| LupusDei1993 a întrebat:

"Am facut omul dupa Chipul si Asemanarea Noastra"

Sigur este despre trinitate sau 200+ de Elohimi sau "zei" care de fapt n-au creat decat oamenii? Yahve a si spus ca este un zeu gelos, de ce ar fi? Ca sunt si altii ce au puteri la fel ca el?

25 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dacă mergem după Biblie, atunci ne ținem de ea.
Dacă mergem după alte scrieri, atunci ne ținem după acele scrieri.
Dar nu putem să amestecăm învățăturile între ele că ne vom face rău singuri. Și nici nu putem să alergăm după doi iepuri.
Dar dacă vrem să avem o judecată sănătoasă, vom alege Biblia. Este și normal ca la început să fie greoaie; liniuțele și bastonașele nu erau ele greoaie? Și este că atunci nu aveau nici un sens și nici o noimă?
Așa este și cu Biblia. Dar cât timp o vom critica nici lucrurile ei elementare nu le vom pricepe și nici nu le vom cunoaște. Este greu la început; este ca un tărâm necunoscut. Totuși, mai târziu se va dovedi o binecuvântare. Pentru că Biblia se explică pe ea însăși. Dumnezeu prin Duhul Sfânt -prin Acela care i-a inspirat pe scriitorii ei- îi va inspira și pe cititorii ei.
Dar nu putem să ne apropiem de Scriptură, să o deschidem și să o citim, cât timp ne lăsăm stăpâniți de un spirit de împotrivire. Ba încă o urâm. Este și normal acest lucru pentru că așa ne-am născut toți oamenii: cu ură față de Dumnezeu și de toate lucrările Lui.
Dar odată ajunși la maturitate când rațiunea a ajuns la maturitate, nu este normal să judecăm pe cineva fără ca să-și spună obiecția. De aceea, fără rațiune nu doar că ne grăbim să condamnăm; dar fără rațiune niciodată nu vom putea înțelege Scripturile și pe Dumnezeu. Sentimentele și simțămintele, impulsurile și lucrurile de felul acesta n-au ce căuta atunci când vorbim, când tratăm lucrurile spirituale.
Dacă noi suntem ființe raționale, atunci Dumnezeu este și mai mult. Atunci când vorbim despre lucrurile spirituale trebuie să ne înarmăm cu cea mai mare seriozitate posibilă, și să ne adunăm toată rațiunea ființei noastre. Doar în felul acesta Dumnezeu Se va descoperi celor împotrivitori. În felul acesta mi S-a descoperit. La fel și lui Sila care la urmă îl cunoaștem sub numele de apostolul Pavel.

| LupusDei1993 explică (pentru anonimg):

Ai scris si tu un roman talmes-balmes ce nu raspunde la nimic. Dar ceva mi-a dat cu ochiul: de ce sa uram ceva ce nu stim ca exista? Si daca ar exista avem toate motivele din lume sa-l uram, ba chiar sa-l rapunem pana nu face mai mult rau, sa-i impiedicam planurile lui diabolice sa nu-i reuseasca

| RaulAlmășan a răspuns (pentru LupusDei1993):

Frate,cuvântul,,Elohim " apare in Biblie.
Dar este un apelativ al Domnului.
In Biblie nu ne spune nimeni că Elohim este un tip de îngeri.
Clasificarea îngerilor pe care ai citit-o tu, este doar o serie de scrieri făcute de om prin propria lui gândire.
Spui că esti oaia neagră?
Dar totuși te lasi păcălit de acea scriere.
E bine că nu vrei sa fiu păcălit, apreciez.
Dar ar fi mai bine sa cercetezi mai mult si apoi sa iti tragi o concluzie.
Dacă citesti doar in favoarea ta, a crezului tai.
Doar argumente in crezul tău vei găsi.
Trebuie să iti lasi crezul deoparte si sa citesti totul despre acest subiect, nu doar ceea ce vrei sa stii.
Fiindcă astfel cazi in capcana celui rău.

| Panamax a răspuns:

Daca ar fi fost ceva de capul lui ar fi explicat oamenilor ca sclavia nu este buna, si ar fi putut sa o interzica.
Dar era atat de "avansat "ca cerea jertfe de animale.

| LupusDei1993 explică (pentru Panamax):

Dupa ce i s-a facut prima jertfa de animale, inspirand in nas mirosul de sange, a permis oamenilor sa manance si ei produse animale. (gen o mica modificare genetica la urmatoarea generatie)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Gelozia este atunci când ai ceva si nu vrei sa-l dai; Dumnezeu este gelos pentru ca oamenii sunt ai Lui si nu vrea sa-i dea mortii, nu vrea sa-i piarda in favoarea unor zei inventati de ei dupa ce au auzit de Cel Adevarat.
Si are tot dreptul, pe tine daca te paraseste iubita in favoarea unui personaj inventat(desen sau robot) ai lasa-o asa? Daca ar fi un alt baiat ai mai zice, dar asa...

| LupusDei1993 explică (pentru anonim_4396):

Eu cred ca gelozia lui e echivalenta unui copil de 9 ani.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Unde scrie în Biblie ca e vorba de 200+ zei? E doar interpretarea ta...

| LupusDei1993 explică (pentru BogdantheDreamer):

„Eu am zis: «Sunteţi elohimi, toţi sunteţi fii ai lui Elyon.» Însă veţi muri ca nişte oameni, veţi cădea ca un domnitor oarecare."

Dovada existentei mai multor zei, si surpriza, sunt muritori.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu ma mai obosesc cu tine ca m-am lamurit. Interpreteaza cum vrei si crede in ce vrei. Cunosc genul asta de om si abordarea asta.

La Dumnezeu e plata!

| Panamax a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Zeul evreilor n-are nicio vina ca voi ati ales sa-l idolatrizati, si sa-i inventati un copil din flori.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Panamax):

Ma intristeaza faptul ca nu ma lasi sa imi urmez credinta. De unde ura asta? Eu te-am inteles, ti-am raspuns la cateva intrebari si nu am ajuns la un numitor comun. Acum nu te mai contrazic vezi bine, iti respect orientarea. Seara frumoasa!

| LupusDei1993 explică (pentru BogdantheDreamer):

Daca nu vreau sa fiu o oaie credula cu zicala "crede si nu cerceta" e vreo problema atat de grava? Daca chiar ar fi existat stafia crestina si evreiasca lumea ar fi fost un loc si mai groaznic decat e acum.

| Panamax a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Una este sa-ti urmezi credinta, alta este sa aberezi pe unde poti ca zeul tau este cel mai tare.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu este absolut nici o problema dragul meu prieten. Cum am si spus, este dreptul tau sa crezi in ce doresti. Ce ma surprinde este curiozitatea si focul cu care ateii cauta sa isi intareasca ''convingerile".
Majoritatea intrebarilor din categoria religie, vin culmea, de la atei. Preocuparea lor pentru un "lucru" inexistent imi pare ciudata; imi pare ca tu nu esti convins de ce crezi, si cauti aliati care sa iti intareasca spusele si sa iti ofere comfort psihic, cum ca ceea ce faci e bine.

Dar de la a nu crede si a avea alta orientare, pana la a jigni credinta altora este drum lung zic, eu ("stafia crestina").
Respecta-mi te rog credinta cum si eu o respect pe a ta, mai ales ca ateii sustin ca sunt mult mai emancipati si mai avansati decat persoanele religioase.
Seara frumoasa!

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Panamax):

Nu aberez. Raspunsurile mele sunt luate din cartile de doxologie ale crestinilor, cartile de capatai. Raspunsurile sunt din punct de vedere crestin. As abera daca as, rastalmacii invataturile si as scrie din capul meu lucruri ce nu se gasesc in invatura ortodoxa.

Dar repet, celor care le raspund la intrebari, o fac numai din perspectiva credintei ortodoxe si din legile pe care o guverneaza. Mi se pare foarte logic. Pune cineva o intrebare legata de sanatate, ce faci? Dai raspunsuri gasite cartile de medicina, nu?

Acum, ideile sunt impartite, de asta suntem aici, sa discutam si sa ne sustinem punctul de vedere.

| Panamax a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Din moment ce citezi o carte de povesti, este clar ca aberezi.Crezi ca magarita lui Varlaam vorbea iar sarpele vorbea si el.
Dar nu aberezi.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Asteapt-o in ceruri!

| RaulAlmășan a răspuns:

Dumnezeu e inegalabil.
nu pot contrazice daca spui ca exista alti zei.
Dar pot spune ca nici unul nu e mai puternic ca Dumnezeu.
Dacă citesti Biblia afli ca Dumnezeu e atot-drept.
Cum a fost îngerul răzvrătit care acum e Demon, poate după el au fost si altii care s-au răzvrătit, si au cerut imparatia lor cum a primit.o si Lucifer.
Iar Dumnezeu Fiind atot-drept cum a îngăduit ca Lucifer sa aibă a trebuit să îngăduie si altora.
Dar Dumnezeu e singurul atotputernic, nu mai există forță mai mare ca Dumnezeu.
Tu fiind din Duhul Domnului, la judecata Lui te vei Duce.

| LupusDei1993 explică (pentru RaulAlmășan):

Faptul ca 'dumnezeu' e atot-puternic, atot-drept, presupun ca si atot-bun, l-a lasat pe Lucifer sa-si faca de cap cu 'creatia' lui.

Da-da din fericire toate astea sunt basme de speriat copii, dumnezeul biblic nu exista elohimii nu sunt decat extraterestri muritori atata tot.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru LupusDei1993):

Ai înțeles gresit.
Dumnezeu a dat omului Duh de putere, înțelepciune si Dragoste.
Noi prin ceea ce suntem, suntem superiori celui rău.
Avem puterea de a stăpâni pe cel rău.
Faptul că oamenii nu au credința îi face vulnerabili.
Diavolul nu are un gram de putere împotriva celui credincios.
In fata lui Dumnezeu nici atât.

| LupusDei1993 explică (pentru RaulAlmășan):

- Nu, nu am inteles gresit. Simt ca totul devine mai clar pe zi ce trece.
- Putere da, dar numai de a face rau celor din jur. Din ce in ce mai mult chiar.
- Atat de 'superiori' incat el conduce lumea. Da, sigur nu e nicio contradictie aici, nu-nu.
- Nu avem puterea sa stapanim nimic.
- Credinta gen crede si nu cerceta?
- Din nou, el conduce lumea, are puterea sa-i omoare pe toti.
- De ce sa aiba ceva impotriva stapanului lui? Satan si dumnezeu lucreaza mana in mana.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Pai nu ca eu cred in Osiris. Deci in religia kemetica, ma duc la judecata lui Anubis.

| RaulAlmășan a răspuns:

Tu chiar nu intelegi nimic.
spui ca diavolul are putere.
Dar ce folos are controlul asupra pământului?
Nu te face cu nimic mai mult in fata lui Dumnezeu.
Oamenii mor, dar moartea reprezintă o schimbare.
E un fenomen prin care un om trece in alta lume.
Si in funcție de credinta ai faptele care le-a avut, i se va socoti pedeapsa sau răsplata.
Nu e cum spui tu.
Si da, trebuie să cercetezi si apoi sa crezi.
Dar trebuie să ai grija ce iluzii iti poti da singur in favoarea celui rău.
Dacă el ar avea putere ar putea oricând sa încerce să omoare toti oamenii.
Dar el nu se poate atinge de cei ce isi lasă viata in mana Domnului.

| LupusDei1993 explică (pentru RaulAlmășan):

Nu exista lumea de apoi. Odata ce mori, mort ramai.