| anonim_4396 a întrebat:

Va salut! De câteva luni am problema cu câțiva pui de politisiti ieșiți de pe băncile scolii. De acasă pana la locul de munca am 8 km, într-o săptămână am fost oprit de 6 ori. FIE CA VENEAU DIN FATA SAU CA MA AJUNGEAU DIN SPATE, puneau girofarul și ma opreau, ceramdu mi actele fără a-mi spune motivul pentru care am fost oprit. I am întrebat de ce ma tot opresc în mod repetat și au spus ca e control de rutina, dar știam ca acest control de rutina se face staționat, nu din mers.
Ieri dimineață am primit amenda și puncte pentru ca nu aveam centura și ca aveam proiectoarele aprinse. Proiectoarele erau aprinse din greșeală, iar centura îmi asum ca nu mi-am pus-o de acasă.
Dupa doua ore ei erau cu proiectoarele aprinse, fara centura și vorbeau la telefon în mers, asa ca i am filmat.
Vreau va rog sa mi spuneți, au voie sa fac acest control repetat fără nici un motiv?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista stabilit legal un anumit numar maxim de controale ce pot fi facute intr-o anumita perioada, asa ca au voie.
Politistii fac controale atunci cand considera ca se impun, la cine considera sau cu o anumita tematica la toti conducatorii auto, mai ales la cei pe care i-au mai prins cu ilegalitati.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, au voie!
Controalele de rutina se fac totul timpul si au voie sa te opreasca si de 10 ori pe zi.
Proiectoarele NU se aprind din greseala, ci voit si pentru asta chiar ai meritat amenda, ca si pentru centura de siguranta care este primul lucru pe care esti obligat sa-l faci cand urci in masina: sa-ti pui centura de siguranta si apoi sa pornesti motorul.

Nu-i nimic, inveti din greseli si nu le mai repeti niciodata, ca amenzile vin si cu puncte de pe carnetul de sofer si risti sa ramai pieton pe mai multe luni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Totusi pare ca esti un real pericol in trafic

https://www.tpu.ro/......alizare-3/

deci nu sunt deloc fara motiv aceste controale ca e clar ca de fiecare data te prind cu ceva

| anonim3247 a răspuns:

Să te obișnuiești acolo unde ești că așa vor face toți cu tine.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Ca fapt divers - pe din ăștia ca tine se învață cum se dau amenzile.

| goguPatent a răspuns:

Ia zi drept, de cate ori te-au prins cu mata in sac de te-ai ofuscat?

| DeMicUnCălător a răspuns:

Romănia este inca un stat comunist in care legea le permite să hărțuiască populața cănd vor și cum sub pretextul controlul de rutină.
Iți recomand să-i inregristrezi și să i pui peste tot pe net

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Https://www.tpu.ro/......alizare-3/

Omul e un pericol în trafic, nu îl hărțuiește nimeni. Sa ne liniștim.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru suntserios):

Da, ai dreptate. Omul este un mare pericol in trafic. In special cei îmbrăcați în ținută de polițist care la fel ca căprioarele, sar în fața mașinilor

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Și pe tine te au ars cu ceva amenzi de ai atitudinea asta?

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru suntserios):

Absolut deloc.
Mi-au sărit în fața de nenumărate ori să le suflu în fiolă, Dar niciodată nu m au prins băut.
Când sunt în alte țări europene sau în America. Sunt oprit din spate și doar dacă am depășit viteza

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Ehh, dramatizezi tu acum. Eu am fost oprit în Europa de 2 ori sa suflu in fiola. In Romania niciodată.