| anonim_4396 a întrebat:

Voua nu va pare rau ca v-ati nascut in Romania?

Eu sunt satul de tara asta, mai bine m-as fi nascut intr-o tara ca Marea Britanie sau Spania decat intr-o tara plina de hoti si corupti.

28 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Romania este o tara frumoasa, care are de toate, natura a fost foarte generoasa cu aceste pamanturi, nu trebuie sa iti para rau ca te-ai nascut aici, important e ca te-ai nascut, Romania e totusi o tara in UE, trebuie sa intelegi ca Romania are nevoie de timp, doar de 30 de ani e democratie, trebuie sa treaca ceva generati si va fi mai bine, in prezent avem 6 milioane de pensionari care majortatea voteaza psd, avem multi asistati social,handicati fictiv,de asta trebuie sa mergem la vot doar asa putem schimba ceva in tara asta,eu nu am fost niciodata furat,atacat,amenitat,talharit,agresat fizic incat sa spun ca traiesc intr o tara violenta, parerea mea e ca romani sunt mai indiferenti, nepasatori de fel, nu prea le pasa de nimic, barfa este un act de socializare am citit, mie imi pare rau ca nu am invatat din trecut si repet acelasi greseli mereu nu ca m-am nascut in Romania din contra ma simt mandru cand de ziua mea mi se spune non stop la multi ani, iti dai seama ca imnul national e piesa zilei mele de nastere

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, de ce sa-mi para rau?!
In plus, tu crezi ca-n Maria Britanie sau Spania fug cainii cu covrigii in coada, sau parintii sunt mai destepti decat cei din Romania, stiind sa-si educe mai bine copii?
Corputie si mafia este mult mai multa si ami dura in Spania, decat in Romania, dar tu esti mult prea mic sa cunsoti astea, iar din povestile rudelor nu vezi decat partea frumoasa si ireala, ca se castiga bani acolo.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicidecum.
Ma si gandesc cu era sa ma nasc in Bangladesh, Iraq, Siria, India sau pe unde prin Africa

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te uiți prea mult la TV. Corupție și hoție este și în alte țări.
Dar ți-a furat ție cineva ceva? Ai suferit direct din cauza corupției?
Cum ai ajuns să te saturi? Dacă nu te mai uiți la TV, de exemplu să te abonezi la canalul HBO, scapi și de hoți și de corupți, și poți trăi liniștit și aici.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai daca te nasteai acolo, nu stiai ca ti-ai dorit asta. Ea te-a format exact, dar exact cum esti tu acum.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si ce te opreste ca tu sa fii asa cum vor sa fie cei din tari ca MB sau Spania? Amuzanti astia cu abordarea ta. Cind arati cu un deget catre altii, trei sunt indreptate spre tine.

| Wr3nch a răspuns:

Te asigur ca nici acolo nu e doar lapte si miere laughing Atata ca aia care fura fac ceva si pentru tara in paralel. La noi poti acum sa furi din magazin daca nu te vede lumea ca probele video nu mai sunt admisibile in instanta laughing

| TheGentleman a răspuns (pentru Wr3nch):

Așa e, dar acolo măcar ți se respectă spațiul personal, intimitatea, nimeni nu se uită prin lucrurile tale etc și confortul în general este mai ridicat.

Spune-mi câți copii din România au propria lor cameră? Că majoritatea familiilor înghesuie câte 2-3 copii într-o cameră.

| suntserios a răspuns (pentru TheGentleman):

Ca in UK oamenii locuiesc in case cu 15 camere... toti.

Ia vezi putin cum e in Spania

https://www.digi24.ro/......up-1187134

| Yurisa a răspuns (pentru TheGentleman):

Ce treaba are conducerea statului cu faptul ca sunt familii care toarna copii fara sa le asigure conditiile? Parlamentul trebuie sa asigure camere intr-o casa pentru fiecare copil? Romania iti umbla in jurnal sau in telefon? Nu iti varsa problemele personale pe tara asta ca nu e ea de vina laughing

| TheGentleman a răspuns (pentru Yurisa):

Păi asta e, mă leg de atitudinea oamenilor aici laughing Dincolo faci atât cât îți permiți să susții financiar si în funcție de cât spațiu ai la dispoziție. Altfel se pot întâmpla cazuri precum în Norvegia sau Finlanda, cu Barnevernet laughing)

| Yurisa a răspuns (pentru TheGentleman):

Omg. Nu m-am prins laughing Nice job man laughing

| Frank51 a răspuns:

Nu iei in calcul toti factorii. Daca te-ai fi nascut in alta tara te-ai fi plans de alte bazaconii. Oricum ar fi, omul nu o sa fie multumit, vrea totul pe tava fara sa faca nici-un efort, dar surpriza, fara munca nu ajungi nicaieri. Nu te-ai intrebat cum oare unii isi permit vile si porsche? Asta pentru ca nu ai facut nici-un pas inspre dezvoltare, ci doar te-ai plans la fel ca toti. Generalizez acum, dar in mare parte cam asa mentalitate au romanii, dar si oamenii din alte tari.

| Bizon95 a răspuns:

Imi pare rau ca nu m-am nascut in familia regala britanica
/blush

yaya, e grele viata big grin

| Yurisa a răspuns:

Cum zicea cineva inainte de ce nu te duci in China, India, Ethiopia, Bangladesg? Nu, sunt bine laughing si in tarile alea e coruptie stai linistit, diferenta e ca aia isi fac treaba.
Din fericire pentru tine granitile sunt deschise. Drum bun si cale sprancenata

| TheGentleman a răspuns:

Și eu la fel. Elveția, Monaco, Luxemburg, sau SUA

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer, da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu ești ok dar ești furat mereu de cineva, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu mă mândresc cu țara mea. Adevărat, România e prost condusă. Dar asta nu înseamnă că mă face să imi fie rușine cu țara mea. Nicăieri nu îmi denigrez țara. Am fost și în SUA unde am vizitat câteva locuri, iar cât am fost acolo am reușit să conving 6 americani să viziteze România. Iar dacă ție ți-e rușine cu țara ta, atunci nu ai demnitate de român. Nu e România singura țară coruptă. Crezi că în Spania și UK fug câinii cu covrigii în coadă? Nici în SUA nu e numai lapte și miere, iar în America atacurile armate sunt tot mai dese. Asa ca, mă bucur că trăiesc în România. Într-o țară în care nu scoate nimeni arma să tragă în mine și nici atacuri teroriste nu au fost la noi.

| adryang78 a răspuns:

Asta pare să fie o problemă comună zilele astea. Cu toții ne văităm că nimic nu merge și suntem sufocați de corupție, minciună, hoție etc.
Se pare că nimănui nu-i trece prin cap un lucru extrem de simplu - până nu ne schimbăm FUNDAMENTAL noi, ca popor, ca mentalitate, până nu ne educăm copiii în spirit civic, până nu APLICĂM exemplul de civilizație a "țărilor de afară" nici celelalte lucruri nu se vor schimba în România. Aleșii, cei din fruntea mesei, sunt UN PRODUS al mentalității noastre. Aici au crescut, aici s-au format. Dacă am conștientiza importanța EDUCAȚIEI, atât acasă (în primul rând acasă), cât și la școală, dacă le-am insufla propriilor copii bun simț, o judecată sănătoasă, responsabilitate etc., într-o singură generație s-ar schimba starea de lucruri.
Din păcate, observ cu surprindere chiar și la cei din generația mea, generația cu cheia la gât, o degradare a valorilor morale care păreau bine înrădăcinate, o tocire a bunului simț elementar, o nepăsare aproape criminală, niște tare pe care le transmit cu inconștiență urmașilor lor.
Așa că degeaba ne lamentăm, avem ceea ce merităm.

| TristanTzara a răspuns:

(1)Dacă e să o luăm statistic, România e una din cele mai bune țări din lume, top 40 cele mai bune sau așa ceva. Bucură-te că nu te-ai născut în Somalia, unde sărăcia e lucie, sau în Pachistan unde unii copi sunt violațin plină zi de șoferii de autobuz, ori Indonezia, unde fabricile au pus plase la parter pentru că prea mulți muncitori sesinucideau din cauza exploatării. Nici în țări precum Japonia sau Corea de Sud nu e bine, deși sunt țări aparent bogate, unde dacă ești acuzat de vreo infracțiune, vei fi deținut până cedezi psihic și recunoști chiar dacă n-ai făcut nimic.

(2)Ești sigur că e chiar așa desigur că acolo e lapte și miere? Am locuit în Spania, și vorbesc engleza, deci știu câte ceva despre cele două țări. Majoritatea oamenilor sunt și acolo nemulțumiți de corupție, doar că acolo ea ia o altă formă: politicienii sunt susți de de oameni de afaceri corupți ca să afacerile lor să fie taxate aproape de zero, să poată să-și mute afacerile în Indonezia, unde să plătească oamenii acolo mai nimic, sau să le permită unor imigranți ca compatrioții noștri pe care să-i poată plăti mai puțin ca pe cei de acolo. Ca să nu mai vorbim de șomajul mare din țările astea.

Dacă te-ai fi născut în M. Britanie ca un om oarecare cam asta ar fi fost viața ta: ai fi trecut prin școală, liceu, ai fi dezvoltatat o pasiune și ai fi intrat la o facultate oarecare (să fim sinceri majoritatea n-ajung la Oxford) te-ai fi bucurut de ani de facultate foarte frumoși, și ai fi strâns o datorie destul de mare, căci facultatea nu prea e gratis ori ieftină. Dar e ok, ai studiat din greu, sigur o vei putea plăti odată ce începi să muncești, doar că societatea e inundată cu o diplomă ca a ta, așa că o să iei un pas înapoi, te angajezi la ceva hotel, Mcdonals sau Starbucks, deși e posibil ca aceștia să nu angajeze fulltime, așa că o să îți cauți o a doua meserie. Și în tot acest timp o să stai în chirie pentru că descendenții nobililor încă dețin majoritatea proprietății, sau dacă stai într-o zonă metropolitatană, o să locuiești cu părinții căci, chiriile sunt dublu cât faci într-o lună. Felicitări tinere britanic, ai devenit adult, long live the Queen!

Serios acum, viața acolo nu e bună pentru toți sau majoritatea, nu e cum o vezi la televizor sau pe Youtube. Nu toți tinerii sunt influenzeri. Ce ți-am prezentat mai sus e povestea destul de standard a tânărului din UK.

| LupusDei1993 a răspuns:

Asa, sa vedem.
Marea Britanie nu o duce prea bine acum, mai ales ca peste o luna si ceva iese din Uniunea Europeana.
Spania, mai saraca decat Germania, muncesti mult si salarii destul de mici, asa bine o duc incat am vazut o tipa din Spania ce a migrat aici, fiind la cursuri de germana cu mine.
La fel si cu toate tarile. Astazi nu exista loc sigur, decat in Antarctica, daca rezisti la frig evident.

| morfeo a răspuns:

Mi-ar fi placut sa locuiesc in Montana sau Northumberland.

| TomyBrave2019 a răspuns:

Îți spun cu cea mai mare sinceritate...da.
Numai în țara asta auzi că orice s-ar întâmpla poliția nici nu intervine. Ce siguranță puteau avea acele fete violate și chinuite? Sunt doar niște corupți toți. Normal, și în alte țări sunt oameni de ăștia, da' la noi îs prea mulți. Trebuie să trăiești mereu cu frică în tine ca nu cumva Doamne ferește sora, mama, fiica ta să nu fie răpită și cine știe ce. În alte țări CHIAR există protecția autorităților și CHIAR poți trăi acolo. Da' mno noi stăm aici și suntem bătaia de joc a unor șarlatani. Să le fie rușine. Strămoșii noștri au luptat pentru noi și ca să avem un viitor. Și-au dat viața că să fie pace. Porcii ăștia ce fac? Fură și fură și fură. Nici nu mai știu ce să cumpere.
Nicio țară nu e perfectă, dar sincer, a noastră e foarte FOARTE jos.

| suntserios a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Oare cum e sa traiesti in Germania sau Olanda sau poate Danemarca unde tripe cazurile de viol.

Sau poate in Luxembourg, Belgia sau Africa de sund unde sunt tripe cazruile de rapire.

Si nu am inclus aici tarile subdezvoltate.

Daca tu traiesti cu frica in san sa nu fie violata o femeie in Romania unde rata e de 4 violuri la 100. 000locuitori.
Oare cum se simt Botswana sau Lesotho un rata de viol e de peste 100 la 100.000 locuitori?

| Patronu1 a răspuns:

Da, e nașpa aici în tara, dar sa nu crezi ca aia nu au bubele lor, pana la urma pădure fără uscaturi nu exista. Nu îți recomand să pleci de aici ca nu ști cum scapi de draq și dai de tasu. Bafta!

| Mirunamira28 a răspuns:

Asa ziceam si eu ca tine.Dar iti apreciezi tara abia dupa ce esti afara, apoi revii.

| alebarim89 a răspuns:

Nu, intr-adevar este o tara corupta si plina de hoti dar aici ai familia, ai prietenii, esti acasa! probabil esti mai mic, dar daca o sa pleci in strainatate o sa vezi ca nici acolo nu este asa bine cum crezi, avem o tara frumoasa, linistita, fara atacuri teroriste, incerca sa vezi partea frumoasa ca nici in strainatate nu este bine!