| anonim_4396 a întrebat:

Afacerea „Sf. Parascheva": 2, 5 milioane de euro anual
Cel mai important pelerinaj religios din România are loc la Catedrala Mitropolitana din Iasi, între 12 si 14 octombrie, la moastele Cuvioasei Parascheva. Minunile din jurul sfintei au fost ultramediatizate îndeosebi dupa 2000, când pelerinajul de la Iasi s-a transformat într-o veritabila afacere, prin intermediul trustului media "Trinitas", detinut de Biserica Ortodoxa Româna. „Se spune" ca, în 1950, moastele depuse la Catedrala Mitropolitana au salvat o tânara de leucemie sau ca, în vara lui 1947, a adus ploi si a curmat seceta. Istoria sfintei face ca Iasiul sa fie vizitat anual de sute de mii de credinciosi. Estimarea pentru octombrie 2012 indica 170.000 de oameni care au trecut prin fata raclei. Comertul cu obiecte bisericesti aduce, în cele trei zile, milioane de euro la bugetul Mitropoliei Moldovei si Bucovinei. Cifrele oficiale n-au fost facute publice niciodata, la fel cum nicio institutie a statului n-a verificat vreodata contabilitatea Mitropoliei. Totusi, un experiment facut în octombrie 2012 arata ca fiecare pelerin venit la Iasi a cheltuit, în medie, 60-70 de lei la biserica. Peste 50 de cutii ale milei au fost umplute în cele trei zile, iar calculul brut arata ca Mitropolia a câstigat cel putin 2, 5 milioane de euro. Prelatii de la Iasi au prezentat un raport de activitate pe 2012, în care au precizat exact „totalul general al operei filantropice" anuale, de 11.048.684 lei (circa 2, 5 milioane de euro). Din raport lipseste, însa, orice referire la încasarile Mitropoliei în anul mentionat.

15 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Statistica asta, experimentul asta, cine l-a facut? Cumva presa care intotdeauna are nevoie de cifre cat mai mari (zilnic avem cifre ale unui anumit eveniment monden dar care sunt diferite de la o televiziune la alte, oare cum se explica?).

Cu ocazia zilelor Iasului vin foarte multi comercianti -dar acestia nu tin de Biserica. thinking
Pelerinii profita de ocazie pentru a-si cumpara haine de iarna sau diferite alte lucruri...

| milan9 a răspuns:

Bine, se cumpara lumanari, obiecte artizanale, obiecte de cult, carti, dar nici chiar de 70 ron in medie... Altii dau mai mult, dar marea majoritate aprind 3-4 lumanari lasa un pomelnic si isi vad de rugaciune.

Eu am aprins trei lumanari si sa stii ca n-am dat 70 de lei pe ele... happy
Nu cred ca am fost singurul.

Daca pretul excursiei pelerinilor, pentru 2-3 zile, din Sibiu sa spunem, s-ar fi ridicat pana la 70 ron, gandeste-te la consumabile, la hrana pe care au dat poate 50 de ron sau la vreo camera de hotel pe care au dat banii astia, sau la obiecte care au si ele un pret de producere (din senin nu apare nimic doar), profitul pentru un obiect artizanal de exemplu fiind poate de doar 20-30% fata de costul obtinerii.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Convinge-i smechere pe oameni sa nu se duca anul acesta si eu iti voi da 300 de euro lunar, peste jumatate din salariul meu; dar nu ma poti convinge pe mine sa nu ma duc mai ales ca e ziua mea de nastere pe 14 octombrie

| sublime89 a răspuns:

Da, e clar ca toata biserica ortodoxa e doar o afacere profitabila. Si prinde bine sa lansezi un zvon cum ca nu stiu ce miracol a avut loc ca sa atragi si mai multi creduli care sa-ti umple buzunarele.

| oprescudorin11 a răspuns:

Cred ca religia este una Credinta maxim ca se intersecteaza. Daca ne intereseaza ce bani iau excrocii din imobiliare, exploatarea religiei, nu facem decat sa ajungem ca ei. Daca asta va satisface, nu aveti decat sa va revoltati.
Insa daca urmarim credinta, e o treaba absolut personala.
Nemaivorbind de calcarea poruncior, a celor care judecam, care ne erijam in Dumnezeu, care numaram banii altora.Nu e treaba noastra. Daca aia sunt hoti, e treaba lor.E libertatea Lui Dumnezeu.Personal, nu sunt de acord cu o astfel de abordare care ne duce pe un altfel de tapsan, care nu are de a face cu religia! Adresati-va DNA etc, intrebarea sau insinuarea pe care o sugerati nu are legatura nici cu religia, nici mai ales, cu credinta.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Iata ce poti observa :ceea ce Isus consemna in Matei 23:15-32.Si daca ei ascund adevarul este pentru faptul ca lupta inpotriva lui Dumnezeu, mintind, inseland, induc in eroare pe amaratii de oameni ce se incred in spusele lor false, se folosesc de diferite momeli, in cazul acesta de oase si alte oase pe care le venereaza mai mult decat pe D-zeu. Le cere Dumnezeu asa ceva? A spus Isus ca: < Nimeni nu vine la tatal decat prin intermediul meu >! atunci, ce rol au oasele adormitilor? Sau in Ioan 14:14 -,, Orice ve-ti cere in numele meu." dar timpul lor este fixat de Dumnezeu, este mare rusine sa-si bata joc de bietii oameni care in durerea si nevoia lor, isi pun increderea in ei, ascund adevar pentru ca sunt de la tatal lor Diavolul, Ioan 8:42-46. si el se ascunde si vrea sa arate omului ca el nu exista si ca Dumnezeu este cauza suferintei din lume. D-zeu nu ascunde adevarul Sau omului, ci din drag pentru el, i-a aratat ceea ce-i este de folos Isaia 48 :17-20.Totusi argumentele tale sunt de apreciat, pentru ca sunt o buna marturie pentru multi care se lasa indusi in eroare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea vad o intrebare aici. Tot ce pot deduce e cum mananca Biserica banii statului, al cetatenilor care mor de foame in aceasta tara. Rusine!

| Exilee a răspuns (pentru anonim_4396):

Mamaa...da-ti 3 palme happy

| anonim_4396 explică (pentru Exilee):

De ce draga indoctrinatule? In loc sa raspunzi la lucrurile astea tu imi raspunzi mie? Tu meriti acele 3 palmewinking

| zurick a răspuns (pentru Exilee):

Poti accepta o parere sincera?
presupun ca da
Uite o chestie care am descoperit-o la tine, sper ca poti sa o accepti, caci cred ca o persoana inteligenta poate accepta.Tu esti o persoana cu idei hotarate, o persoana care stie ca are dreptate(nu zic ca neaparat are), dar care de atata dreptate ce crede ca are crede ca restul sunt inferiori.Accepta pentru numele lui Dumnezeu si o alta parere.Cine esti tu sa judeci o persoana? Daca judeci o persoana, cum te poti astepta ca la marea judecata Dumnezeu ...Cred ca am spus destul ca sa intelegi ce vreau sa spun.Asa te vad eu cu siguranta nu te cunosc, poate ma insel, oricum crezi in ce vrei tu, dar nu uita ca niciodata nu putem fi siguri ca avem 100% dreptate

| Exilee a răspuns (pentru zurick):

Eu. "persoana inteligenta"?laughing N-as crede. Confuzie, mai ales din pricina oboselii care afecteaza desfasurarea activitatilor noastre si constientizarea acestora.

Nu juecam, doar mi-a scapat in gluma.

| zurick a răspuns (pentru Exilee):

Ha Ha Ha n-a fost singura data cand te-am vazut facand asta si nu cred ca ceilalti o iau ca pe o gluma si nici eu si in procent de 50% nici tu si da am spus persoana inteligenta, ca crezi sau nu asta nu ma priveste.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Exilee):

Dati tuuu, ca sustii nelegiuirea, viclenia, ipocrizia celor ce-si bat pieptul cu aur, si se lauda public ca-l cunosc pe Dumnezeu, dar il renega prin lucrarile lor. Se dovedesc cu tarie ca sunt continuatorii celor ce l-au ucis pe Fiul lui Dumnezeu care si-a dat viata si pentru ei. Ipocriti ii numea Isus ce mananca casele vaduvelor si-a orfanilor, in timp ce de ochii lumii fac rugaciuni lungi. (Matei 23:15--- ) Trezeste-te, pana mai ai timp favorabil, ori pe ce postura esti, in serviciul lor esti, nu in a lui Dumnezeu caruia ii datorezi viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ar face bine ministerul turismului sa ffaca ceva asemanator si cu Dracula. Unii isi consstruiesc megaturnuri, insule etc sa atraga turisti, iar noi il avem pe dracula si nu scoatem nimic pe seama lui. Asta ca sa vina si straini sa lase la noi in tara ceva mai multi bani.
Mda, pai daca se poate face, de ce nu (?), pana la urrma.
sa-ti zic o treaba: credinta este o chestie personala, religia este un cult, iar biserica este o institutie. A managerui este una din preocuparile institutiilor. iar BOR manageruieste foarte bine. ce ti se pare anormal?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si grija ta este contabilizarea banilor altora? pai daca terminasi cu biserica, ia la rand; tiganii cu averi foarte mari, interlopii, politicienii, doctorii si apoi plebea.fiindca vad ca fiscul nu prea are treaba cu acestia.ei aduna taxa de protectie si gata.toata lumea e ferisita, imbratisari si pupat piata independentei.