| Marius_Catalin_1995 a întrebat:

Vreau sa ma transfer de la un liceul la altul, Am fost la liceul la care vreau sa ma transfer am dat probele fiind un liceu cu program sportiv(am rezolvat tot ), apoi cand am fost la liceul de unde vreau sa plec directoarea mi-a spus ca nu ma lasa sa ma transfer pentru ca nu-si permite sa piarda din elevi pentru ca se desfiinteaza clasa si pierde bani. (mai raman 25-26 de elevi)

Intrebarea mea este:

Poate sa ma tina "cu forta" chiar daca am asigurat un loc la liceul unde vreau sa ma transfer?

Legea este de partea mea?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Transferul este UN DREPT al elevului--- vezi articolul 135 din ROFUIP:http://www.gscfr.ro/regulamente/r-o-f-u-i-p/

Nu te pot tine "cu forta"! --- actul normativ indicat mai sus este de partea ta.

p.s. Iti sugerez ca, de acest transfer, sa se ocupe unul dintre parinti ( sa faca o cerere motivata catre Consiliul de administratie al scolii de la care pleci, inregistata la secretariat, prin care solicita acceptarea transferului si indeplinirea formalitatilor necesare --- la respectiva cerere se anexeaza cererea aprobata de scoala la care pleci ).

| Soldier92 a răspuns:

Ai voie sa te transferi! Chiar daca mai raman 26 de elevi, se ia de la alta clasa cu mai multi elevi si completeaza clasa ta. Este dreptul tau de a te muta unde poti.