| mentholinks a întrebat:

Am gasit niste versete interesante in Isaia 56.
"Aşa vorbeşte Domnul: „Păziţi ce este drept şi faceţi ce este bine, căci* mântuirea Mea este aproape să vină şi neprihănirea Mea este aproape să se arate.
Ferice de omul care face lucrul acesta şi de fiul omului care rămâne statornic în el, păzind* Sabatul, ca să nu-l pângărească, şi stăpânindu-şi mâna, ca să nu facă niciun rău!"
Străinul* care se alipeşte de Domnul să nu zică: „Domnul mă va despărţi de poporul Său!" şi famenul să nu zică: „Iată, eu sunt un copac uscat!"
Căci aşa vorbeşte Domnul: „Famenilor care vor păzi Sabatele Mele, care vor alege ce-Mi este plăcut şi vor stărui în legământul Meu,
le voi da* în Casa Mea şi înăuntrul zidurilor Mele un loc** şi un nume mai bun decât fii şi fiice; le voi da un nume veşnic, care nu se va stinge.
Şi pe străinii care se vor lipi de Domnul ca să-I slujească şi să iubească Numele Domnului, pentru ca să fie slujitorii Lui, şi pe toţi cei ce vor păzi Sabatul, ca să nu-l pângărească, şi vor stărui în legământul Meu
îi voi aduce* la muntele Meu cel sfânt şi-i voi umple de veselie în Casa Mea de rugăciune. Arderile-de-tot şi jertfele lor vor fi primite pe altarul Meu, căci Casa Mea se va numi o casă de rugăciune pentru toate popoarele."
Aşa vorbeşte Domnul Dumnezeu, care* strânge pe cei risipiţi ai lui Israel: „Voi mai strânge şi alte popoare la cei strânşi acum din el." Interesant ca spune de pazirea Sabatului si de legamant. Legamantul sunt cele 10 porunci? Ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ce parere sa avem, nu avem pareri, Legea Lui Dumnezeu este unica, irepetabila, universal si vesnic valabila. Este OBLIGATORIE pentru cei ce vor sa aiba acces la ceea ce a promis Dumnezeu.
O respecti IN TOTALITATE (adica incerci sa o respecti) ai accees la PROMISIUNILE lui Dumnezeu, o respecti doar PARTIAL, nu ai acces la promisiuni si fagaduintele lui Dumnezeu.

| mentholinks explică (pentru danut):

Aici sunt de acord cu tine, totusi multi frati de ai tai de credinta din alte grupari te-ar contrazice.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Fiecare isi hotareste CALEA, este dreplul lor lasat de Dumnezeu.

| Irinel15123532 a răspuns:

Noul legamant este prin Domnul Iisus Hristos, Hristos Domnul ne cheama pe toti la un nou legamant cu El, prin har, prin dragoste.