| anonim_4396 a întrebat:

Am fost in multe locuri de pe lumea aceasta si am intalnit fel si fel de oameni,cu credinte diferite, ceea ce vreau sa va spun eu este ca nicaieri (vorbesc de alte tari ) nu am intalnit asa vrajba ca la noi in tara pe tema religiei si a ateismului fratilor, am fost coleg cu protestanti,cu reformati, cu catolici,baptisti, si alte celelalte credinte( chiar si atei,undeva in U.K. ) dar nimeni nu deschidea conversatie pe tema credintei,toate acestea se discutau numai in lacasurile lor, unii chiar m-au rugat sa merg cu ei la biserica iar altii,dupa ce i-am refuzat in mod politicos, m-au laudat pentru ca tin la credinta mea, ce este aceasta lupta acerba fratilor, ce vreti sa aratati? intrebare pentru credinciosi si atei

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Credinciosii fac acest lucru pentru ca le pasa cu adevarat de ceilalti oameni. Dupa ce am experimentat mantuirea, dragostea lui Dumnezeu, am primit fericirea am gasit sensul vietii. Vezi tu atunci cand dragostea lui Dumnezeu inunda fiinta ta ea se revarsa si in relatiile interumane. Pentru ca este o porunca in care se cuprinde toata Legea:,, Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima ta si din tot sufletul tau si din toata puterea ta si din tot cugetul tau, iar pe aproapele tau ca pe tine insuti.,,

| shadovv a răspuns:

Nu cred ca e bine sa particularizezi pentru Romania... adica te ai uitat vreodata la comentariile de pe youtube?

| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

Acele comentarii se fac dupa terminarea slujbei

| Minks a răspuns:

In rutina cotidiana acest subiect este deseori ignorat, pe net, brusc, devine un subiect interesant. Nu stiu ce sa zic, n-am vazut oameni care sa se certe pe subiectul asta, doar pe net.

NOname
| NOname a răspuns:

Şi eu am observat că în România religia prezintă un interes sporit pentru majoritatea populaţiei.

Însă ceea ce găsesc pe TPU, la categoria cu pricina, niciodată nu mi s-a întâmplat să văd pe stradă, în viaţa de zi cu zi. Oamenii nu sunt atât de fixişti, agresivi şi dornici să-şi impună părerea (probabil şi anonimatul îi dezleagă şi aici îşi pot permit mai multe). Nimeni nu m-a silit să cred sau să nu cred în ceva (mă rog, mint, poate au fost câteva cazuri singulare, dar atât).

Cred că pur şi simplu aici sunt concentraţi într-un număr destul de mare oamenii foarte interesaţi de acest subiect şi poate cu un grad mai mic sau mai mare de fanatism, de aici şi impresia că aşa e în toată ţara. Însă nu e chiar aşa.

Dar cert este că totuşi în România oamenii sunt mult mai interesaţi de religia şi sunt mulţi care încearcă să-şi impună părerea (credinţa), deşi ar trebui să fie ceva personal.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Da, aici se vede fata adevarata a unora dintre noi, mai multe nu spun deoarece sunt luat in vizor de catre comenduire laughing

| Mădă0611 a răspuns:

Poate colegii tai nu isi iubeau asa mult aproapele cat sa ii vrea binele (sa-i bage religia pe gat). Pai se poate?

| M25M a răspuns:

La noi orice discutie din orice domeniu mai important devine deodata mai inflacarata mai acerba, vorba ta. Nu ar trebui sa te mire.

| miha_6184 a răspuns:

Nu vor sa arte nimic. cred ca vor sa se dea si ei mari cu ceva si daca nu au cu ce apeleaza la credinta pe care o poarta crezand ca poate pe ceilalti ii face sa fie stanjeniti. nu voi intelege nici eu lupta asat cu credinta chair daca avem religi diferite toti suntem ai lui DUMNEZEU si nici unul nu e mai prejos dar de... ce sa faci? aici in tara si credinta e criticata