| TurcuVlad a întrebat:

Am facut un pacat foarte grav, si merg la biserica de foarte mult timp si mi-e foarte rusine sa ii spun la parintele Duhovnic de pacat. Ajutati-ma va rot ce rugaciuni trebuie sa fac pentru pocainta.ori ce sfat e bine primit...

Răspuns Câştigător
| Maxim96 a răspuns:

Daca tie rusine de duhovnicul tau du-te la manastire la alt duhovnic si sa nu-ti fie rusinea, rusinea e de la diavol.
Zi de cat mai multe ori psalmul 50.Citeste o data pe zi Canonul de pocainta a Domnului nostru Iisus Hristos si roaga-te mai mult la Maica Domnului ca te va ajuta, ai sa vezi.

| TurcuVlad explică (pentru Maxim96):

Multumesc frate, am sa incerc sa ma duc la Manastire si sa marturisesc tot. Dar nu stiu ce sa fac sa imi alin durerea sufletului. Simnt ca toate relele vin spre mine

| William a răspuns (pentru Maxim96):

Hmmm mi se pare ca nu are voie sa se impartaseasca la alt duhovnic decat daca acesta a murit sau a fost dat afara din preotie.

| Maxim96 a răspuns (pentru TurcuVlad):

Fii curajos si nu uita cuvintele Mantuitorului:Indrazniti, Eu am biruit lumea.

| Maxim96 a răspuns (pentru William):

Fiecare om bolnav trupeste i-si cauta cel mai bun doctor ca sa-si lecuiasca trupul. Oare nu se cade ca cel bolnav sufleteste sa-si caute cel mai bun doctor sa-si lecuiasca sufletul?

| TurcuVlad explică (pentru Maxim96):

Multumesc mult frate ca mi-ai fost alaturi! Domnul sa fie cu tine!

| morningstar a răspuns (pentru Maxim96):

Maica Domnului e moarta de mult timp si nu arata nicaieri in Biblie ca ar ierta pacatele! Singurul care are putere sa ierte pacatele este Dumnezeu iar noi avem un Singur Intermediar intre noi si Dumnezeu, pe Isus Hristos Citeste Biblia si ai sa te lamuresti!

26 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Schimba duhovnicul daca te-ai împrietenit cu el.
Nu ti-a fost rusine sa-l faci pacatul, dar sa-l spui ti-e rusine.Interesant.
Trebuie sa ne asumam responsabilitatea faptelor comise si sa
realizam ca nimeni nu este perfect.
Poate ca si duhovnicul tau are pacate mai "tari" decat ale tale.

| TurcuVlad explică (pentru Angel0):

Stiu,dar imi este chiar foarte greu sa ii spun, deoarece am cv timp de cand ne cunoastem si nu vreau sa ii spune deoarece s-ar supara si nu mar mai baga in seama.

| morningstar a răspuns (pentru Angel0):

,,Nu ti-a fost rusine sa-l faci pacatul...,, Tu esti sfant/a? Ca altfel, nu inteleg de ce iti permiti sa judeci!

| Angel0 a răspuns (pentru morningstar):

Nu sunt sfant, deocamdata.
Dar lucrez la asta. happy
Nici nu l-am judecat.
Ma mira doar faptul ca ii este rusine sa-l spuna dar nu i-a fost rusine sa-l faca.
Pacate zdravene am facut si eu, dar nu ma ascund dupa deget.
Recunosc si basta.
Si preotul trebuie sa ma accepte asa cum sunt.
Bolnavii au nevoie de doctor nu cei sanatosi.
Trebuie sa fim sinceri cu noi insine in primul rand.

PS.Imi plac raspunsurile tale.

| morningstar a răspuns (pentru Angel0):

Am inteles...si ma bucur ca lucrezi la asta. Nimeni nu e perfect, dar cand lucram la asta, este un pas spre bine. Mi s-a parut ca il judeci, de aceea te-am abordat astfel.
PS. Multumesc.

| morningstar a răspuns:

Rugaciunea care ajunge la inima lui Dumnezeu nu este o poezie spusa dupa o carte. Vorbeste-I lui Dumnezeu ca si cum ar fi o persoana care sta in aceeasi camera cu tine. Spune-i sincer ceea ce simti si cere-I iertare si vei simti iertarea Lui. Niciun preot nu este imputernicit de Dumnezeu sa ierte pacate, nu avem nevoie de intermediar pentru a avea o relatie directa cu Dumnezeu.

| thealchemist a răspuns:

Nu-ti fa griji, preotii sint obisnuiti cu toate tipurile de pacate, nimic nu-i mai poate soca.

| danay72 a răspuns:

Sa iti ceri iertare la Dumnezeu pentru ceea ce ai facut si sa te straduiesti sa nu mai repeti acea greseala. Apoi daca studiezi Biblia vei intelege mai bine ceea ce pretinde Dumnezeu si vei putea sa te corectezi.De un real folos iti pot fi unele articole de pe situl www.jw.org

| TurcuVlad explică (pentru danay72):

Regret ce am zis, Ave Satans!, daca ma intelegi.

| robby212 a răspuns:

Du-te undeva la un preot! Mi s-a intamplat, sunt foarte bun prieten cu Duhovnicul.Stiu, e foarte (extrem de greu, imposibil) sa il marturisesti.Fiindca Diavolul vine din spate si iti sopteste sa nu il zici.Du-te in alt oras, alta tara, sau, mai bine la o Manastire, calugarii vor intelege. Spune-i preotului sa iti dea Canon cat de greu (sigur vrei sa il faci, iti va lua greul).Sti cum e cu Spovedania, daca zici pacatul, data viitoare nu il vei mai face, gandindu-te la rusinea ce urmeaza...

Du-te la preoti necunoscuti sau la Manastire.Se va ierta, fiindca Imaratul e Preabun si Iertator.

| Liviu a răspuns:

Hmmm daca nu as fi ateu as spune : " Dale Doamne minte "
Dar cum sunt ateu,zic in felu urmator " Trezirea oameni buni " pacate?, dumnezeu?, spovedanie?
No way, relax pustiule, nu ai o varsta la care poti face multe pacate,sigur ori te-ai masturbat,ori ai fumat si tu o tigare,si deja a cazut ceru pe tine ca e 'pacat' stai linistit,toti am trecut prin ce treci tu, nu te duce la duhovnic sa ii spui tot ce faci tu, fi sigur ca el are mult mai multe pacate ca tine, tu doar sa fi om, sa ajuti pe cineva are nevoie de tine si atat.
In rest, uita de dumnezeu de biserica, de orice alte lucruri mai crezi ca exista, sau de diavol happy astea's lucruri fictive, ca si zana maseluta sau iepurasul porno de paste.ToTul e sa fi om de cuvant, dar nu mai pune si tu botu la tot ce zic astia laughing din biserica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va trebui sa smulgi {copacelul} acum cat timp e lastar si se poate. daca-l lasi sa creasca mare in inima si mintea ta, si nu-l marturisesti acum iti va fi foaaarte greu.nu-ti schimba duhovnicul.sa stii ca rusinea este cainta si cainta este cazna sufletului.nu-l lasa sa se chinuie.mergi si te marturiseste.

| TurcuVlad explică (pentru anonim_4396):

Crede-ma frate imi este chiar foarte, foarte greu sa ii spun.

| Ben00 a răspuns:

Sunt niste rugaciuni numite Canon (de pocainta, de umilinta) si mai sunt niste rugaciuni numite Plansurile Sf Efrem Sirul, numai bune pentru cazuri de astea. Totusi trebuie sa gasesti o cale si pentru spovedanie.

| Gekkō a răspuns:

TrcuVlad, nu ai făcut un păcat grav, şi ştii de ce? pentru că nu există păcate mari şi mici, păcatul e păcat.
Sfatul meu e să citeşti cartea Romani din Noul Testament şi ai să veyi că dacă îi spui Lui Iisus să te ierte, el o va face şi te vei simţi bine.
Nu la preoţi şi alte chestii, astea se spun la biserică, sunt doctrine, doar Iisus iartă pentru că El a murit, nu părintele sau sfântu x...
Oricum, nu mai fii trist, fii doar sincer şi lui Dumnezeu poţi spune orice, baftăwinking

| TurcuVlad explică (pentru Gekkō):

De unde pot lua cartea Romani din Noul Testament?

| Gekkō a răspuns (pentru TurcuVlad):

Pai uitete in Noul Testamen, printre primele carti, Romani. Cauta la cuprins

| traiescdeciexist a răspuns:

Poti folosi asta, Iti confera o stare de bine mental!
In calitate de creştin, tu poţi experimenta dragostea şi iertarea lui Dumnezeu pe măsură ce practici „respiraţia spirituală". Aşa cum expirăm şi inspirăm din punct de vedere fizic, tot aşa trebuie să expirăm şi să inspirăm şi din punct de vedere spiritual.

EXPIRĂ: mărturiseşte-ţi păcatul! Fii onest şi priveşte fapta ta din perspectiva lui Dumnezeu. Spune-I că ai făcut ceea ce El n-ar fi vrut să faci şi că ceea ce ai făcut este păcat.

INSPIRĂ: însuşeşte‑ţi dragostea şi iertarea lui Dumnezeu prin credinţă!
am gasit-o pe un site sper sa te ajute!