să pupe mâna ălora care îi calcă pe gât și îi tratează cu scârbă.
Dacă nu ieșiți în stradă, copii voștrii se vor naște sclavi.

| emy a răspuns:

Buna ziua si la multi ani! Eu nu mai am incredere in nimeni de la putere, deoarece, in primul rand, toti devin ahtiati dupa bani, la un momentdat, devin usor de cumparat, si, astfel, devin niste marionete in mainile masonilor sau, pentru bani si trai usor, intra in masonerie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Și în afară de Vâlcov, la momentul actual, cine are vreun dosar pentru avere, prejudiciu mare sau corupție mare?
Nume și prenume.

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact.
Nimeni.
Ai dracu' îngerași, toți și-au făcut averile prin muncă cinstită.
Mergem pe proverbe românești :
Pentru unii "hoțul neprins e negustor cinstit"
Pentru ceilalți "prostul e prost și când doarme"
De ce crezi că imnul național începe cu "deșteaptă-te române"?
Pentru că pleacă de la o premisă.
Ăștia suntem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

De fapt: pentru că o parte au protecție, iar cealaltă parte și le-a ascuns cam bine.
Tăriceanu a fost prins acum, de străini(nu mă așteptam să-i prindă ai noștri) cu niște șpăgi și spălări de bani pentru care nu cred că poate scoate cămașa. Dar restul?laughing
Președintele României are și el imobile de 1-1, 5 milioane euro după o viață ca bugetar, Dragnea n-are mai nimic pe numele lui, de fapt majoritatea n-au nimic pe numele lor, deci...

| AC4S4 a răspuns (pentru Hammurabi):

Democratia nu se face prin protest, ci iesind la vot.
Poti s-o duci bine in Romania si fara a face politica. Sunt destui oameni care demonstreaza asta.

Sunt curios tu ce sustii. Ai sustine sa nu votam nimic? Sau sa nu fie nimeni la conducere? Ce sustii mai exact?

| Hammurabi a răspuns (pentru AC4S4):

Chestia asta cu "democrația se face ieșind la vot" o aud de peste 25 de ani, de când eram la grădiniță.
Ce folos dacă românii votează prost de fiecare dată?
Ce folos dacă votul lui Andrei Pleșu are aceeași valoare cu votul lui nea Gheorghe care iese matol de la birt și pune ștampila pe ce i-a dictat burtosul de baron local, pentru un kil de zahăr și o sticlă de ulei?
Pentru că asta e democrația, nu? Voturile noastre au aceeași valoare indiferent că suntem idioți sau genii.
Ce cred eu? Cred că celor care sunt la putere, indiferent cine sunt ei, trebuie să le fie frică de forța populației ieșite în stradă, atunci când o iau pe arătură.
Așa s-a întâmplat și se întâmplă și aici în Grecia. Și e mult mai bine.
Nu că Tsipras ar fi darul lui Dumnezeu pe pământ, dar cel puțin se vede că se străduie să facă ceea ce trebuie și să nu facă greșeli de teama revoltelor. Știe că dacă populația iese iar în stradă, poate zbura rapid. Se simte asta.

| AC4S4 a răspuns (pentru Hammurabi):

"Ce folos dacă românii votează prost de fiecare dată?" - Cum spunea si @Nevermore, mai importanta e libertatea de exprimare decat dezvoltarea infrastructurala, economica. Gandeste-te ca sunt niste oameni care au votat cu partidul care e la putere. Nu poti sa spui "nu-mi pasa ca ati votat partidul ala, eu vreau sa-l dau jos pe cale nedemocratica" si sa te astepti ca atunci cand votezi tu ceva, ei sa accepte.
"Voturile noastre au aceeași valoare indiferent că suntem idioți sau genii." - Exact. Fiecare cetatean are acelasi drept la vot.

Daca vrem sa traim in democratie, sa ne purtam ca atare. Nu aplicam democratia doar cand ne convine noua.

| Superior a răspuns:

Puie Msd

| Hammurabi a răspuns (pentru AC4S4):

Da, e foarte corect de spui.
Dar pe tine te mulțumește? Simți că sistemul e ok și îți oferă ceea ce te aștepți? Nu ai momente de revoltă vis-a-vis de sistem?
Nu ai momente când simți că cei de la putere trag cenușa doar pe turta lor iar noi doar ne uităm ca fraierii și plătim taxe și impozite?
Dacă da, atunci ce e greșit în democrația asta?

| Nilsson a răspuns:

#Boicot
#Stau acasa
#NU votez
laughing laughing laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În ziua de azi nu mai ai încredere în nimeni. Suntem conduşi de nişte hoți care fac ce vor din țara asta. Oamenii fug prin alte țări să-şi câştige pâinea. De ce oare? Pentru că aici n-au şansa asta, aici banul n-are valoare.

| Mihai4455 explică (pentru suntserios):

Demos, PNR sunt partide neparlamentare, care inca sunt foarte mici dar au la baza câteva noutăți precum: politicieni tineri, fara penali și fără oameni care au fost în vreun partid politic în ultimii 30 de ani.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mihai4455):

Or fi ei, dar nu poți vota asa orbește fără sa aibă niciun background politic.