| Ponnix a întrebat:

De ce atunci când cineva te trage de urechi ți se înroșesc urechile și șimți că ard?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiind circulatia sangelui se intensifica, in momentul in care te trage cineva de urechi.

| Simpatic a răspuns:

Este un efect normal si in directa legatura cu "agresiunea" adusa acelei zone a urechilor
pe acelasi principiu daca primesti un pumn puternic in zona superioara a bratelor te vor durea si eventual acea zona se va invineti
in fizica ca sa fac o analogie se numeste principiul actiunii si reactiunii

| Sekim a răspuns:

Urechea este o zona bine vascularizata. Când cineva te trage de ureche organismul tau reacționează prin a spori nivelul de sânge care ajunge acolo. Senzația de cald pe care o simți este cauzata de cantitatea de sânge care circula de obicei cu viteza mai mare in locul respectiv. Un alt exemplu concret ar fi daca ti ai da o palma puternic peste fata. Spor