| AaN56 a întrebat:

Am si eu cateva intrebari Cum s-a formt Satana, de ce si daca a fost inger, cum de a devenit numai el si nu mai multi diavol? El oare are viata vesnica? De ce are sau nu are viata vesnica? Toti ingerii au sau numai el?

Răspuns Câştigător
| Ichigo a răspuns:

Pentru toate posturile din sectia religie, adevarul este acelasi... dumnezeu nu exista, Big Bang a creat lumea. Da, am si argumente dar nu ma apuc acum sa le explic pe toate, doar daca imi este cerut acest lucru in mod expres. In schimb va las acest documentar care explica absolut tot. http://www.youtube.com/watch?v=WQhd05ZVYWg

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

A fost un inger perfect,, heruvim ocrotitor'', Ezechel28:13-15, dar care a ravnit la suveranitatea lui Dumnezeu si a vrut ca oamenii sa se inchine lui. Dupa el s-au luat si alti ingeri devenind demoni, si astfel Dumnezeu i-a dat afara. E vor fi distrusi in final de Dumnezeu. Iuda6, Apocalipsa20:1-3

| ateuNEGATIV a răspuns:

Satana este parte din mai multe mitologii crestinismul a copiat acest personaj si la numit diavol in vechiul testament el apare ca slujitor al domnului dar omului i place sa dea vina pe altcineva pentru faptele lui

| AaN56 explică:

Cine imi da Iuda6, Apocalipsa20:1-3 (citate sau ceva de genu)ii dau funda!

| haryH a răspuns:

Draci= ingeri cazuti
Satana= lucifer cazut(el a fost primul deaacea e mai ***)

| Drahia a răspuns:

Satan a fost un inger, care a avut curajul si puterea sa se puna contra lui Dumnezeu. Acum el a devenit un Dumnezeu al intunericului si lebertatii.