| Steregoi a întrebat:

In Geneza este scris ca Dumnezeu s-a odihnit dupa cele sase perioade de creatie. In ce sens s-a odihnit in contextul in care oamenii de stiinta observa formarea unor noi planete si stele? Hristos a spus ca "Dumnezeu lucreaza". Putem deduce ca se poate intelege ca Dumnezeu nu mai formeaza forme materiale total diferite de cele existente. Apar mereu noi organisme vii biologice. Este posibil ca Dumnezeu va putea forma o noua planeta ca Pamantul unde viata biologica va fi posibila. Este posibil ca homosapiens sa fi fost primii oameni care nu aveau blana la fel ca oamenii de astazi. Din Biblie reiese clar ca Adam dupa ce a pacatuit a fost imbracat in blana si piele de animal potrivit cu imaginea reconstituita a omului din epoca de piatra. Dinozaurii au fost doar niste forme de viata biologice mai mari care au disparut la fel cum se intampla si in prezent cu unele specii. Acest fapt nu este altceva decat efectul potentialului de variatie genetica descris in Geneza. O data ce conditiile de pe Pamant s-au modificat intr-o oarecare masura animalele au devenit mai mici si cu forme putin diferite si la fel si plantele. Este minunat ce se intampla si se vede, nu-i asa?

27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din biblie reise ca astia ti au ascuns părțile intime cu frunze

| Mircea08 a răspuns (pentru RAY):

Asta era mai demult, acum avem alte accesorii

| anonimg a răspuns:

Da, Dumnezeu este Creator. Dragostea este in natura ei creatoare.
Si nu exista doar pământul acesta ca planeta plina de viață. Mai exista și alte planete dar la care omul muritor nu-i este îngăduit să ajungă.
Atunci când păcatul va dispărea, atunci cei mântuiți se vor bucura să exploreze și alte lumi necazute in păcat, lumi care așteaptă cu nerăbdare eradicarea răului din univers.
Despre existența acestor planete ne vorbește Moise in cartea sa, "Iov", atunci când spune că "fii lui Dumnezeu au venit de s-au înfățișat înaintea lui Dumnezeu (reprezentanții acelor planete); și a venit și Satana in mijlocul lor (reprezentant al acestei planete prin uzurpare).
La sfârșit Dumnezeu va face pământul acesta mai deosebit decât celelalte planete.
"Lucruri, pe cari ochiul nu le -a văzut, urechea nu le -a auzit, și la inima omului nu s-au suit, așa sunt lucrurile, pe cari le-a pregătit Dumnezeu pentru cei ce-L iubesc." (1Corinteni 2:9)

| Mircea08 a răspuns:

Cine a dat legile dupa care functioneaza natura? Oamenii doar au descoperit ca ele exista, cum ar fi atractia gravitationala, atractia intermoleculara etc., dar nimeni nu stie cum au luat fiinta. In acest sens exista doar presupuneri, asa cum au presupus si ca atomul este indivizibil ("atom" este cuvant grecesc si tradus in romana inseamna "indivizibil" ). Acuma sa descoperit ca si atomul este compus dintr-o multitudine de particole. A incerca cu creierul uman, care este o creatie a lui Dumnezeu, sa intelegem toata creatia lui Dumnezeu e ca si cum ai incerca sa faci trotineta ( o creatie a omului) sa mearga ca toate mijloacele de transport rutiere, maritime si aeriene.
Ce bine spune Evanghelia. ca sa le incercam pe toate dar sa oprim numai ce este de folos! La ce foloseste sa stii lucruri de care nu ai nevoie, asa cum am invatat eu de ex. la matematica despre integrale, numere complexe sau imaginare, siruri si multe altele de care nu am avut nevoie NICIODATA in viata?

| Steregoi explică (pentru Mircea08):

Cu integralele poti calcula mult mai usor suprafete. De exemplu era o suprafata de teren cu forma neregulata adica un trapez nesimetric si cu integrala am calculat usor la ce distante fata de bazele trapezului sa fie linia din mijloc pentru ca cele doua suprafete rezultate sa fie egale. Numerele imaginare se folosesc in calculul parametrilor in domeniul energetic. Sunt relee digitale parametrizate care se bazeaza pe calcule cu numere complexe. In procesoarele de semnal se folosesc numere complexe. Intr-adevar un om obisnuit nu foloseste numere complexe si integrale insa in proiectare si alte domenii se folosesc intens. Caracteristica de functionare a unei protectii digitale de distanta dintr-un releu digital este reprezentata in plan complex format din puncte a caror coordonate sunt numere complexe. Aceasta protectie decupleaza alimentarea cu energie printr-un intrerupator in cazul unui scurtcircuit aparut la o distanta de zeci de kilometri pe o linie electrificata de medie sau inalta tensiune.

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Ce usor rezolvi tu totul, o masea este complexa dar noi de unde stim cum a aparut e zana maseluta a creat maseaua mai ales aia de minte

| Mircea08 a răspuns (pentru Steregoi):

Tot ceea ce sa descoperit, in toate domeniile, sunt lucruri folositoare pentru cei care lucreaza in cercetare sau cu inalta tehnologie. Personal nu ma intereseaza stiinta chiar asa de mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe bune ca unii inca mai cred povestile bibliei, pentru adormit copii mai ales pe astia mari?! laughing) WAKE UP PEOPLE! WAKE FUCKING UP!

| Steregoi explică (pentru anonim_4396):

Voi necredinciosii sunteti crucea crestinului. Administratorul site-ului TPU face crucea mai usoara.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Voi necredinciosii sunteti crucea crestinului
care crestini?

| Steregoi explică (pentru RAY):

Creștinii care sunt aici pe TPU. happy
"Ferice de cei prigoniti" laughing

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Ich bin sprachlos=nu am cuvinte

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

Wtf?! adica? nu am inteles-o p-asta! am renuntat la religie cu ani in urma.toti avem o perceptie diferita asupra lumii. toti credem in ceva anume, toti avem propria realitate. si... daca termenii pe care ii folosesti in subiectele pe care le dezbati nu sunt copy-paste raman doua variante : 1 le gandesti doar la nivel de teorie, nu le intelegi si 2 le intelegi destul de bine, dar lucrezi in parlament si ai nevoie de ''Matrix'' pentru supravietuire.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

Asta-i blasfemieeee! laughing)))

| Romanul86 a răspuns:

S-a odihnit înseamnă că nu mai crează alte lumi așa zic Sf Părinți.

| Steregoi explică (pentru Romanul86):

Scrie ca Dumnezeu vrea ca toți sa se căiască. Dorește sa le asigure la toți loc daca nu vor încăpea pe Pamant amenajand si alte planete pentru a fi locuibile daca va fi nevoie. Daca o gazda primitoare invita oaspeți fara sa asigure loc ar fi ipocrita sau mincinoasa sau amagitoare. Dumnezeu nu e o gazda ipocrita si nu amageste pe nimeni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

Sunt tare curioasa! tu cum il vezi pe Dumnezeu? te rog sa mi-l descrii putin!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Romanul86):

Imposibil! Nimic nu este static!

| Steregoi explică (pentru anonim_4396):

Gandurile lui Dumnezeu nu sunt statice.

| Steregoi explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeu are creierul sau centrul de gandire si comanda situat la peste miliarde de miliarde de ani lumina iar mana lui e peste tot prin entanglement.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

Am spus ca NIMIC NU este static! intelegi limba romana? ti-am cerut sa-mi spui cum il vezi tu pe dumnezeu. sunt curioasa ce imagine ai!

| Steregoi explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeu este o entitate personala constienta de propria existenta care nu se afla in universul material ci in afara universului material dar care intretine tot ce se afla in universul material in masura in care doreste prin intermediul fortei lui active si dinamice numita Duhul Sfant. La modul cel mai riguros omul nu stie ce este spatiul si din ce este alcatuit spatiul la nivelul energetic cel mai de jos si tot ce contine spatiul. La modul cel mai riguros Dumnezeu este o entitate care depaseste orice inchipuire a omului cu toate ca omul poate intelege si intui si deduce cele cateva aspecte enumerate de mine mai inainte despre Dumnezeu. Dumnezeu este absolutul care este independent de orice condiții sau relații sau sisteme de referinta stiute de om. Dumnezeu este cauza prima si nu este cauzat de nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

Bro, corpul tau este format din peste 50 de trilioane de celule fiecare cu CONSTIINTA PROPRIE! subliniez, fiecare cu constiinta proprie! mai am o rugaminte la tine : spune-mi varsta ta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

Aha! nimic fizic specificat ..continu-i sa te zbati intre tabere pentru ca e intr-adevar dificil sa stergi niste programe puse din copilarie si sa instalezi altele noi. continua sa citesti, sa vezi documentare si o sa intelegi cum functioneaza universul, in felul tau. mintea ta e ca un puzzle, iti mai lipsesc piese sa ajungi la propria teorie, la fel si mie, la fel tuturor!

| Steregoi explică (pentru anonim_4396):

Ce contează vârstă mea? 50 trilioane de celule generate de o celula-ou. La nivelul cel mai general Dumnezeu e ca "celula-ou" cu deosebirea ca el nu dispare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

Trebuie sa precizez ca nu mi l-ai descris pe dumnezeu asa cum il vezi tu, mi-ai aruncat o definitie care ti-a ramas tie prinsa de pe site-uri pe care si eu mai merg. mi-am dat seama pentru ca ai muscat-o pe aia cu oul...tu ramai la nivel de informatie -teorie, nu sapi mai adanc. nu mai personifica forta creatoare de parca ai fi prins in animism! citez :''dumnezeu este in afara spatiului material''? ...nu exista separare, nu exista ''granite'', totul este conectat, toti avem la baza aceeasi energie :praf de stele. citeste mult NIKOLA TESLA! universul material, cel la care te referi tu este acel procent de 1% despre care ti-am spus il legatura cu atomul. restul fiind reprezentat de undele de probabilitate (duhul tau sfant). daca tu separi energia suprema (dumnezeu), SURSA DE VIATA : ENERGIA -ELECTRICITATEA, totul s-ar stinge.

| Steregoi explică (pentru anonim_4396):

N-am separat nimic. Dumnezeu isi are locuinta in afara universului material adica in universul spiritual care inconjoara universul material. Faza cu celula-ou si Dumnezeu este o comparatie buna deoarece din Dumnezeu provin toate cate exista. Duhul Sfant e foarta activa a lui Dumnezeu care lucreaza in tot universul material si spiritual. Dumnezeu da viata prin Duhul Sfant. Cand omul moare energia vietii din el se uneste cu energia numita Duh Sfant din imprejurimi.