| anonim_4396 a întrebat:

A fost o data ca niciodata undeva intr-o tara unde invierea era o chestie banala, o data a inviat toti morti si au alergat spre strazi aceasta poveste o regasim in noul testament, desigur aceasta poveste nu apare in istorie dar au inviat toti, de ce nu apare in istorie vreo dovada despre aceasta poveste? e un miracol sa invie morti si nimeni sa nu scrie ceva nu e ciudat?

52. Mormintele s-au deschis şi multe trupuri ale sfinţilor adormiţi s-au sculat.
53. Şi ieşind din morminte, după învierea Lui, au intrat în cetatea sfântă şi s-au arătat multora.
54. Iar sutaşul şi cei ce împreună cu el păzeau pe Iisus, văzând cutremurul şi cele întâmplate, s-au înfricoşat foarte, zicând: Cu adevărat, Fiul lui Dumnezeu era Acesta!

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=27

Răspuns Câştigător
| DyNo a răspuns:

Pai oare de ce in istorie nu regasim nici un personal pe nume Iisus Hristos?
Oare de ce calendarul judeo-crestin-ortodox numara mii de sfintii, zecii in fiecare zii, toti facatori de mari minuni, de la vindecare de boli, la trecut prin foc, inviere, adusul ingerilor. Oare de ce nu a auzit nimeni de ei, daca au facut asa mari minuni? Pentru ca sunt doar niste legende, cum sunt si celelalte religii.

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

El a murit si pentru pacatele tale, sa nu uiti lucrul acesta, dar a inviat si este la dreapta lui Dumnezeu!

| IoanieCriminalul a răspuns (pentru EmaS):

Si ce legatura are cu intrebarea?

| Raniia a răspuns:

''o data a inviat toti morti''-Ray pentru ce cauti intre cei morti pe Cel ce este viu?

| RAY a răspuns (pentru Raniia):

Ce raspuns prost

| Raniia a răspuns (pentru RAY):

''o data a inviat toti morti''-expresia ta Ray-esti un geniu! ma retrag, scuze.

| TrentonChase a răspuns (pentru Raniia):

Cand nu stiti ce raspuns sa dati va bagati la dos vorbind pe langa subiect si va legati de mizilicuri...clar

| Raniia a răspuns (pentru TrentonChase):

Mizilic - multi ca tine sunt gata sa ajute pe cei ce n-au nevoie de ajutor.

| wales a răspuns:

Dragă ray, ai intrat într-un domeniu pe care nu îl înţelegi şi nu îl stăpâneşti. Pentru un ne creştin învierea din morţi este o absurditate însă, pentru un creştin acest fapt reprezintă un miracol, iar dacă e miracol, nu se poate demonstra, dacă s-ar demonstra, nu ar mai fi miracol şi ar deveni un lucru banal. Dar şi tu crezi în miracole, de exemplu, tu crezi că tot universul acesta vast a apărut din nimic şi întâmplător, trebuie să ai o mare credinţă să crezi prostia asta, crede-mă! În altă ordine de idei, ceea ce faci tu este puţin ilogic, ce vrau să-ţi spun: A fi ateu e una şi a fi anticreştin e alta, sunt două lucruri diferite ca idee, dar pot ele exista separat în realitate? Poţi crede în inexistenţa Lui Dumnezeu fără a milita împotriva Lui? Dacă tu spui '' Nu există Dumnezeu '' şi lupţi împotriva Lui, cum îţi mai justifici logica, angajându-te la o luptă împotriva unei năluci? Practic, tu singur îţi iei angajamentul să lupţi împotriva la ceva ce tu consideri că nu există. Dar dacă ar exista doar două posibilităţi: Cu Dumnezeu sau împotriva Lui?

'' Cine nu este cu Mine este împotriva Mea, şi cine nu strânge cu Mine risipeşte.'' Matei 12:30.

Cu acest verset, Biblia demonstrează că are dreptate, nu te poţi numi ateu şi să nu militezi împotriva Lui Dumnezeu, practic calea de mijloc '' neutru '' este exclusă, iar raţionamentul de care dă dovadă un ateu este un sofism în toată regula.

| ania a răspuns:

Dacă tu crezi ce cei ce au scris Evangheliile mint, e alegerea ta.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Au inviat toti morti din morminte si mergeau pe strazi

| ania a răspuns (pentru RAY):

Nu se spune că toți ci că multe trupuri ale sfinților au înviat. Dacă era prezent în persoană Creatorul universului din nimic și al vietii nu văd ce impedimente ar fi putut întâmpina dacă El a dorit să aibă loc aceste învieri.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Tu crezi ca oamenii invie ai vazut tu asa ceva?

| ania a răspuns (pentru RAY):

Da cred că au loc învieri și astăzi chiar dacă eu n-am văzut niciuna, Un prieten de familie ce avea hernie de disc și îi amorțea un picior a mers la o biserică din Africa de Sud renumită că au loc minuni, inclusiv reveniri din paralizie, invieri a mers acolo cu mai mulți români și s-a vindecat( joacă fotbal cu soțul meu) și ne-a spus că două persoane din grupul de români au mers în scaune cu rotile și le-au lăsat acolo pentru că au început să meargă. El ne-a recomndat un link cu un tip care a înviat, se vede cum l-a început se tot roagă pentru el, apoi își revine dar nu se surprinde exat momentul când deschide ochii și m-am tot străduit să mă uit bine să-mi dau seama dacă e aceeași persoană, că negrii seamănă mult între ei, îclin să cred că da.
Tatăl unei prietene, care are o soră care e misionară în Africa ne-a povestit că o familie de africani, după ce au dus o fetiță muribundă la vrăjitorul satului care a făcut tot felul de descântece fără efect, au adus fetița moartă la fiica lui și au întrebat-o dacă Iisus poate să mai facă ceva. Fetița nu mai respira, totuși fiica lor s-a rugat pentru ea și după câteva ore a început din nou să respire și s-a făcut bine.A doua zi părinții ei strigau ca nebunii prin sat că Iisus e cel mai puternic. Eu sunt convinsă că nu au mințit nici tatăl prietenei mele, nici fiica lui.
Si eu m-am rugat pentru bunicul meu care era în comă la 89 de ani, era ateu și eram disperată că va muri fără să-l fi întâlnt pe Dumnezeu și s-a făcut bine și a devenit credincios, a mai trăit 4 ani, a început să citească zilnic Biblia, era complet o altă persoană.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Stiu in africa toti invie de ce crezi ca au umplut america si au mai ramas multi in africa invie ca nebuni

| rocco09 a răspuns:

Daca nimeni nu scria tu unde ai citit?

| RAY a răspuns (pentru rocco09):

Daca nimeni nu scria de zeus noi cum de stim de el?

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Zici ca ai citit si de el?

| SakonSIUkon a răspuns:

Eu unu nu as mintii o carte de 1000 de pagini, ca un idiot si in nici un caz nu as calatori in toata lumea pentru a o raspandi.