| varucocolata a întrebat:

Vreau sa demolez o parte din casa (o prispa inchisa mare de 15 pe 5) si sa o refac cu alte materiale. casa este la tara. de ce autorizatii si proiecte este nevoie? se poate rezolva doar la primarie? multumesc1

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de autorizatie de demolare si apoi de autorizatie de construire, ambele se obtin de la primarie. Afli acolo de ce acte ai nevoie.

5 răspunsuri:
| MrAnderson a răspuns:

Ai nevoie doar de aviz de la primarie, ceva cu constructii sau anexe gospodaresti.

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

Autorizatie de demolare, planurile noii constructii, aprobare de a primarie pentru constructie. Bafta. Vorba unuia;,, ca la tara,,

| JulyStorm a răspuns:

DEpinde unde e satul asta. La bunica-mea la tara a facut unchimiu zeci de modificari ale gospodariei, fara nici o autorizatie. La fel face toata lumea de pe acolo, si nu ii intreaba nimeni de sanatate.

| m2704 a răspuns:

Da.In primul rand trebuie sa mergi la primarie.Si o sa iti spuna exact cei de acolo de ce ai nevoie.Depinde si de primarie de ce au nevoie.

| AlexPopescu a răspuns:

Conform legii trebuie: certficat de urbanism, proiect, avize, autorizatie de construire.
Un articol util despre obtinerea AC:
http://www.proiect-case.ro/articol-autorizatia-de-construire-14.html
Totusi, daca modificarile implica doar reconstruirea cu alte materiale si nu apar schimbari in cadastru poti incerca sa obti acordul verbal al celor din primarie, nu este cea mai legala varianta dar este cea mai ieftina.