| Benghazini a întrebat:

Buna TPU.
Am o intrebare, sa va explic mai exact!
Mi-am pierdut buletinul de o vreme, cam cateva saptamani, si vreau sa il fac din nou, am o copie dupa buletin, e buna la ceva? pot sa-l refac prin copia aia? am 19 ani, parinti sunt in strainatate, am nevoie de ei ca sa mi`l fac iar? pot sa mi-l fac singur daca am 18 ani? As vrea sa-mi spune-ti exact ce trebuie sa fac, stau in cluj si buletinu imi este pe Turda, trebuie sa merg acolo? sau pot sa-l refac si in cluj?! Multumesc. Astept raspunsuri...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti face actul de identitate dupa o alta copie!

Pentru eliberarea actului de identitate, trebuie sa te adresezi politiei pe raza caruia au casa parintii tai.

Ai nevoie de parintii tai sa-ti dea semnatura in fata lucratorului SPCLEP ca o confirmare ca sunt de acord sa te ia in spatiu, nu ai nevoie de ei daca, figurezi ca proprietar in actele de proprietate.

Acte
- certificat nastere
- actul de proprietate al unei locuinte si proprietarul sa dea semnatura
- taxe de buletin la C.E.C si ai nevoie de chitante
- timbre de la posta pe care le prezinti la politie
- e posibil sa-ti dea amenda, nu speria, e totusi mica, daca l-ai pierdut cu cu circa 3 zile inainte sa faci cererea de eliberare a altuia, intelegi tu ce spun!

Varianta 2
Poti sa-ti faci buletinul si pe raza localitatii unde domiciliezi acum, daca cineva doreste sa te ia in spatiu, adica sa-ti faca actul de identitate pe proprietatea lui.

Varianta 3
Daca nu ai acte ce dovedesc ca esti proprietarul unei locuinte, soliciti act de identitate provizoriu, acesta este valabil un an de zile, nu ai nevoie de semnatura parintilor tai, dar se face pe raza politiei unde ai avut ultilum domiciliu legal prevazut in actul de identitate legal.

Un sfat
Daca te adresezi politiei pentru eliberarea unui act de identitate cu circa 10 zile inainte de alegeri, ai sanse de pana la 100% sa beneficiezi de ridicarea noului act mult mai repede decat ai crezut.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai domiciliul in Cluj, atunci poti satil faci acolo cartea de identitate(n-ai avut buletin de identitate), daca ai in Turda trebuie sa mergi acolo. Trebuie sa anunti pierderea la SPCLEP. Poti folosi copia CI, dar mai bine este sa folosesti cartea de alegator ori alt act cu fotografia ta. Numai bine!

| TheLordOfTheRings a răspuns:

Buna in legatura cu buletinul stiu doar ca poti sa ti-l faci an cluj si ca nu ai nevoie de parinti, in rest nu mai stiu nimic sper ca informatiile mele sa-ti fie de ajutor.

| donnie112 a răspuns:

In primul rand ptrebuie sa il declari pierdut la politie, iar ei te vor indruma ce urmeaza sa faci