| NoShit a întrebat:

"A fost Satana inventat pentru a manipula oamenii in favoarea Crestinismului?"

34 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu a fost inventat, el exista din pacate si face foarte mult rau.

| NoShit explică (pentru EmaS):

Cum dovedeşti tu că există şi că nu-i inventat? Cum dovedeşti că face rău? Ai vreo poveste plauzibilă în care l-ai văzut cum crea haos în viaţa cuiva sau ştiu eu ce?

| EmaS a răspuns:

Satan ii leaga pe oameni cu legaturi iar apoi ii duce la pierzare.Ii indeamna sa pacatuiasca,ii face dependenti de sex,alcool,drog, tutun, si apoi ii duce la faliment le distruge sanatatea, familia, si apoi mor despartiti de Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Nu inteleg ce ai tu cu ce fac alti ca beau, fac sex, se drogeaza etc fac pe banii lor tia cerut cineva banii din cei enumerati de tine?
faza cu bautura ai uitat ca isus a facut din apa vin, apoi sexul ce e rau in a face sex?

| NoShit explică (pentru EmaS):

Să fie de vină un personaj imaginar care manipulează lumea la a simţi plăcerile vieţii? Dacă vrei să te droghezi, să fii dependent de sex e alegerea ta. Tu ca om, ai conştiinţă şi ştiu că te poţi opri. Realizezi că o să te afunzi în probleme încă dinainte de a începe jocul ăsta. Nu e de vină niciun Satan.

| Raynn a răspuns (pentru EmaS):

De ce ar vrea sa ii duca la faliment cand banii=ochiul dracului?

| EmaS a răspuns (pentru Raynn):

Ca sa ii distruga.

| Esperança a răspuns:

Ai vrea sau ţi-ai dori?

| NoShit explică (pentru Esperança):

Nu văd rostul. Ştiu.

| RAY a răspuns (pentru NoShit):

Cu crestinii nu ajungi nici unde, uite incearca sa vb cu pereti e la fel macar pereti tac dar astia vb dar fara rost si sens adica ei afirma ca exista dumnezeu dar nu au nici o dovada dar vor sa le demonstram ca nu exista incredibil

| NoShit explică (pentru RAY):

Ajung să cred că creştinii sunt nişte schizofrenici care-l şi-l imaginează pe Dumnezeu pentru a ne convinge că trebuie să-l vedem şi noi. Cauza pe care o susţin ei e lipsită de raţionamente, dar totuşi dacă spun că nu cred, sunt acuzată, judecată şi îndemnată să cred, căci altfel ajung acolo jos unde sunt pedepsită. Ăsta e scopul vieţii? Să mă ghidez după nişte principii creştine care-mi spun să mor virgină, să nu mănânc ce-mi place, să nu ascult ce-mi place pentru că aşa vrea El.

| RAY a răspuns (pentru NoShit):

Daca nu crezi in dumnezeu vei arde vesnic in iad cum crezi ca poti manipula oamenii daca nu prin frica, speranta, crestinii sunt obsedati de credinta lor in special penticostali

| RAY a răspuns (pentru NoShit):

Eu intru aici de aproape de un an si sunt multi ce se repeta mereu indentic la fel, o discutie cu un crestin e inutile pentru ca are credinta in nimic in ceva ce nu poate fi dovedit spun ei de fapt e doar ignoranta si ipocrizia care le defineste, degeaba vrei sa-i arati dovezii pentru ca el uraste dovezile el vrea basme ceva non rational

| NoShit explică (pentru RAY):

Ce e mai greşit decât să trăieşti o viaţă întreagă în care eşti ghidat de frică şi de ideea că a face ce-ţi place nu e bine pentru ca vei fi pedepsit într-o altă lume?

| RAY a răspuns (pentru NoShit):

Nu doar ca traiesti in frica dar pentru uni e o speranta sa ne imagizam ca joci la loto din 20 de bilete (rugaciunii) doar unu il nimeresti desigur ca mintea ta te duce cu gandul ca te-ai rugat si sa implinit rugaciunea ta faza e ca noi oamenii trecem intamplarile pozitive vs negative ca printr-un radar pe cele negative le respingem pe cele pozitive le dam o semificatie mistica (norocul) miracol, minune etc, desigur ca ne si amintim gandurile pozitive mereu spunem ca dumnezeu nea ajutat, pentru omul care vrea sa traiasca in ignoranta, frica credinta este un loc perfect mai ales ca faci parte dintr-o comunitate si te asociezi cu ei

| NoShit explică (pentru RAY):

Oamenii se ascund toată viaţa în spatele unei credinţe şi deduc că ăsta e sensul vieţii. Dacă crezi duci o viaţă fericită, dacă nu crezi, ai parte de opusul acestei vieţi.

| RAY a răspuns (pentru NoShit):

Toti crestini sunt fericiti? desigur ca nu

| NoShit explică (pentru RAY):

Doar se hrănesc cu iluzia că asta e fericirea pentru ei, chiar dacă sunt conştienţi că nu simt acea mulţumire absolută a vieţii.

| RAY a răspuns (pentru NoShit):

Se multumesc cu a trai in ignoranta ce e mai usor sa fi ignorant decat sa fi implicat si sa gandesti rational, ema cred ca e fericita ca vom arde in iad imi imaginez fericirea ei

| NoShit explică (pentru RAY):

Păi asta merităm, noi ateii; amuzantă concluzie. laughing

| RAY a răspuns (pentru NoShit):

Tu crezi ca daca unui copil i-ai spune ca mos craciun exista de mic pana i mare nu va crede toata viata in el? daca e ca majoritatea va crede mereu in el, propaganda religioasa, indoctrinarea religioasa incepe cand te formezi ca om de aia e asa greu sa scapi de virusul numit religie mai ales ca parintii tia virusat mintea

| NoShit explică (pentru RAY):

Într-adevaăr, dar ca om ai conştiinţă, ai voinţă, gândeşti, te poţi documenta. De cât creier e nevoie pentru secolul nostru să-ţi dai seama că deja religia e neevoluată şi lipsită de raţionamente? Îndoctrinarea e cea mai mare prostie.

| RAY a răspuns (pentru NoShit):

Asa e

Răspuns utilizator avertizat
| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Bineinteles

| XDarkAngel a răspuns:

Satan este o creaţie a fricii noastre faţă de necunoscut şi de tot ce ne depăşeşte. Dacă există un personaj bun, de ce să nu fie şi unul rău? Desigur că mulţi nu cred ceea ce am spus mai sus, dar referirile la el sau povestioarele şi legendele mare parte aşa sunt, nu neapărat şi el însuşi.

| RAY a răspuns:

Desigur ca da vezi tu crestinul mereu te amenita nu ti frica de dumnezeu ca te pedepseste? ca te va arde vesnic? pentru ca in orice basm trebuie sa fie si raul si bine sa inventat satana =seth din mitologia egipteana nu-i ciudat ca crestinismul a copiat in intregime anumite mitologi iad=hades =zeul grec al lumii de jos, satana a fost un persinaj inventat de crestinii in vechiul testament nu e asa rau in noul este dus la extrem il ispiteste pe isus in desert exact ca si horus ce semifica lupta binelui cu raul orice erou isi intarneste inamicul si i propune ceva, da satana este doar un mod de a spune ca raul facut de noi e de fapt devina satana nu noi

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Satan înseamnă adversar, împotrivitor calomniator, satana nu a fost inventat. El a fost un înger bun la început, dar pe parcurs a dezvoltat în inima lui ură, și invidie, a vrut să fie ca Dumnezeu, a vrut ca lui să i se aducă închinare exclusivă nu lui Dumnezeu care merită, și care este Suveranul Universului, Satan acest înger rău, s a folosit de un șarpe așa cum un ventriloc se folosește de o păpușă, pentr u a o amăgii pe Eva, și a o determina să comită acel păcat de a mînca din pomul cunoștinței binelui și răului, despre care Dumnezeu a spus clar să nu mănînce că vor murii, dar Satan la sfidat pe Dumnezeu, și a zis "cu siguranță nu veți murii", și realitatea o vedem cu toții, îmbătrînim și murim totul din cauza minciunii lui Satan și a neascultării primei perechi de oameni Adam &Eva.

| NoShit explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ştiam şi eu basmul ăsta.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru NoShit):

Nu este basm. Ci realitate.

| NoShit explică (pentru CristiDinBucuresti):

Fiecare crede ce vrea.

Răspuns utilizator avertizat
| i86e2 a răspuns:

Fără dracu, creștinismul nu ar mai avea vreo putere de convingere. Practic, se bazează pe frică.

| busu11 a răspuns:

Toata religia Crestinismul in sine a fost o unealta de a manipula lumea cu absolut tot ce contine in el inclusiv satana. Vezi sec 15 atunci a fost cea mai mare manipulare facuta de papa asupra europei