| Meme10Memu a întrebat:

A fost profetit ca in ultimele zile oamenii se vor casatori din ce in ce mai putini pana deloc. Vedem ca aceasta profetie se implineste. Din ce in ce mai multi tineri raman necasatoriti si multi si fara copii sau fara urmasi.

Apocalipsa 18:23:"Şi niciodată lumina de lampă nu se va mai ivi în tine; şi glasul de mire şi mireasă nu se vor mai auzi în tine niciodată"

Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| TheWznd a răspuns:

Parerea mea e ca nici unul nu ar trebui sa ne dam cu parerea despre viata personala a altora, care nu ne afecteaza cu nimic, si sa ne vedem de curtea si de oile noaste.
Sigur, ai tot dreptul, dar doar pentru ca poti sa faci ceva, nu inseamna ca trebuie sa o si faci.
Casatoria e treaba personala a fiecaruia, nu a societatii.

"Cainele moare de drum lung, si prostul de grija altuia".

45 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Asta sa-i spui tu lui cutu ca sentimentele neimprimate pe nimic sunt doar sentimente.
O hartie nu este nici o dovada, de aceea sunt atat de multe divorturi, ca sa rupa hartia aia, ca a fost total inutila, sa-i tina impreuna.
Ce tot incerc sa-ti spun este ca, nu o hartie te tine intr-o casnicie de lunga durata si fericita, ci sentimentele, care nu conteaza unde le scrii, atata vreme cat sunt sincere si reciproce.
Traiesc in occident de vroe 3 decenii si cunosc multe cupluri necesatorite care sunt inca impeuna, care au copii si sunt fericiti, dovedind clar ca, un angajament scris, ca un certificat d e casatorie, nu este o dovada care te tine sau iti garanteaza, casatoria pe viata.
Asa credeam si eu, maritata de multi ani, ca acea hartie este importanta, dar tot hartia aia s-a dovedit a fii inutila, la miliarde de cupluri, care au divortat.
In final, nu stai langa omul iubit din cauza hartiei, ci din cauza sentimentelor ce i le porti.

| Meme10Memu explică (pentru Violleta2022):

De acord cu tine insa acea hartie confera oficialitate casatoriei acelor sentimente. Fara hartie acele sentimente nu le stiu decat cei doi si nu si autoritatile. Ca e o minciuna de hartie care in spate nu exista sentimente e cu totul altceva.
Cine iubeste pe cineva nu ii este rusine sa se afiseze in public cu o hartie sau certificat de casatorie. Traim in lume nu in jungla.
Cine iubeste nu se fereste sa faca si hartii. Renuntarea la hartii se face pentru ca sunt prea multe divorturi si oamenii nu au incredere unii in altii si despartirile se fac mai usor decat daca ar fi casatoriti. Cu hartie relatia e mai serioasa.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Poti interpreta cum vrei tu. Insa se refera mai exact la faptul ca oficializarile casatoriilor, in lacasele de cult ale religiei false sau Babilonul cel mare, scad ca numar. Tinerii prefera sa-l cheme pe popa din barlog sau din biserica ca sa mearga prin paduri, pe munti, la marginea marii, in aer liber ca sa le oficializeze religios casatoria aratand lipsa de respect si consideratie fata de lacasele de cult in care s-a investit sume mari de bani.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Lacase de cult tocmai de aia nu merita respect. Ca se investesc prea mulți bani im ele.

Si ma lasi cu interpretarea ta... Nicio legatura cu realitatea

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Numarul de copii nascuti, in afara casatoriei, e in crestere. Asta e realitatea. Nu poti nega.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Meme10Memu):

In ziua de azi nu mai conteaza acea hartie, fiindca poti trai "de facto" in concbinaj pentru multi ani si oficial ai aceleasi drepturi ca orice sotie/sot.
Aici nu-i vorba de rusine sa se afiseze in public, pur si simplu nu se mai considera valoroasa acea hartie, care s-a demonstrat a fii de multe ori inutila sau destul de greoaie ca sa poata divorta rapid.
Se vede ca traiesti in romanica, pe langa oameni simpli si nestiutori, fiindca ai adoptata mentalitatea lor, fara sa ai habar ca-n ziua de azi, treburile s-au schimbat cu casatoria legala.
Cu hartie, relatia nu este mais erioasa, asta este doar o mentalitate rigida, fara sens, fiindca stiu mii de cazuri fara hartie, care stau impreuna fiindca se iubesc, fiindca au familie, au copii si vor sa fie in acel partneriat impreuna.
Uita-te in jur si deschide-to ochii si mintea! Traim in 2020 unde oamenii nu mai sunt legati de hartii ca sa fie impreuna. Copii se fac si se cresc la feld e bine intr-un partneriat fara ca parintii sa fie casatoriti.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Asa. Si?

| Meme10Memu explică (pentru Violleta2022):

Profetia se implineste. Oamenii nu mai considera casatoria.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Adevaratii crestini vor alege intotdeauna casatoria.
Celelalte religii pentru care casatoria nu conteaza, sau ateii, vor alege sa nu se mai complice cu o hartie fara valoare.

| Meme10Memu explică (pentru Violleta2022):

Profetia se implineste. Nu mai vor sa fie miri si mirese.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Poate pentru ca nu vor mai fii preoti care sa-i cunune religios...

| Meme10Memu explică (pentru Violleta2022):

Da, de fapt se refera la caderea religiei pe plan mondial. Se vor inchide toate lacasele de cult sau nu vor mai fi folosite in scopuri religioase.

Insa are si o aplicare asupra faptului ca oamenii vor desconsidera casatoria traind in concubinaj.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Concubinajul este un cuvant folosit doar de crestini, fiindca cei fara religie nu-l folosesc si nu are vreo importanta pentru ei.
Relatia dintre doi oameni, chiar daca au copii impreuna, ramanand un parteriat intre ei doi, posibil chiar pana la moarte.
Cunsoc multe cupluri de acest fel, care nu sunt casatorii, au copii mari si nu dau doi bani pe casatorie, pentru ca au toate drepturile pe care le au si cei casatorii, chiar daca sunt "de facto" asa cum spune termenul legal.

| Meme10Memu explică (pentru Violleta2022):

Eu nu vorbesc despre cum pot trai oamenii ci despre ce este profetit.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Stii, de profetia asta tine cont doar o miime din populatia crestina restul nu dau doi bani, pe ce scornesc sau inventeaza unii si altii.

Întrebări recente