| TrăieşteClipa a întrebat:

Este adevarat ce se spune in Biblie despre Zombie?

Matei 27, 52-53
Mormintele s-au deschis şi multe trupuri ale sfinţilor adormiţi s-au sculat. Şi ieşind din morminte, după învierea Lui, au intrat în cetatea sfântă şi s-au arătat multora.

Isaia 26:19-20 / VDC
Să învie dar morţii Tăi! Să se scoale trupurile mele moarte!-Treziţi-vă şi săriţi de bucurie, ceice locuiţi în ţărînă!

Ioan 5:28-29 / VDC
Nu vă miraţi de lucrul acesta; pentrucă vine ceasul cînd toţi cei din morminte vor auzi glasul Lui, şi vor ieşi afară din ele.

Daniel 12:2 / VDC
Mulţi din cei ce dorm în ţărîna pămîntului se vor scula

Ezechiel 37:7-10 / VDC
Am proorocit cum mi se poruncise. Şi pe cînd prooroceam, s-a făcut un vuiet, şi iată că s-a făcut o mişcare, şi oasele s'au apropiat unele de altele! M-am uitat, şi iată că le-au venit vine, carnea a crescut, şi le-a acoperit pielea pe deasupra; dar nu era încă duh în ele. El mi-a zis: "Prooroceşte, şi vorbeşte duhului! Prooroceşte, fiul omului, şi zi duhului:,Aşa vorbeşte Domnul Dumnezeu:, Duhule, vino din cele patru vînturi, suflă peste morţii aceştia, ca să învieze!` Am proorocit, cum mi se poruncise. Şi a intrat duhul în ei, şi au înviat, şi au stătut pe picioare: era o oaste mare, foarte mare la număr.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da asa este...

28 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Toate aceste versete vorbesc despre învierea care va fi pe pământ, după distrugerea sistemului rău de lucruri. Psalmi 37:9-11,29,Apocalipsa 21:3, 4. Vor fi oameni normali, nu cadavre.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asta reprezinta judecata de apoi, s-ar putea sa-ti stea bine zombi, obisnuieste-te!

| TrăieşteClipa explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Exista cateva adevaruri de necontestat in Biblie:
Numarul de pagini, editura si anul in care a fost tiparita.
Restul sunt doar basme de prin lume adunate amestecate cu povestiri istorice despre poporul evreu.
Dumnezeul evreilor YHWH a fost un ucigas in serie care nu are nicio legatura cu adevaratul creator al universului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

La asta si n-am raspunsuri cateodata seara ma gandesc oare a fost potopul lui Noe unul Local sau Global ati dai seama cat a tinut potopul nu prea se face legatura la atata apa vb in global ar fi si la zilele care au fost nu avea cum sa se tina sa se pastreze inscrisuri din biblie atatea inscrisuri intra apa peste tot sa fie acum noul sau vechiul testament sau sfintele scripturi ceva nu e bine nu se leaga observi?

| TrăieşteClipa explică (pentru anonim_4396):

Urmaresc niste forumuri de evrei unde se dezbat tot felul de chestii.
Astia sunt mai onesti din punct de vedere intelectual si recunosc tot ce crestinii incearca sa ascunda.
Potopul a fost local.
Noe trebuia sa ia cate o pereche din fiecare specie.
Trebuia sa stie sa deosebesca masculul de femela de la elefant la purice, etc. Apoi avea nevoie de o lopata mare ca sa arunce excrementele in mare, dar corabia era sigilata.S-ar fi umplut de rahat din prima zi.
Pestii de apa sarata ar fi disparut de mult.
In fine, basme.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Da asa este, n-am nici acum un raspuns si cred ca nici nu vad pana mor sau explicat, nu este nu intelegem noi ca oameni de rand dapai cei din trecut? Nu gasesc raspuns la intrebarea care este si ma framanta de catva timp.

| TrăieşteClipa explică (pentru anonim_4396):

Adevarul ni se dezvaluie putin cate putin in functie de capacitatea noatra de intelegere.
Exista o energie inteligenta care a creeat totul dar nu are nicio legatura cu criminalul din Biblie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Da asa este...

| WhiteLife a răspuns:

Aceste pasaje in sine sunt corecte, insa interpretarea lor e gresita pentru ca sunt scoase din context. Biblia vorbeste despre ziua in care va fi sfarsitul lumii si atunci cei morti vor invia si se vor duce in cer (la judecata), nu vor umbla pe pamant.

| TrăieşteClipa explică (pentru WhiteLife):

Matei 27, 52-53

"Mormintele s-au deschis şi multe trupuri ale sfinţilor adormiţi s-au sculat. Şi ieşind din morminte, după învierea Lui, au intrat în cetatea sfântă şi s-au arătat multora."

Au iesit din morminte si s-au aratat multora.
Nu se grabeau sa se duca la judecata si umblau chiar pe pamant.

| WhiteLife a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

In pasaj spune ca asta s-a intamplat cand a murit Domnul Isus, a fost o minune, iar acei oameni au inviat de-a binelea, nu erau zombi, nu mancau alti oameni, nu erau plini de sange, sau eu mai stiu. Au inviat si au fost cum au fost ei inainte de moarte, cat se poate de oameni.

| TrăieşteClipa explică (pentru WhiteLife):

Fiecare este liber sa creada ce vrea.
A trecut vremea cand eram arsi pe rug daca gandeam diferit fata de dogmele bisericii.
Eu cred ca sunt halucinatii ale unor minti bolnave.
Si Biblia este plina de asa ceva.

| WhiteLife a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Fiecare este liber sa creada ceva, dar nu sa spuna ce vrea fara dovezi pentru ca si eu pot sa cred despre tine ce vreau. Daca te-as cunoaste as stii cum esti si nu as crede minciuni.

| TrăieşteClipa explică (pentru WhiteLife):

Ai dovezi ca au inviat mortii aceia?

| WhiteLife a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Scrie in Biblie, iar Biblia e adevarata. Am dovezi ca nu esti fata?

| TrăieşteClipa explică (pentru WhiteLife):

Biblia adevarata?
rolling on the floor
Este doar o colectie de minciuni adevarate.

| WhiteLife a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Ei bine, Biblia s-a implinit in viata mea. Acolo scrie ca daca te intorci la Dumnezeu, daca iti ceri iertare pentru tot ce ai gresit si daca crezi in Dumnezeu, El te iarta si vei avea o viata noua. Si nimic de pe lumea asta nu mi-a putut da pacea si bucuria pe care am primit-o atunci cand Biblia s-a aplicat asa in viata mea.

| TrăieşteClipa explică (pentru WhiteLife):

Asa mai merge.
Experienta proprie este tot ce conteaza.
Bafta in continuare.

| WhiteLife a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

La fel.

| TrăieşteClipa explică (pentru WhiteLife):

Codul masoretilor este si el manipulat dar este mai aproape de versiunea originala a Bibliei.
Cateva cuvinte traduse intentionat gresit au schimbat tot sensul Bibliei.

| WhiteLife a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Adica toate traducerile Bibliei din lume sunt falsificate? Deci ai cautat dovezi ca Biblia pe care o avem e adevarata si ai ajuns la cea originala pe care o crezi?

| TrăieşteClipa explică (pentru WhiteLife):

Doar cateva cuvinte care schimba tot intelesul.
https://www.youtube.com/watch?v=Wc01No3LV70

| WhiteLife a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Si de unde stii ca asta e adevarat?

| TrăieşteClipa explică (pentru WhiteLife):

Totul se leaga plus intuitie.

| TrăieşteClipa explică (pentru TrăieşteClipa):

Pana si Iisus a fost tot evreu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Imi si imaginez toate vrajitoarele persecutate in timpul inchizitiei din Irlanda, goale, despletie, care cer sa se faca dreptate, incriminandu-l pe Kramer.

| Klandestin a răspuns:

Nu stie inca nimeni daca e adv

| Mario7 a răspuns:

Da este adevărat dar nu e pentru zombi. Învie toti morti se înalta la cer nu vin zombi pe noi laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mario7):

happy, ar fi ceva de domeniului S.F sa vina peste noi...