| SegiuxxLX a întrebat:

Vreau sa cumpar o motocicleta Aprilia cu capcitatea cilindrica de 49cc. In descriere e scris asa "Motorul este in 2 timpi si are 5 viteze. Este considerat moped si poate fi condus de la varsta de 16 ani."
Am nevoie de permis pentru acesta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai nevoie de permis de conducere de categoria AM, conform Codului rutier, citez:
" Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
a) categoria AM: mopede;"
"21. moped - vehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric."

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da se inscrie la moped daca are 49cc si da ai nevoie de permis categ AM

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice are motor necesită permis