| Cineva14567700 a întrebat:

Bună, TPU! Am o întrebare, la ce vârstă v-ati lasa copiii la mare/ la ce vârstă i-ati lăsat sa meargă cu prietenii? Fără niciun adult, doar cu grupul ei/lui de prieteni? Am o fiica în vârstă de 13 ani, face 14 ani în vara și eu am lăsat-o sa facă deja revelionul cu prietenii și o las sa meargă in oras sau lucruri de genul, dar ar vrea sa meargă vara aceasta cu grupul ei de prieteni la mare.Și nu știu ce să fac, e o vârstă prea frageda? Eu nu sunt o mama stricta și am destulă încredere în fiica mea și este și sincera cu mine, probabil pentru ca nu sunt stricta și nu am fost și este cuminte, nu mi-a făcut probleme majore.Dar as vrea sa aud și alte pareri.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric nu la 13-14 anisori!
Dupa 18 ani, asa cum cere legea, ca nu-i voie sa mearga copii minori neinsotiti de parinti, unde vor ei.
Aici nu-i vorba de incredere ci de legalitate, ca un copilas de 13-14 ani nu are discrenamant si poate sa mearga in club, sa fie violata sau sa consume alcool sis a ajunga in coma.
la 13-14 ansiroi poate merge doar in tabara organizata, sub supravegherea stricta a unui profesor, care le este tutore legal.

Dar imi bat gura de pomana, ca tu ai 13-14 ansiori si NU esti mama, asa cum ai declarat pe celalat topic, deci este vorba chiar de tine!

"în 24 Octombrie 2023 | Cineva14567700 a întrebat:
Bună, TPU, vreau sa merg cu o prietena la un film care este N15 (nerecomandat copiilor sub 15 ani), am voie sa întru? Sau trebuie NEAPARAT sa am peste 15 ani?, Pentru ca scrie "nerecomandat", nu "interzis", așa că mă gândesc că aș avea voie?"

https://www.tpu.ro/......intru-sau/

suntserios
| suntserios a răspuns:

La 14 ani nu are ce căuta la mare fara supravegherea unui adult. De altfel nici nu s-ar putea caza

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu inainte de 18 ani!
taman la varsta aiase pot intampla lucruri nasole, mai ales cand e vorba de fete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La vârsta de 18 ani.

| KovacsB a răspuns:

Poate moare înecata, dracu sta sa-i supravegheze.Baietii oricum se imbata din prima si dorm pe plaja.

| MrAM a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci la mare cu grupul tau de prieteni

| Ioan3005 a răspuns:

Am o fetiță, care acum are 18 ani … nu aș fi acceptat, să meargă singură, doar cu prietenii. este riscant!
Înțeleg că pentru copii, este ceva "waw", dar ei nu realizează cât de vulnerabili sunt, nu doar la forță, ci și la mentalitate, pot fi duși în eroare cu ușurință!
Deși locuim la jumate de oră de la ocean, nu a fost singură.
Bine înțeles, că părinții celorlalți copii acceptă ( văzând întrebarea pusă)
Dar, sunt inconștienți, sau nu țin la copiii lor.

| portocala11 a răspuns:

Clar la 18 ani cand este pe propria raspundere. Daca sunteti o mama cool si intelegatoare, de ce nu-i propuneti fiicei dvs sa mergeti impreuna cu grupul la mare. sa ii supravegheati totusi, lasandu-i sa-si faca nebunelile dar intr-o oarecare masura. daca va dati bine pe langa prietenii ei, aratati ca sunteti de gasca, o sa va accepte si integreze in grupul lor. spre exemplu, cu siguranta vor consuma alcool, deci ca sa evitati un oarecare accident le-ati putea cumpara dvs si la cazare sa bea fiecare cate jumatate de pahar de vin ca exemplu. singuri cu siguranta ar bea o sticla de persoana. Incercati asa, daca nu ar fi de acord poate vor sa ascunda ceva, cine stie... totusi la 14 prea devreme singuri... vorbiti cu celelalte mamici si mergeti impreuna cu ei.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru portocala11):

1. degeaba e mama cool pentru ca stii cum sunt copii aia o sa inceapa cu aa vii cu mama ta la mare, sau daca ai niste tarani de prieteni ma refer la baieti, o sa stea sa se holbeze la corpul mamicii
2. cel mai bine chit ca o sa stea suparata pe tine, ar fi sa nu o lasi, mai ales ca e fata si unii baieti sunt jeguri si o sa vrea sa profite de ea, mai ales cand o sa comnsume alcool, pentru ca o sa consume pentru ca o sa fie mentalitatea hai ba ca sa fim si noi smecheri.Deci mai bine nu o lasi si aia e.