| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a întrebat:

28. Nu stii? N-ai auzit? Dumnezeul cel Vesnic, Domnul, a facut marginile pamantului. El nu oboseste, nici nu osteneste; priceperea Lui nu poate fi patrunsa.

29. El da tarie celui obosit si mareste puterea celui ce cade in lesin.

30. Flacaii obosesc si ostenesc, chiar tinerii se clatina;

31. dar cei ce se incred in Domnul isi innoiesc puterea, ei zboara ca vulturii; alearga, si nu obosesc; umbla, si nu ostenesc.
Ce parere aveti despre aceste versete minunate?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Imi plac sunt frumoase.
Pentru atei insa Cuvantul lui Dumnezeu e ca usturoiul pentru vampiri.
E greu de inteles de ce se enerveaza sau ce ii deranjeaza asa de tare.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Nilsson):

Nu doar pe atei, ci pe toti cei care au inteles si au constientizat ca religia crestina este doar o arma a evreilor de control a populatiei. Crestinii sunt prea indoctrinati si ignoranti astfel incat refuza sa realizeze asta chiar daca au dovezile in fata ceea ce este si normal de vreme ce credinta lor oarba nu cere dovezi.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Mclaren12):

Doar tie iti vin povestile astea in minte, evreii nu au legatura cu religia crestina. Documenteaza-te si vezi ce inseamna sa fii un crestin. Evreii sunt de religie iudaica.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Iisus nu era de religie iudaica? ce religie avea? primi crestini nu erau evrei? iisus insati era evreu

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

Da, Iisus era de religie iudaica, crestinismul nu exista in vremea aia. Evreii nu vor sa-l accepte pe Iisus Hristos ca manuitor, Mesia, ei asteapta altul.
In Biblie scrie ca a venit la ai Sai, si ai Sai nu L-au primit.
"Cuvântul "creștin" vine din limba latină populară, de la christianus, derivat de la Hristos, deoarece Iisus/Isus din Nazareth este considerat în religia creștină ca fiind Mesia și fiul lui Dumnezeu. Cuvântul "Hristos", în limba greacă Χριστός Christós, "cel uns", este traducerea din limba ebraică a cuvântului משיח Mașiah (arabă مَسيح Masīh). Inițial, cuvântul "creștin" a fost folosit ca o poreclă la adresa celor care urmau învățăturile lui Iisus în Imperiul Roman."

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Bogdy nu trebuie sa ne spui de biblie mereu, suntem atei o cunoastem foarte bine

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

rolling on the floor
Esti paralel vere. Crestinismul a fost inventat exclusiv de evrei, zeul tau fictiv este zeul evreilor aparut odata cu iudaismul, Cristos era evreu iudeu iar toata biblia cuprinde o istorie fictiva a evreilor incepand de la Adam si Eva furati de la pagani si transformati in caractere evreiesti.
Astea-s chestii concrete bossulica, biblia o dovedeste. Dai de inteles ca intelegi din biblie doar atat cat iti trebuie ca sa-ti justifici credinta oarba in programul de manipulare al jîdanilor.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Mclaren12):

Religia Iudaica si religia crestina sunt diferite, evreii nu vor sa-l accepte pe Iisus Hristos ca mantuitor.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Mclaren12 are dreptate bogdy

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Nu prea ii pasa nimanui ca au nu stiu ce diferente. Ambele religii sunt avraamaice si slavesc acelasi Zeu. Evreii nu vor sa-l accepte pentru ca ei stiu ca nu exista si doar il promoveaza in medie ca sa va spele pe voi pe creier sa credeti orbeste intr-un salvator inexistent in loc sa faceti ceva cu vietile voastre. De ce au fost istorici evrei care i-au sustinut existenta? De ce in ziua de azi sunt o gramada de evrei care ii sustin existenta (papa, popi, cardinali etc.)? De fapt papa cel putin stie prea bine ca nu exista nici Cristos si nici zeul evreilor si el doar joaca teatru in fata oilor spalate pe creier.
Tin minte ca am vazut un citat de al lui Papa Leo al X-lea daca nu gresesc, de pe vremea inchizitiei: "Ne-a prins bine acest mit al lui Cristos".
Evident ca mitul lui Cristos a prins foarte bine de vreme ce populatia pagana a fost slabita si fortata sa creada in mizerii biblice precum " intoarce si celalalt obraz" si "vinde tot ce ai si urmeaza-l pe Cristos", asta in timp ce biserica catolica aduna averea Europei si dobandea tot mai multa putere si control asupra populatiei iar cine nu se supunea era torturat pana la moarte in cele mai oribile moduri posibile de catre reprezentantii crestinismului. Nu degeaba Evului Mediu i se mai zice si Era Intunecata.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Mclaren12):

Evreii cred in Iisus Hristos, nu vor sa-l recunoasca pe el ca Mesia, ei mai traiesc dupa Vechiul Testament.
"11. A venit la ai Sai, si ai Sai nu L-au primit.
12. Dar tuturor celor ce L-au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu;"
Spalatul pe creier este doar in mintea ta, nu vrei sa accepti nimic si iti cauti dreptatea ta.
Iisus Hristos sa te lumineze happy

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Spalatul pe creier este foarte real si se intampla peste tot. De exemplu tu ca si crestin te gandesti ca ateii sunt spalati pe creier cu bazaconii "stiintifice" si il resping pe zeul evreiesc in care crezi tu. Ei cred la fel despre voi ca sunteti spalati pe creier sa credeti intr-un zeu care este "omnipotent" si "omniprezent" dar care nu exista nicaieri. Este asa sau nu?

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Conform regulamentului TPU intrebarea ta incalca regulamentul Pe TPU.ro toate întrebările sunt binevenite. Totuşi, din dorinţa de a avea o comunitate utilă şi prietenoasă, te rugăm ca atunci când adresezi o întrebare să respecţi cele 4 reguli de mai jos pentru a dovedi respect faţă de ceilalţi membri şi, implicit, pentru a primi cât mai multe răspunsuri şi cât mai bune:

Respectă regulile de gramatică:
- fiecare propoziţie începe cu literă mare
- nu sunt permise prescurtări de tipul "k", "dk", "nu stiu", etc...
- evită emoticoanele şi semnele de punctuaţie excesive: "happy", "big grin", etc...
Toate întrebările conversaţionale vor fi puse doar în categoria "Conversaţie" (pentru a fi usor accesibile şi a evita confuzia pentru noi membri)
Se acceptă doar postările care sunt întrebări şi care pot primi un răspuns din partea altor persoane (Ex: nu se acceptă o întrebare de tipul: "O să mă căsătoresc cu X?") şi care nu au conţinut obscen sau discutabil din punct de vedere moral
În atenţia elevilor/studenţilor: Nu acceptăm întrebări prin intermediul cărora încercaţi să vă rezolvaţi temele pentru acasă sau temele de vacanţă. Cei care nu vor respecta acest aspect riscă să fie sancţionaţi prin ştergerea/ suspendarea contului.
Nerespectarea regulilor minimale de funcţionare a TPU.ro poate duce la ştergerea conturilor.

TPU nu este un site de propaganda religioasa nici ca uni sa isi dea cu parerea despre niste versete

| RAY a răspuns:

Vechiul testament? pai ala e expirat desi e valabil doar ce la convine lor

| RAY a răspuns:

Imn Creatiunii

Atunci nici Nefiinta n-a fost si nici Fiinta

Caci nu era nici spatiu, nici cer si nici stihie.

Avea stapan si margini pe-atunci Universul?

Avea adanci prapastii? Dar mare? Nu se stie.

N-a fost nici Nemurire, caci Moartea nu-ncepuse.

Nu se nascuse noapte, caci nu fusese zi.

Nici vant n-a fost sa bata acele inceputuri,

Insa ceva in lume- Universul- se ivi.

Era-nvelit in noapte adanca Universul:

Ocean de intuneric pierdut in noapte lui.

Dar ca-ntr-o carapace, ascuns in invelisuri,

Ceva- nascu prin forta din chinul focului.

Si iata cum, Intaiul- ivit din inceputuri,

Un sambure: Iubirea- samanta a lumii,

Pe care inteleptii-n inima il gasira,

Trecand din Nefiinta-n a Vietii radacini.

Ei masoara lumea in curmezis cu sfoara,

- Ce-a fost acolo-n hauri? Dar jos ce s-a-ntamplat?

Ca purtatori de gemeni pornira oarbe forte,

Care prin sine insesi de sus s-au scuturat.

Dar care minte oare fu-n stare sa priceapa,

Creatiunea insasi de unde-a inceput?

Poate aceia zeii isi zamislisera neamul,

Dar cine va sa spuna din cine s-au nascut?

Doar El, acela care porni Creatiunea,

El, cel ce-o priveste din ceruri, numai El,

El, cel care-a facut-o, sau poate n-a facut-o.

El singur stie poate. Sau poate ca nici El.

| RAY a răspuns:

Acum 37 minute | Nilsson a răspuns:
Imi plac sunt frumoase.
Pentru atei insa Cuvantul lui Dumnezeu e ca usturoiul pentru vampiri.
E greu de inteles de ce se enerveaza sau ce ii deranjeaza asa de tare.

nu ma deranjeaza crestine din contra am scris niste versete a zeului brahma ce spui te deranjeaza nu? fi calm ca nu ne deranjeaza mai mult va deranjeaza pe voi biblia care va contrazice doctrinele fanatice, cu vechiul testament ce facem cica e expirat da stai ca nu e, am primit raport pentru versete din biblie ghici din partea cui a voastra, un ateu nu da raport dar un crestin da raport, si cica atei se sperie

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Slava lui iahve stim ce sa facem cu cei care nu sunt de religia noastra
7dintre dumnezeii popoarelor cari va înconjoara, lînga tine sau departe de tine, dela o margine a pamîntului pana la cealalta-
8sa nu te învoiesti si sa nu -l asculti; sa n’arunci spre el o privire de mila, sa nu -l cruti, si sa nu -l ascunzi.
9Ci sa -l omori; întai mîna ta sa se ridice asupra lui ca sa -l omoare, si apoi mîna întregului popor;
10sa -l ucizi cu pietre, si sa moara, pentru ca a cautat sa te abata dela Domnul, Dumnezeul tau, care te -a scos din tara Egiptului, din casa robiei.
11Sa se faca asa, pentru ca tot Israelul sa auda si sa se teama, si sa nu se mai savîrseasca o fapta asa de nelegiuita în mijlocul tau.
Deuteronom 17:2-5~
2Se va gasi poate în mijlocul tau, într’una din cetatile pe cari ti le da Domnul, Dumnezeul tau, un barbat sau o femeie care sa faca ce este rau înaintea Domnului, Dumnezeului tau, si care sa calce legamîntul Lui;
3care sa mearga dupa alti dumnezei ca sa le slujeasca si sa se închine înaintea lor, dupa soare, luna sau toata ostirea cerurilor, asa cum eu n’am poruncit.
4De îndata ce vei lua cunostinta si vei afla lucrul acesta, sa faci cercetari amanuntite. Daca lucrul este adevarat, daca faptul este întemeiat, daca urîciunea aceasta a fost savîrsita în Israel,
5atunci sa aduci la portile cetatii tale pe barbatul sau femeia care va fi vinovat de aceasta fapta rea, si sa ucizi cu pietre sau sa pedepsesti cu moartea pe barbatul acela sau pe femeia aceea.

| Holiday a răspuns:

"dar cei ce se incred in Domnul isi innoiesc puterea, ei zboara ca vulturii"

Avand in vedere ca pare ca tu te increzi in spiridusul asta... zboara puiule, zboara! Eventual de pe un bloc inalt. Daca supravietuiesti sunt convins ca dupa experienta asta vei judeca mai obiectiv toate aberatiile din Biblie.

| mentholinks a răspuns:

E adevarat, cel putin la pupat moaste toti sunt plini de putere.

| LOVW a răspuns (pentru mentholinks):

Poate se cred pupătorii de icoane și de moaște creștini, dar Biblia nici măcar într-un verset nu încurajează închinarea la sfinții idoli. Având în vedere că Biblia spune că aceia sunt urâtori de Dumnezeu, nu poți fi cu și împotriva lui Dumnezeu.

| mentholinks a răspuns (pentru LOVW):

Da, dar toate confesiunile spun ca mantuirea este prin credinta iar cum si pupatorii cred, vor fi si ei mantuiti totusi.

| LOVW a răspuns (pentru mentholinks):

Din păcate eu n-am văzut până acum un ortodox sau vreo învățătura de la BOR cum că mântuirea ar fi prin credință, deși eu m-aș bucura de o reformă ca cea făcută de Martin Luther sau alții. Cât de mântuirea pupătorilor, nu are cum să fie dacă nu se pocăiesc și nu încheie fiecare legământ cu Hristos. Este scris că închinătorii la idoli nu vor moșteni Împărăția lui Dumnezeu.

| mentholinks a răspuns (pentru LOVW):

Nu-s idoli, sunt obiecte de cult cum spun ei. Idolii in Biblie se refera la acele lucrari facute de oameni in care oamenii credeau ca chiar sunt dumnezei ori icoanele si statuile nu sunt privite ca dumnezei de catre pupaciosi si inchinatori. Cat despre mantuire, aici BOR are dreptate, nu este prin credinta dar nici prin spovada. In cartea Apocalipsa scrie clar ca toti oamenii vor fi judecati dupa faptele lor in afara de cei care au fost stersi din cartea vietii, ei fiind aruncati direct in iazul de foc adica moartea a doua.

| LOVW a răspuns (pentru mentholinks):

Părerea ta, dar mă mir că BOR spune că mântuirea e prin fapte deși ei spun că cred în Biblie dar de fapt e doar tradiție.

| Steregoi a răspuns:

"priceperea Lui nu poate fi patrunsa".

"El nu oboseste". Cand spune ca "s-a odihnit" de fapt nu a obosit ci prin acele cuvinte a aratat ca a incheiat lucrarea de creatie. Apoi Dumnezeu a lucrat si lucreaza pentru intretinerea universului material si a conditiilor minime de trai pe Pamant. Am scris "minime" datorita pacatului omului incepand de la Adam.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică:

."Nimanui cu nimic nu fiti datori, decat cu iubirea unuia fata de altul." (Romani 13:8)
2. "O dragoste mai mare decat aceasta nu poate avea cineva, ca sa-si puna sufletul pentru prietenii sai." (Ioan 15:13)
„In dragoste nu este frica; ci dragostea desavarsita izgoneste frica; pentru ca frica are cu ea pedeapsa; si cine se teme, n-a ajuns desavarsit in dragoste. Noi iubim pentru ca El ne-a iubit intai." (1 Ioan 4:18-19)
8. "Dragostea vine dintr-o inima pura, dintr-o constiinta buna si dintr-o credinta sincera." (1 Timotei 1:5)
6. "Cele cateva ore pe care le petrec cu tine valoreaza cat cele o mie de ore pe care le petrec fara tine!" (Cantarea lui Solomon 2:2, 3)
7. "Unde vei muri tu, voi muri si eu si voi fi ingropata acolo. Faca-mi Domnul ce o vrea, dar nimic nu ma va desparti de tine in afara de moarte!" (Cartea Rut 1:16)
8. "Dragostea vine dintr-o inima pura, dintr-o constiinta buna si dintr-o credinta sincera." (1 Timotei 1:5)
"Ura starneste certuri, dar dragostea acopera toate greselile." – (Proverbe 10:12)
18. "Curatindu-va sufletele prin ascultarea de adevar, spre nefatarnica iubire de frati, iubiti-va unul pe altul, din toata inima, cu toata staruinta." (1 Petru 1:22)
"Şi acum rămân acestea trei: credinţa, nădejdea şi dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." (Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel)
1. De aş grăi în limbile oamenilor şi ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare şi chimval răsunător.
2. Şi de aş avea darul proorociei şi tainele toate le-aş cunoaşte şi orice ştiinţă, şi de aş avea atâta credinţă încât să mut şi munţii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.
3. Şi de aş împărţi toată avuţia mea şi de aş da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseşte.
4. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieşte, nu se laudă, nu se trufeşte.
5. Dragostea nu se poartă cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul.
6. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
7. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă.
8. Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desfiinţa; darul limbilor va înceta; ştiinţa se va sfârşi;