| SG1995 a întrebat:

1. Ti-ai lasa copii sa se ucida intre ei, doar pentru simplu fapt ca ei au ales asta?
2. Ti-ai lasa copilul sa se sinucida doar pentru ca a ales asta?

3. Daca ai putea sa-ti salvezi copii de la moarte, dar nu faci nimic nu esti vinovat?

Daca raspunsurile sunt nu, nu si da, atunci de ce Dumnezeu nu e vinovat de mortalitatea umana? Adica pe bune mitul pueril al Bibliei, spune ca Dumnezeu :

A creat o gradina, si in mijlocul gradin a pus un pom magic, si daca mancai din el, mureai? Tot Dumnezeu ii spune omului sa nu-l manance. De asemenea el stia ca sarpele e in gradina, si mai stia ca omul va manca, totusi nu a intervenit.

4. Daca eu plec las un copil intr-o casa in care podeaua e data cu benzina, si las o bricheta pe masa si ii zic copilului sa nu se joace cu ea, a si fac astea intentionat, dar mai stiu ca in vecini e un copil care vine la noi dupa ce plec, si ii spune la ala micu sa se joace cu bricheta, nu ma fac eu vinovat de crima?

Daca da, cum justificati aberatia biblica denumita Geneza?

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Sa raspundem la o intrebare, nu la toate frustrarile tale.
CE LEGATURA ARE GENEZA CU ABERATILE TALE?
Acum totusi sa facem putina ordine in HAOSUL din gandirea ta, Dumnezeu l-a facut pe OM asemenea LUI, adica CREATOR de fiinte Vii. ION MOMENTUL in care OMUL devine CREATOR, asa cum SUGEREZI TU dar fara sa specifici, omul devine un mic dumnezeu RASPUNZATOR DE CREATIA SA, adica de progenitura pe care a facut-o, copii. Daca se sinucid sau devin presedintele Americii, NUMAI parintele este raspunzatot, nu Dumnezeu, DACA NU, NU mai faceti bastarzi. Satana (sarpele) a aruncat ispita, OMUL TREBUIA sa raspunda intr-un anume fel si a raspuns CUM A DORIT ACESTA, Dumnezeu i-a dat dreptul sa aleaga. Exemplu (vezi Eminescu), DACA tata este un golan si umbla la c. urve unde se imbolnaveste de SIFILIS iar mama se duce si ea, saraca prin cartier si i-a aceiasi boala, URMASII pana la a patra generatie VOR FI BOLNAVI de sifilis. Unde este vina lui Dumnezeu ca sunt unii destrabalati si au urmasi asa? Cauta PACATUL, mai aproape de casa, nu-L mai faceti pe Dumnezeu vinovat de curviile si destrabalarile voaastre.

| milan9 a răspuns:

Ca parinte de 60 de ani, ti-ai lasa macar 5 minute nesupravegheati copiii de 40?
Care e ipocrit pe aici sa spuna ca nu? As vrea sa stiu... thinking

In comparatie cu Divinitatea nu detinem cunoastere ca paritate nici macar 1 fata de un trilion de miliarde, DAR, in privinta notiunii de fidelitate, iubire, recunostinta, cunoastem in proportie de 99% tot ce ne trebuie pentru a ne exprima un feedback. thinking

Un feedback de reptila, sau unul de prieten recunoscator...

| SG1995 explică (pentru milan9):

"Ca parinte de 60 de ani, ti-ai lasa macar 5 minute nesupravegheati copiii de 40?"

Deci daca copii tai se ucid intre ei e okay, daca au 40 de ani, cu toate ca tu ai putea preveni asta?

| milan9 a răspuns (pentru SG1995):

Nu esti atent...
Nu. Nici vorba sa-i las sa-si faca rau... dar as putea sa-i las nesupravegheati 5 minute...

| SG1995 explică (pentru milan9):

Totusi, se presupune ca Dumnezeu e omniprezent, totusi nu a observat ca sarpele a intrat in gradina, si nici atunci cand Adam si Eva s-a ascuns.

| milan9 a răspuns (pentru SG1995):

Astea sunt riscurile libertatii... si ale vietii thinking Poti deveni prieten, sau... neprieten. Iti pui intrebari referitoare la acest "dramatism". Ei bine, chiar nu stiu ce sa-ti spun. El exista pur si simplu.

| DeyCj a răspuns:

Simplu.E doar o aberaţie ce conţine elemente denaturate aiurea din ocultul ce a precedat creştinismul cu mii de ani în urmă, şi s-a dovedit clar ca înnainte de apariţia acestui program în desfăşurare omenirea a dus-o foarte bine.Totul funcţiona armonios şi în pace, nu ca acum când tot sistemul este bazat pe sclavagism şi control stalinisto-comunist, ce a îmbrăcat forma de democraţie(nu faci ce-ţi dictează prin constrângere unu că faci ce-ţi dictează mai mulţi tot prin costrângere)

| iurii75 a răspuns:

Și dacă copiii tăi nu te ascultă și nu te respectă cum îi vei împedica să se ucidă între ei? Îi vei închide separat cu forța? pe cît timp? Vor spune de asemenea că ești un tiran și faci abuz de forță și că n-ai nici un drept să te amesteciîn viața lor.
La fel și cu sinuciderea. Îl vei lega?

| unprietenaproape a răspuns:

Nu stiii/m adevarul deci nu mai acuza
sa zicem ca esti Dumnezeu si creezi ingeri buni care nu cunosc raul, au doar binele in ei, te ai astepta vreodata ca un inger frumos si puternic este de lapt o fiara? ei bine nici Dumnezeu nu se astepta in concluzie nu e El de vina
nu l dezamagi pe Dumnezeu in viata ta cum au facut o majoritatea oamenilor

| SG1995 explică (pentru unprietenaproape):

Se presupune ca stie tot si nu stie, ca o creatura de-a Lui va fi malefica. PS: Nu pe Dumnezeu il judec, ci absurditatea accea de mit biblic.