| Hirako a întrebat:

Am auzit ca bantuie niste atei care ar avea rabdare sa citeasca mult ca sa combata existenta lui Dumnezeu, ateii sunt foarte rabdatori, asa ca...

Într-o sală de clasă a unui colegiu, un profesor ţine cursul de filozofie.
- Să vă explic care este conflictul între ştiinţă şi religie.
Profesorul ateu face o pauză şi apoi îi cere unuia dintre noii săi studenţi să se ridice în picioare
- Eşti creştin, nu-i aşa, fiule?
- Da, domnule, spune studentul.
- Deci crezi în Dumnezeu?
- Cu siguranţa.
- Dumnezeu este bun?
- Desigur, Dumnezeu este bun.
- Este Dumnezeu atotputernic? Poate El să facă orice?
- Da.
- Tu eşti bun sau rău?
- Biblia spune că sunt rău.
Profesorul zâmbeşte cunoscător. Aha! Biblia! Se gândeşte puţin:
- Uite o problemă pentru tine. Să zicem că există aici o persoana bolnavă şi tu o poţi vindeca. Poţi face asta. Ai vrea să o ajuti? Ai încerca?
- Da, domnule. Aş încerca.
- Deci eşti bun.
- N-aş spune asta.
- Dar de ce n-ai spune asta? Ai vrea să ajuţi o persoană bolnavă daca ai putea. Majoritatea am vrea dacă am putea. Dar Dumnezeu, nu.
Studentul nu răspunde, aşa că profesorul continuă.
- El nu ajută, nu-i aşa? Fratele meu era creştin şi a murit de cancer, chiar dacă se ruga lui Isus să-l vindece. Cum de Isus este bun? Poţi răspunde la asta?
Studentul tace.
- Nu poţi răspunde, nu-i aşa?
El ia o înghiţitură de apă din paharul de pe catedră ca să-i dea timp studentului să se relaxeze.
- Hai să o luam de la capăt, tinere. Dumnezeu este bun?
- Pai…, da, spune studentul.
- Satana este bun?
Studentul nu ezită la această întrebare:
- Nu.
- De unde vine Satana?
Studentul ezită:
- De la Dumnezeu.
- Corect. Dumnezeu l-a creat pe Satana, nu-i aşa? Zi-mi, fiule, există rău pe lume?
- Da, domnule.
- Răul este peste tot, nu-i aşa? Şi Dumnezeu a creat totul pe lumea asta, corect?
- Da.
- Deci cine a creat răul?
Studentul nu răspunde. Profesorul a continuă.
- Dacă Dumnezeu a creat totul, atunci El a creat şi raul. Din moment ce răul există şi conform principiului că ceea ce facem defineşte ceea ce suntem, atunci Dumnezeu este rău. Exista pe lume boli? Imoralitate? Ură? Urâţenie? Toate aceste lucruri groaznice, există?
Studentul se foieşte jenat.
- Da.
- Deci cine le-a creat?
Studentul iaraşi nu răspunde, aşa că profesorul repetă intrebarea.
- Cine le-a creat?
Niciun răspuns. Deodată, profesorul începe să se plimbe în faţa clasei. Studenţii sunt uimiţi.
- Spune-mi, continuă el, adresându-se altui student. Crezi in Isus Cristos, fiule?
Vocea studentului îl trădează şi cedeaza nervos.
- Da, domnule profesor, cred.
Bătrânul se opreşte din mărşăluit.
- Ştiinţa spune că ai 5 simţuri pe care le foloseşti pentru a identifica şi observa lumea din jurul tău. L-ai văzut vreodată pe Isus?
- Nu, domnule. Nu L-am văzut.
- Atunci spune-ne dacă l-ai auzit vreodată pe Isus al tau?
- Nu, domnule, nu l-am auzit.
- L-ai simţit vreodată pe Isus al tău, l-ai gustat sau l-ai mirosit?
Ai avut vreodată o experienţă senzorială a lui Isus sau a lui Dumnezeu?
- Nu, domnule, mă tem ca nu.
- Şi totuşi crezi în el?
- Da.
- Conform regulilor sale empirice, testabile, demonstrabile, ştiinţa spune că Dumnezeul tău nu există. Ce spui de asta, fiule?
- Nimic, raspunde studentul. Eu am doar credinţa mea.
- Da, credinţa, repetă profesorul. Aceasta este problema pe care ştiinţa o are cu Dumnezeu. Nu există nicio dovada, ci doar credinţă.
Studentul rămâne tăcut pentru o clipă, înainte de a pune şi el o întrebare.
- Domnule profesor, există caldură?
- Da.
- Şi există frig?
- Da, fiule, există şi frig.
- Nu, domnule, nu există.
Profesorul îşi întoarce faţa către student, vizibil interesat. Clasa devine brusc foarte tacută.
Studentul începe să explice:
- Poate exista multă caldură, mai multă caldură, super-caldură, mega-caldură, caldură nelimitată, caldurică sau deloc caldură, dar nu avem nimic numit "frig". Putem ajunge pana la 273, 15 °C sub zero, ceea ce nu înseamnă caldură, dar nu putem merge mai departe. Nu există frig – daca ar exista, am avea temperaturi mai scăzute decât minimul absolut de −273, 15 de grade. Fiecare corp sau obiect este demn de studiat dacă are sau transmite energie, şi căldura este cea care face ca un corp sau material să aibă sau să transmită energie. Zero absolut (-−273, 15 °C) înseamnă absenţa totală a căldurii. Vedeţi, domnule, frigul este doar un cuvânt pe care îl folosim pentru
a descrie absenţa căldurii. Nu putem măsura frigul. Căldura poate fi măsurata în unităţi termice, deoarece căldura este energie. Frigul nu este opusul căldurii, domnule, ci doar absenţa ei.
Clasa este învăluită în tăcere. Undeva cade un stilou şi sună ca o lovitură de ciocan.
Dar întunericul, profesore? Există întuneric?
- Da, răspunde profesorul fără ezitare. Ce este noaptea dacă nu intuneric?
- Din nou răspuns greşit, domnule. Întunericul nu este ceva; este absenţa a ceva. Poate exista lumină scăzută, lumină normală, lumina strălucitoare, lumina intermitentă, dar dacă nu există lumină constantă atunci nu exista nimic, iar acest nimic se numeşte întuneric, nu-i aşa? Acesta este sensul pe care îl atribuim acestui cuvânt. În realitate, întunericul nu există. Dacă ar exista, am putea face ca întunericul să fie şi mai întunecat, nu-i aşa?
Profesorul începe să-i zâmbească studentului din faţa sa.
- Ce vrei să demonstrezi, tinere?
- Vreau să spun că premisele dvs. filosofice sunt greşite de la bun început şi de aceea concluzia trebuie sa fie şi ea greşită.
De data asta, profesorul nu-si poate ascunde surpriza. Gresite?
- Poţi explica în ce fel?
- Lucraţi cu premisa dualităţii, explică studentul. Susţineţi că există viaţă şi apoi că există moarte; un Dumnezeu bun şi un Dumnezeu rău. Consideraţi conceptul de Dumnezeu drept ceva finit, ceva ce putem măsura. Domnule, ştiinţa nu poate explica nici macar ce este acela un gând. Foloseşte electricitatea şi magnetismul, dar nimeni nu a vazut sau nu a înţeles pe deplin vreuna dintre acestea două. Să consideri că moartea este opusul vieţii înseamnă să ignori că moartea nu există ca lucru substantial. Moartea nu este opusul vieţii, ci doar absenţa ei. Acum spuneţi-mi, domnule profesor, le predaţi studenţilor teoria că ei au evoluat din maimuţă?
- Dacă te referi la procesul evoluţiei naturale, tinere, da, evident că da.
- Aţi observat vreodată evoluţia cu propriii dumneavoastră ochi, domnule?
Profesorul începe să dea din cap, încă zâmbind, când işi dă seama încotro se îndreaptă argumentul.
- Din moment ce nimeni nu a observat procesul evoluţiei în desfăşurare şi nimeni nu poate demonstra că el are loc, dvs. nu cumva predaţi studenţilor ceea ce credeţi, nu? Acum ce sunteţi, om de ştiinţă sau predicator?
Clasa murmură. Studentul tace până când emoţia se mai stinge.
- Ca să continuăm demonstraţia pe care o faceaţi adineauri celuilalt student, permiteţi-mi să vă dau un exemplu, ca sa înţelegeţi la ce mă refer.
Studentul se uită în jurul său, în clasă.
- Este vreunul dintre voi care a vazut vreodată creierul profesorului?
Clasa izbucneşte în râs.
- Este cineva care a auzit creierul profesorului, l-a simţit, l-a atins sau l-a mirosit? insită studentul

Nimeni nu pare să fi făcut asta. Deci, conform regulilor empirice, stabile şi conform protocolului demonstrabil,
ştiinţa spune – cu tot respectul, domnule – că nu aveţi creier. Dacă ştiinţa spune că nu aveţi creier, cum să avem încredere în cursurile dvs., domnule?
Acum, clasa era cufundată în tăcere. Profesorul se holbează la student, cu o faţa impenetrabilă. În fine, după un interval ce pare o veşnicie, profesorul răspunde:
- Presupun că va trebui să crezi, pur şi simplu.
- Deci, acceptaţi că există credinţă şi, de fapt, credinţa există împreună cu viaţa, continuă studentul. Acum, domnule, există răul?
Acum nesigur, profesorul răspunde:
- Sigur că există. Îl vedem zilnic. Răul se vede zilnic din lipsa de umanitate a omului faţă de om. Se vede în nenumăratele crime şi violenţe care se petrec peste tot în lume. Aceste manifestări nu sunt nimic altceva decât răul.
La aceasta, studentul replică:
- Răul nu există, domnule, sau cel puţin nu există în sine. Răul este pur şi simplu absenţa lui Dumnezeu. Este ca şi întunericul şi frigul, un cuvânt creat de om pentru a descrie absenţa lui Dumnezeu. Nu Dumnezeu a creat răul. Răul este ceea ce se întamplă când din inima omului lipseşte dragostea lui Dumnezeu. Este ca frigul care apare cand nu există căldură sau ca întunericul care apare când nu există lumină.
Profesorul s-a aşezat.

Va convertiti?

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Acest student a fost Albert Einstein. Foarte frumos!

| unul1 a răspuns (pentru EmaS):

Sigur? laughing Mai nou toata lumea da un argument "inteligent" sau un "citat" spune ca l-a spus Einstein ca sa para convingator.
Sunt mai multe feluri de a spune acelasi lucru:
-Dumnezeu a creat universul. Universul s-a creat dupa un big-bang, big crunch, big bounce.
-Dumnezeu a creat viata pe pamant. Datorita unor reactii chimice, fizice, biologice s-a creat aceasta viata.
-Dumnezeu a facut pe om. Omul a evoluat din maimuta. Omul a fost conceput de extraterestrii prin modificare genetica.
-Omul are suflet. Omul are constiinta.

O diferenta dintre ateisti si de explu crediciosi este arganta pe care o au ateitstii fata de alti oameni. Credinciosii multumesc unui Dumnezeu, semn ca ei sunt mai respectosi si pot spune un multumesc. In schimb ateii dau argumente pentru orice chiar daca sunt mai mult sau mai putin reale si cu dovezi. Ateii incearca intotdeauna sa caute explicatii pentru orice cand ei nu pot explica niste lucruri simple. Ateii de obiciei sunt aroganti pentru ca ei nu stiu sa multumeasca. Credinciosii isi pierd vrea multumind sau ruganduse lui Dumnezeu. Ateii isi pierd vrea incercand sa dovedeasca ceva pentru care nu pot gasi argumente solide dar vezi doamne "stiintifice".

Cert ii ca de'oi muri, m-or pune-n groapa si la cap mi-o pune o piatra!

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Acest student nu a fost Albert Einstein. E o legenda urbana care circula de la inceputul anilor 2000 si care a fost pusa in gura lui Einstein. Ce e interesant e ca, desi unii au inceput sa afle ca nu e vorba de Einstein, continua sa afirme ca Einstein este elevul din poveste.

| ven0m a răspuns (pentru unul1):

Ai dreptate, credinciosii autentici nu cer niciodata moartea pacatosilor, nu sunt aroganti in legatura cu imensitatea cunostintelor lor despre d-zeu sau ca doar ei vor avea un loc in rai si ce bine le-ar fi lor fara restul lumii, ca din cauza acestor pacatosi ii pedepseste d-zeu si pe ei laughing
De fapt, ei cand se imbolnavesc merg la spital nefiind atat de siguri ca d-zeu ii poate vindeca. Exemplul asta nu e singurul.
Nu, ei nu sunt aroganti, sunt cei mai minunati oameni de pe pamant happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Dandanache):

Asa cum asta --> http://3.bp.blogspot.com/......ut+Man.png a ajuns sa se numeasca "Interviu cu Dumnezeu".

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Ete na, poate stii tu mai bine!

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Draga mea, verifica, cerceteaza, nu lua totul de bun, nu amesteca credinta cu credulitatea.

http://www.truthorfiction.com/rumors/e/einstein-god.htm

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Exact asta si fac.A fi credincios nu este tot una cu a fi credul.

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Bineinteles ca cele doua nu inseamna acelasi lucru. Dar cand dai pasaje din Biblie si povesti fictive cu Einstein, toate la fel de adevarate in opinia ta, cele doua se confunda.

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Eu chiar cred ca acest dialog chiar a avut loc.

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Credulitatea si credinta sunt afixele aceluiasi cuvant: a crede. In acest moment, recunoscand faptul ca tu crezi ca acest dialog este veritabil, nu esti doar credincioasa, ci si credula. De fapt, tu vrei sa crezi ca acel dialog a avut loc. Daca in privinta credintei, ai cartile sfinte ca argument, acum nu ai nicio o dovada. Doar un text cules de pe internet. Daca acel dialog a avut loc, ar fi trebuit sa apara intr-un jurnal, scrisoare, ziar, monografie. Nu apare niciunde, nimeni nu l-a putut niciodata localiza ca sursa. Dar tu te incapatanezi sa crezi. E un exercitiu usor pentru tine, pentru ca ai puterea sa crezi cu usurinta. Ai grija insa ce crezi. Nu orice text frumos si moralizator despre Dumnezeu este autentic. Iar acceptarea fara discernamant a oricarui text religios ca fiind autentic nu mai tine de credinta.

| unul1 a răspuns (pentru ven0m):

Eu cand vorbeam de credinciosi sau atei nu vorbeam de toti, ziceam de majoritate. "De fapt, ei cand se imbolnavesc merg la spital nefiind atat de siguri ca d-zeu ii poate vindeca";'nu ti se pare ca exagerezi? Dumnezeu ne-a dat un creier pe care sa-l mai si folosim nu numai sa asteptam mura in gura. Ca orice ateu vezi doar partea rea a credinciosilor nu si pe cea buna.

| Hirako explică (pentru Dandanache):

Da-mi voie sa te felicit pentru acest raspuns plin de rabdare si intelepciune. Felicitari.

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Stai linistit pentru ca nu cred orice si pe oricine.Cred Cuvantul lui Dumnezeu pe care L-am incercat si este adevarat.El mi-a transformat viata, a facut minuni in viata mea.

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Dar continui sa crezi ca acest dialog, in care Einstein a fost protagonistul, a avut loc?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

EU cred ca emas e dusa cu capul rau de tot!straight face mai bine n-ai mai bagao in seama, sfatul meu adica uitate numai la ultimul ei comentariu,"frate"...pe bune?

| Thunderstruck a răspuns:

Da, m-am convertit la religia inorogului roz, mersi ca mi-ai deschis ochii, o sa ajung in raiul plin de inorogi, singurul rai devarat, nu al crestinilor.

| RAY a răspuns:

Da sigur ma convertesc la afrodita hai si tu frate sa te convertesti asta ofera numar dublu de virgine si gratare, bere nelimitata

sa fim seriosi aceasta discutie este o inventie, domnul Albert Einseitn a fost ateu chiar el o afirma „Dacă există ceva religios în mine, aceasta este admirația fără limite față de structura lumii atât cât ne-o poate dezvălui știința."„Cuvântul « dumnezeu » nu este nimic altceva pentru mine decât expresia și produsul slăbiciunii umane, Biblia este o colecție de legende onorabile, dar primitive, care sunt, în orice caz, destul de copilărești. Niciun fel de interpretare, indiferent cât de subtilă, nu-mi poate schimba opinia."[32][33]

| Mădă0611 a răspuns:

Nu. Astea sunt vrajeli de gradinita, dar imi place cum credinciosii gasesc explicatii pentru orice. De ce dumnezeu nu face minuni? Ca nu vrea sa atraga profitori.
De ce dumnezeu permite raului sa existe? El lasa omul sa aleaga. Sa fim seriosi, ce sa mai alegi cand aleg parintii pentru tine (parintii lor pentru ei) si nu poti sa iti controlezi subconstientul care ajunge mai tarziu sa te doboare cand crezi ca te departezi de dumnezeul bagat in cap? Poate pe alta planeta sunt mereu temperaturi cu minus si pe cele cu plus le raporteaza la astea. La fel si cu lumina si cu intunericul. Cred ca stelele lumineaza, fara ele e intuneric, deci cine fara cine? Lumina e lipsa intunericului, asa cum foamea e lipsa mancarii, dar stomacul exista inca de la inceputul vietii tale. Evolutia poti s-o vezi la o planta, de exemplu. Eu am o floare, Crinul pacii, si a inflorit, intre 2 infloriri i-am schimbat locul, acum nu mai e asa aproape de geam si floarea a crescut foarte inalta, indreptata spre lumina, niciodata n-a fost asa, s-a adaptat conditiilor, asta inseamna evolutie. Exemplu e departe de evolutia din poveste, dar e cam aceeasi chestie, faza e ca la animale schimbarile apar in mii, zeci de mii, sute sau milioane de ani. Si apoi, nu trebuie sa crezi nici in evolutie, ca sa fii ateu trebuie sa nu crezi in zei, atat.

| Alphawolf a răspuns:

Pentru a ma converti am nevoie de argumente valabile sau de dovezi, nu de povesti.
Referitor la acest dialog, cu care crestinii vor sa-si argumenteze adevarul lor, si cu care isi mai ridica moralul, este doar inselator.
Este foarte ilogic sa spui ca raul este absenta lui Dumnezeu. Dumnezeu in calitate de creator absolut a inventat si creat totul(inclusiv binele si raul si limitele acestora.
In plus, in absenta raului nu am cunoste binele, deci, raul este necesar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu v-ati gandit ca Einstein intr-un moment al vietii sale ar fi putut fi crestin? Adica un om in viata are foarte multe schimbarii chiar si de idei religioase.

| casablanca40 a răspuns:

Dialogul se aplica pentru toti cei 25000 de zei. Acum ma gandesc la care sa ma convertesc...

| unul1 a răspuns (pentru casablanca40):

Studiaza acei zei din prisma ca ar putea fi extraterestrii cu o descriere mai fara atatea neologisme. Daca nu ai avea atatea cunostinte stiintifice sigur ai putea spune daca ai avea un avion ca de fapt este o pasare metalica care produce zgomot. Sau o nava spatiala care produce mult zgomot si lumina( ca o coada dupa ea probabil de la combustibil) ai spune ca e un dragon. Cum au ajuns aici? Prin intermediul gaurilor de vierme.

| Hirako explică (pentru casablanca40):

"Dumnezeu" este doar simpla denumirea a divinitatii. Putem sa ne referim la acelasi chiar daca il numim Zeus sau Zamolxes.

| Miauti a răspuns (pentru casablanca40):

La Mos Craciun

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Foarte interesant.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Mai bine dorm în mâini pe un pat de cuie.

| sanatatesiviata a răspuns:

A se vedea conferintele utile de aici:
- Pr. Nicolae Tanase: http://www.sanatatesiviata.ro/familie-si-educatie/122-pr-nicolae-tanase

- Maica Siluana Vlad: http://www.sanatatesiviata.ro/familie-si-educatie/127-maica-siluana-vlad

Echipa SanatateSiViata.ro

| ven0m a răspuns:

Cea mai buna gluma de astazi. Sa presupunem atunci ca afirmatiile lui isus despre diavol erau false, ca asemenea spirite nu exista? laughing Problema cu voi, credinciosii, e ca nu aveti nicio tangenta cu stiinta. De ce sa va chinuiti sa explicati existenta lui d-zeu cu ajutorul ei?