| Victoria18 a întrebat:

Voi care muzica considerati ca este mai buna? Cea veche, sau cea iesita acum? Motivati.

11 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Din punctul meu de vedere există muzică bună acum la fel cum a existat și în trecut. Cred că oamenii au impresia că muzica "veche" e mai bună fiindcă în prezent se promovează muzica aiurea, lipsită de esență. Dacă investești timp în a căuta muzică de calitate, poți găsi melodii noi foarte interesante, nu ne pune nimeni să înghițim ce se mediatizează.

| Laura a răspuns:

1700-1750 şi 1930-1980 cele mai bune perioade pentru muzică. Primul interval pentru muzica clasică barocă. Următorul pentru jazz (gypsy jazz mai ales, dar nu numai), blues, country, rock progresiv/psihedelic, hard rock, heavy metal, folk, funk, swing... Foarte rar găseşti muzicieni buni apăruţi după '80, dar sunt. Din toate mizerile care sunt acum cunoscute, nimic nu îmi place.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Laura):

Și totuși ai avatar cu o trupă contemporanălaughing, ce-i drept, una buna.

| Laura a răspuns (pentru anonim_4396):

Subliniez "cunoscute".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Laura):

Bucovina e destul de cunoscută, ar mai fi și Phoenix care încă face muzică buna, dar nu la nivelul anilor '70.

| T0T a răspuns:

În mare cea veche. În ziua de azi se scot foarte multe piese comerciale care caută mai mult să atragă prin cu.r și țâțe decât prin muzică populația. Muzica veche e mult mai complexă și profundă în mare, pe lângă mixurile alea bubuite ce îți transmit pulsul.
Nu zic că nu e muzică și nouă de calitate apărută. De exemplu am găsit perfecțiune întruchipată în această artistă

https://www.youtube.com/watch?v=5kYsxoWfjCg

| AC4S4 a răspuns:

Nici nu mai ascult muzica care se da la radio astazi. Inainte era mai ok muzica, dar tot n-o puteam numi muzica buna.
Cu alte cuvinte, mai putin rea este muzica din trecut.

| syd a răspuns:

Mereu a existat si va exista muzica naspa, doar ca cea din trecut a fost triata de nspe mii de ori pana acum de catre altii, deci noi nu avem de facut nici un efort. normal ca daca ai rabdare sa te uiti doar pana la nivelul de buci si tate ce e pe toate ecranele si posturile radio nu vei gasi niciodata nimic. poate asta a zis-o mai bine decat mine: "talentele sunt foarte multe și foarte varii, dar fiecare epocă își selecționează tipul ei de talent, convenabil prezentului ei afectiv"

| VictorFenrir a răspuns:

Clar muzica veche, de ce? pentru ca se simte emotia in fiecare vers si nota melodica si parca muzica veche are acel ceva care te umple de nostalgie si te face sa iti amintesti cum era prima data cand ai ascultat melodia respectiva.
Cat despre muzica din ziua de astazi mi-e scarba de ce se difuzeaza pe radio si tv numa' tarfa cu curu la vedere si voce p...a, bine muzica buna se face si acum doar ca trebuie' sa stii unde s-o cauti.

| vodami92 a răspuns:

Normal ca aia veche! dar si muzica se facea de placere! impresarii din muzica se comportau frumos cu tine! astia de acum te umilesc jignesc! iti promit marea cu sarea! numai tu sa fii acoperit de glorie faima luxuri bogatii si averi! atat! oricum se traieste din smecherie! am ajuns sa inteleg ca din muzica traiesti parca traiesti din prostitutie! asa rau percep muzica!

| confiturix a răspuns:

Cea veche. A supraviețuit si criticii si timpului deci clar