| AvalohAlyn a întrebat:

A fost Iisus Hristos cel mai curat,bun, perfect (si cu o viata fara de pacat )om care a existat vreodata pe Pamant?

Răspuns Câştigător
| Jardelin a răspuns (pentru Doub):

Foarte frumos!

| Doub a răspuns (pentru Jardelin):

Chiar e. De fiecare data cand ma uit, plang.thinking

| Jardelin a răspuns (pentru Doub):

Si pe mine m-a emotionat.

23 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Fara suparare dar faci cateva greseli in intrebarea ta dar "raspunsurile" primite sunt "peste". Tie iti inteleg necunostiinta in domeniu dar cei ce se "recomanda" drept crestini nu ar trebui sa ofere asemenea raspunsuri. Intrebarea care ofera raspuns si la ceea ce ai intrebat tu este. Cine ESTE Isus Hristos.

| danay72 a răspuns:

Da,Isus a fost perfect si a ramas integru toata viata.

| Musique a răspuns:

Și eu sunt curată. Unii spun că sunt bună, alții că-s perfectă... hmmm, o să mi te-nchini?

| minrest a răspuns:

A fost si asta. In plus a aratat o intelepciune atat de profunda, deasupra limitarilor conditiei umane, inacat trebuie sa fi fost supranaturala. Salut.

| Holiday a răspuns:

Ideea asta de pacat exista doar in crestinism, si cum nenea ala e idolul lor, evident ca e cel mai tare din parcare.
Oamenii care nu-s cazuti in patima asta a crestinismului il considera ceea ce si e, adica un schizofrenic.

| sublime89 a răspuns:

De parca esti un nord-coreean care l-a descris pe Kim Ir-sen. De aia nu-mi place mie religia. Nu a existat om in intreaga istorie care sa fie perfect, si nici nu va exista vreodata. Cu cat vom invata asta mai repede, cu atat va fi mai bine.

| suffarstar a răspuns:

De ce nu vrei sa intelegi ca nu exista pacate?

| Dorugar a răspuns:

Nu, nu a fost niciodata, ba din contra biserica sa s-a dovedit a fi cea mai diabolica instutie mafiot criminala din istoria umanitatii. Isus Christos este POTRIVNICUL lui Dumnezeu, si asta vedem in faptul ca I-a desfintat Legea (numita in mod mincinos Vechiul Testament)si a inlocuit-o cu o Lege Noua (N.T.) scrisa de niste evanghelisti ca Luca si Marcu care recunosc sincer ca au primit de la Isus Chistos putere si stapanire peste Draci, ...si astfel au scris NT.
2 Isus Christos Nu a fost niciodata OM pe pamant ci a existat doar in ceruri si in Biblie.
3 Omul pe nume Isus din Nazareth nu a fost niciodata Christos ci doar un nenorocit de dulgher!

| Jardelin a răspuns:

Da. A fost singurul om fara de pacat. Desvarsit in sfintenie, iubire si bunatate.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da Isus a fost un om perfect, a manifestat roadele spiritului sfant in toate aspectele vietii sal pamantesti. Cat despre bunatate, le-a spus apostolilor ca,, unul singur este bun, Dumnezeu, el era interesat sa indrepte mintea oamenilor catre cunostinta lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca pui fel de fel de intrebari, fara rost(ca sa fiu bland in aprecieri), la care nimeni nu-ti pate raspunde decat prin simple presupuneri, deci irelevante. Nu-mi dau seama ce urmaresti.Am impresia ca nu ai ce face si atunci mai postrzi o banalitate (iar eram sa spui ce gandesc). De ce nu te ocupi de problemele scolare, de ce nu citesti o carte, de ce nu gandesti? Lamureste-ma cu ce scop ai pus aceasta intrebare si eu voi recunoaste ca am fost un prost in a te aprecia. Vezi insa ce spui!

| Rock10 a răspuns:

Evident! El iubeste pe toti in mod egal, El ne iarta pacatele, ne ajuta, ne sustine, ne da tot ceea ce cerem, dar daca gresesti te trimite pentru eternitate in iad laughing

| minrest a răspuns (pentru Rock10):

Da' de unde. Se vede ca nu ai citit Biblia, scrie peste tot ca ni se iarta orice greseala. Ce usor iti este sa combati propriile tale inventii, Rock.

| Rock10 a răspuns (pentru minrest):

Nu inventez nimic. Asta spune Biblia! Este un mare paradox: Dumnezeu ne iubeste, ne iarta, ne ajuta dar daca gresim ni se spune ca vom fi judecati si vom ajunge in Iad. Corect?

| minrest a răspuns (pentru Rock10):

Nu. In primul rand se face face foarte clar in zeci de locuri ca orice pacat ne este iertat. Aici intra si orice greseala, si mai mult decat atat, orice rau facut intentionat, si nu odata ci de cate ori este nevoie. Tu nu stii asta, deci nu ai citit Biblia, deci te certi cu o inventie proprie.

| Rock10 a răspuns (pentru minrest):

Nu ajungem la un numitor comun deci mai bine o lasam asa. Am citit Biblia si dupa parerea mea poate fi considerata o carte de istorie mediocra (ca si calitate a informatiilor). Vroiam doar sa subliniez unul din mai multele paradoxuri ale bibliei. Dumnezeu te iubeste si te iarta pentru orice pacat dar totusi esti judecat si poti ajunge pentru o eterniate in infern ( acum observi paradoxul? atunci cand iubesti si ierti, nu iti trimiti propria creatie in infern). E ca si cum o mama ii spune copilului ca il iubeste enorm si neconditionat si ca ii iarta orice greseala dar la un moment dat ii analizeaza toate greselile si lucrurile bune si apoi il adopta unui grup de violatori si mercenari.
Iti pot enumera inca vreo 20 de contradictii si paradoxuri ale din biblie daca vrei neaparat.

| Bibliapentrusceptici a răspuns:

Nop. Nu prea cred. Uite aici câteva exemple:

https://www.facebook.com/......media/set/

Iar dacă presupunem că Iisus este Dumnezeu precum Tatăl, precum Duhul Sfânt, atunci îi mai putem pune la socoteală și următoarele crime:

www.bibliapentrusceptici.ro

| IisusHristos666 a răspuns:

Nu,doar un maimutoi

| Carla160402 a răspuns:

Da! A fost singurul om de pe Pamant fara pacate.

| fearofloneliness a răspuns:

Da ma