| Antisistem11 a întrebat:

A fost cartea Eclesiastul scrisă de un ateu? Chiar dacă ea contine si referinte despre divinitate acestea probabil au fost adăugate mai tarziu de un scrib nu de autorul original.

16 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Solomon a trait si dupa voia lui Dumnezeu si dupa voia lui Satan. Asa ca a putut concluziona la sfarsirul ei ca o viata traita fara Dumnezeu este doar o goana dupa vant.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Scrii niste tampeni, satan nu avea nimic cu iahve

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Chiar nu intelegi?": Ca sa fiu mai clara pentru tine, Solomon a trait si ca un sfant si ca un pagan. De aceea a putut trage concluzia ca o viata traita fara Dumnezeu este goana dupa vant.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Femeie satana nu este un pers negativ in iudaism

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Toate le intelegi pe dos. Poate pentru a raspunde contradictoriu. Daca Satan a ispitit pe Eva si de la ea pe noi toti, si datorita lui am ajums sa murim, cum explici tu faptul ca nu este un personaj negativ?

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Sarpele femeie nu satana

| chuckmanson a răspuns:

Hai ca exagerezi cu chestiile astea.

| alex598 a răspuns:

A fost scrisa de Solomon, fiul lui David, care a scris si Proverbele si unii Psalmi

| AlexandruAdy a răspuns:

Daca nu crezi in Dumnezeu păstrează pentru tine, nu pune întrebări din astea aiurea, ateii nu au scris nici o carte din biblie, orice cuvânt e venit de Sus!

| doctorandus a răspuns (pentru AlexandruAdy):

De fapt, Iov, Ecleziastul si Cantarea Cantarilor sunt carti eretice, care din greseala au ajuns in Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| chuckmanson a răspuns (pentru AlexandruAdy):

Cred că ai vrut să spui venit de la niște oameni primitivi care pretindeau să vorbească pentru o ființă care niciodată nu spune sau face nimic el însuși în lumea reală. Aproape ca și cum nu ar fi real.

| chuckmanson a răspuns (pentru doctorandus):

Și cumva zeul atotputernic a lăsat niște cărți eretice să ajungă în cartea lui sfântă. Ciudat!

| doctorandus a răspuns (pentru chuckmanson):

Pai eu nu consider ca Dumnezeu a scris Biblia.