Întrebare recomandată | kynderw a întrebat:

Vreau sa ma duc la prietena mea in cluj sa stau la ea eu am buletin de hunedoara si ce trebuie sa fac sa imi fac buletin de cluj ca ma mut la ea?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vrei sa ai carte de identitate (nu buletin) cu domiciliul in Cluj Napoca, va trebui sa-ti preschimbi CI. Pentru aceasta trebuie ca prietena ta sa dea o declaratie, autentificata de un notar public, prin care declara ca te primeste in spatiu.
Nu este neaparat nevoie sa-ti preschimbi CI, pot sa stai si ca flotant.

| pisicutzamik a răspuns:

Buna daca vrei sa-i faci mutatia in cluj, trebuie sa te ia in spatiu prietena ta!

| YoBuDy a răspuns:

Nu ai nevoie de buletin de Cluj ca sa te muti la ea. Te poti muta cu buletinul si adresa din Hunedoara, nu are importanta lucrul acesta. Te poti muta si cu buletinul tau.

| Bijutierul1 a răspuns:

Daca vrei neaparat poti sa iti faci "mutatie" la ea, acte :
- buletin solicitant
- certificat nastere solicitant
- buletin proprietar
- act de spatiu al proprietarului
- cererea solicitantului
- timbru fiscal (nu costa mult)
toate se depun la politia municipala Cluj in cazul tau, treaba cu mutatia te ajuta doar sa iti rezolvi problemele legate de acte care se rezolva mai usor cu buletin de oras, sau sa te gaseasca mai repede politia happy

| kynderw explică (pentru Bijutierul1):

Pai eu cand vreau sa ma angajez ce fac ca buletin de hunedoara...nu imi trebuie de cluj? din cate am auzit da apai chiar nu stiu.

| Bijutierul1 a răspuns (pentru kynderw):

Poti sa te angajezi cu orice buletin, mutatia e bine sa ti-o faci daca lucrezi in cadrul ministerului de interne, politie, armata, jandarmerie deoarece aceste institutii iti dau o parte din banii de chirie, asta daca iti faci un act de inchiriere si luare in spatiu..am un prieten care lucreaza la jandarmerie si asa face!

| Yinaka a răspuns:

Nu-ti trebuie alt buletin! happy

| Dumitrescu-Popa_Emanuel_Victor_1983 a răspuns:

Trebuie sa te ia in spatiu propietarul casei unde te muti daca vrei neaparat buletin

| Draghici_Cristian_1987 a răspuns:

Nu. daca vreti sa va mutati impreuna trebuie doar sa iti faci mutatie. Asta este valabil oriunde mergi in tara.