| anonim_4396 a întrebat:

Îmi puteți recomanda o carte SF în care să fie vorba despre un viitor decadent al omenirii? Am citit "Mașina timpului".

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1984. Roman Sf.

| relian a răspuns:

Ca veni vorba de carti SF,poate tu sau altcineva stie cum se numeste,eu am uitat,am citit-o ceva ani in urma,o carte tot SF.

Asa pe scurt,actiunea incepea in timpul cruciadelor,cand in Anglia era rege inima de leu laughing sau cum ii mai ziceau aia.
Deci, regele plecase in razboi,mai ramasese acasa ceva nobili de incredere,dar f putini.
La un mom dat pe mosia unui conte sau nu mai stiu exact ce era,ateriza o nava extraterestra laughing Pe atunci oamenii nu prea se temeau de chestii necunoscute,cand aparea ceva ciudat,imediat se si stia era diavolul,sau cineva trimis de el.
Oamenii au vazut nava respectiva,au anuntat pe sefu,nobilul respctiv,ala veni cu cativa soldati,aveau sulite,sabii si arcuri cu sageti din lemn.
Bineinteles extraterestrii cand vazu ii bufnira rasu,dar sau trezit toti moriti sa zic asa pentru ca desi nava era proteja de un camp magnetic sau ce o mai fi fost sagetile de lemn au putut trece si asa iau pus la pamanint pe toti cu exceptia unia singur care s-a ascuns in nava.
Lau gasit, era, arata ca dracu bineinteles, soldatii au vrut sa il omoare, dar contele a spus nu, ca are nevoie de el si la dat in grija preotului.Ala ia invatat limba si asa s-a apucat contele sa faca planuri,a imbarcat animale,femei,copii,tarani de toate categoriile,sa mearga la Ierusalem sa isi ajute regele in batalie.
Chestia e ca extraterestru in loc sai duca la Ierusalem a pus nava pe pilot automat si nava ia dus catre planeta lor laughing

Gata nu mai zic mai departe,daca stii cum se numeste cartea as aprecia.
Eu am pierdut cartea,nu o mai gasesc si nici nu mai stiu cum se numea.
Ce mai pot spune e ca este foarte interesanta,intr-un final contele respectiv ajunge sa cucereasca planeta extraterestra si multe alte planete din zona aia, trec sute de ani, poate o mie si deodata noi pamantenii din ziua de astazi prindem un semnal radio in engleza laughing ba cine sunteti? da voi cine sunteti? Si asa urmasii acelui conte bla bla gaseste iar casa, adica Terra.
Cartea e subtirica, dar la timpul ala m-a lasat cu gura cascata, adica e buna rau sa zic asa.
Vreau titlul acestei carti.Nu stiu nici autorul macar.
Daca cineva stie cartea sa zica, apoi mai am inca una la fel de buna, daca nu si mai buna, dar la fel nu stiu titlu si nici autorul.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Nu știu, dar poți să întrebi pe TPU. Vei avea mai multe șanse de răspuns.

| MadRaven a răspuns:

Cred că ți-ar plăcea,, 1984,
de Orwell și,, Minunata lume nouă" a lui Huxley. Nu sunt chiar SF, dar pe zi ce trece parcă omenirea se apropie din ce în ce mai mult de a transforma cărțile în realitate.
Strict SF, eu plănuiesc să citesc,, Visează androizii oi electrice" și,, Neuromantul", am auzit numai lucruri bune despre ele.

| UnholySaint a răspuns (pentru MadRaven):

In afara de 1984, toate celelate au fost cele mai prosate carti pe care le-am citit.

| anonim_4396 explică (pentru MadRaven):

"Minunata lume noua" este frumoasa. Ai dreptate cu ce spui.
De celelalte nu's ce sa zic, pentru ca nu le-am citit inca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fahrenheit 451 de Ray Bradbury

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trilogia „ Al cincilea val " de Rick Yancey. E geniala. Autorul m-a surprins de multe ori cu ideile lui inteligente. S-a facut si film dupa carti.

| UnholySaint a răspuns:

Masimari rock and roll, sau pe engleza Little heros de Norman Spinrad.
Alte cart sf si care tile recomand sunt Infanteria Stelara si Luna e o doamna cruda de Robert A. Heinlein.