| Octavian199 a întrebat:

Daca Iisus a murit pentru pacatele noastre, atunci de ce mai suntem pacatosi? Si de ce a inviat a 3 a zi? Doar s-a prefacut?

60 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Esti pacatos pentru ca nu CREZI in Hristos si ceea ce a facut EL pentru tine.
A inviat a treia zi ca sa INDEPLINEASCA profetia facuta cu 800 de ani mai inainte. (citeste Biblia)
S-a prefacut la fel cum s-a prefacut mama ta cand te-a facut (te-a scos la "lumina").

| Octavian199 explică (pentru danut):

Ce a facut pentru tine?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Aia se numeste 'nastere'

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nici nu poti sa-ti imaginezi dar am mai spus asta. Verifica-ti mesajele din trecut daca ai tinere putina de minte. rolling on the floor

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

Personajul Isus n-a facut nimic pentru mine. Nici macar nu mi-a zis ceva vreodata...probabil nivelul tehnologic din rai e ca acum 2000 de ani, lol

| Octavian199 explică (pentru LupusDei1993):

2000? Nu ai auzit ca pamantul avea acum 2000 de ani varsta de 6000 de ani? Deci.In total are 8019 ani rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

"Personajul Isus n-a facut nimic pentru mine."
A facut enorm dar trebuie sa mai si "primesti" ceea ce a facut.
"Nici macar nu mi-a zis ceva vreodata."
Daca ai urechile "astupate" de "zgomotele" necredintei ce ai vrea sa auzi?
"probabil nivelul tehnologic din rai e ca acum 2000 de ani, lol"
Pai daca aveau posibilitatea deplasari cosmice acum 6000 de ani erau cu mult peste "tehnologia" pamanteana.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

Crede-ma m-am straduit la partea cu credinta in copilarie, si pe urma mi-am dat seama tarziu ca e in zadar. Daca 1% din populatia globului l-a auzit, bravo lor, inseamna ca acest isus este extrem de rezervat si nu primeste decat elitele in rai.

Dar, totul se rezuma la credinta fara dovezi concrete.

| Octavian199 explică (pentru danut):

De ce mor atatia copii in Africa, de foame? Lui Dumnezeu nu-i pasa?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Fiindca unii vor sa fie mai cu mot ca altii. Fiindca europenii arunca resursele in ocean ca sa tina preturile cum vor ei. Fiindca musulmanii din Africa omoara zilnic nenumarati crestini. De ce nu donezi tu banii care sunt cheltuiti cu net-ul, lumina si calculatorul tau pentru copii din Africa? Oamenii sunt ai omenirii, de ce il bagi tu aici pe Dumnezeu, fa tu ce trebuie, doneaza-ti toti banii care ii cheltui pentru tine.

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

De aceia si rasplata este pe masura, daca toti ar vedea si ar simtii atunci toti ar CREDE de FRICA nu din credinta pura, din dragoste. Sa veezi ce aglomeratie ar fi la biserica daca ar fi cum vreti voi dar NU din credinta ci din FRICA. Lui Dumnezeu nu-i plac fricosii, lasii, tradatorii, de aceia se numeste si credinta fiindca credinciosii se incred in lucrurile nevazute.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Tocmai ca de frica cred. Daca il supara pe zeul evreu, le mai da cate o castana rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Si de ce sufera africanii?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Daca nu crezi, ce se intampla?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu cred ca daca ar crede alta ar fi situatia.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Suporti consecintele.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Ca sa se imbogateasca europenii.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

Atunci mai bine cred in Harap Alb ca macar el nu ma trimite in iad vesnic

| Octavian199 explică (pentru LupusDei1993):

Sau in Superman

| Octavian199 explică (pentru danut):

Deci.Zeul evreu a vrut sa fie omorati africanii ca sa castige europenii?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Consecinte? Stii ce sunt alea? Adica.Te duci la unul si ii dai in cap, vine politia si te ia=suporti consecinte.Nu ca nu crezi in nu stiu ce zeu.Vezi ca afirmi si tu ca trebuie sa crezi de frica rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Toti ateii au gandirea ca a ta?

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

Este dreptul tau dar nu inteleg de ce te mai obosesti aici la "religie" cand deja ai "un mentor" (harap alb).

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Ala de-ti este "indrumator" sigur asta vrea. rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Tu parca ai zis ca animalele nu au constiinta si suflet rolling on the floor Dar oile lui Iisus, au asa ceva? rolling on the floor

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

Eu am dat doar un exemplu. Singurul "mentor" ce m-a servit destul de bine e materia cenusie din craniul meu.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Oile lui Isus sunt oamenii blanzi care IL iubesc pe Hristos.

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

Parca spuneai ceva de harap alb, asa este si materia ta cenusie?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Vad ca iti place sa fi oaie rolling on the floor

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

Foarte "hamuzant".

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Eu da, tu ce esti, tap? rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Parca ai zis ca animalele nu au suflet si constiinta rolling on the floor

| anonimg a răspuns:

Irinel a răspuns foarte bine: păcătoșii care caută să trăiască în pace cu Dumnezeu vor găsi acea pace, și împreună cu aceasta se vor bucura și de iertare; pentru că orice lucru rău (și facem lucruri rele) este o greșeală a noastră înaintea lui Dumnezeu. Sunt creștini care se roagă de două ori mai sau mai mult pentru iertarea aceluiași păcat. Aceasta este o greșeală, pentru că Dumnezeu ne iartă imediat ce ne-am mărturisit păcatele (greșelile), și am făcut lucrul acesta și față de acei oameni cărora le-am greșit (dacă greșeala noastră i-a afectat și pe alți oameni).

Cât despre Domnul Hristos, moartea nu-L putea ține în mormânt pentru totdeauna, deoarece El nu a murit pentru greșelile Lui, ci pentru ale noastre.
Ca să vezi cum stau lucrurile, vom face un test. Tu ți-ai da viața pentru oamenii din Africa dacă ai ști că ai învia după aceea? Sunt o mulțime de oameni acolo, un continent întreg ai salva. Și cu cât este mai mare, cu atât vei fi înălțat pe pământ în cinste. Vei fi mai presus de Maica Tereza; vei fi următorul după Domnul Hristos, după Acela care Și-a dat viața pentru întreaga omenire.
Dar vei avea puterea să vezi dincolo de mormânt? Ce garanție vei avea că vei mai fi înviat? Cine îți va garanta acest lucru?
Fără Tatăl ceresc Domnul Hristos nu ar fi putut face acest sacrificiu. El nu a putut vedea dincolo de mormânt. Știa că va fi înviat de Tatăl ceresc. Dar chiar și așa, păcatele noastre care le-a luat asupra Lui nu fac decât să Îl ducă într-o agonie de nedescris. Pentru că El asta a simțit: despărțirea definitivă de Tatăl ceresc. Aceasta a făcut să strige pe cruce: "Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?" Îți imaginezi cum un fiu ascultător de tatăl său chiar și până la moarte, să se simtă părăsit de părintele lui? Și nu mai vorbesc că relația dintre Domnul Hristos și Tatăl ceresc era una desăvârșită chiar și aici pe pământ!
Dacă ne întoarcem înapoi cu puțin timp, în grădina Ghetsimani, unde suferința morții era atât de mare încât nu doar transpirație a ieșit prin piele, ci și sânge. Putem să mai spunem că moartea Lui a fost ușoară?
Noi trebuie să trăim în ascultare de Dumnezeu chiar dacă nu vedem dincolo de aceasta ascultare. Nu degeaba apostolul Pavel vorbește la un moment dat de "nebunia crucii". Toată rațiunea și logica umană din toate veacurile adunate la un loc sunt insignifiante de mici față de ceea ce este credința în Dumnezeu.
Noi nu trebuie să trăim într-o continuă oponență față de Dumnezeu. Dacă ne vom lăsa conduși de rațiune, aceasta ne va conduce negreșit la Dumnezeu.
Când luptăm împotriva lui Dumnezeu, sentimentele și simțămintele ne vor sprijini în această împotrivire; dar dacă vom incerca să luăm rațiunea, să luptăm rațional, vom vedea că aceasta nu ne va mai sprijini, și astfel vrăjmășia dintre noi și Dumnezeu va dispărea.
Și ca orice putere și capacitate omenească, rațiunea se va dezvolta dacă o vom folosi. Am alimentat prea mult timp împotrivirea față de Dumnezeu și de aceea aceasta s-a dezvoltat atât de mult. Dar stă în puterea noastră să trăim în pace cu Dumnezeu, cu oamenii și cu noi înșine.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Parca nea iertat Dumnezeu pacatul, nu? De aceea a murit Iisus, nu? Atunci cum de mai suntem pacatosi?'Uite pacatul, nu e pacatul'

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Jertfa pentru pacatele noastre a fost adusa; dar noi nu suntem iertati daca nu ne vom da consimtamantul.
Ca si un om vinovat de pedeapsa cu moartea caruia i s-a oferit gratiere (iertarea si ispasirea pedepsei). Acesta poate sa refuze gratierea.
Domnul Isus a murit pentru toti oamenii, dar nu toti Il accepta; nu toti vor sa traiasca in conditiile impuse de aceasta acceptare.
Te intrebi care sunt conditiile? Acestea sunt:
"Ti s-a aratat, omule, ce este bine, si ce alta cere Domnul de la tine decat sa faci dreptate, sa iubesti mila si sa umbli smerit cu Dumnezeul tau?" (Mica.6:8) Iar a umbla smerit cu Dumnezeu nu inseamna a merge pe strada cu capul in jos, ca un om sfios asa cum traditia populara ne-a oferit o imagine denaturata; ci a trai in ascultare de Dumnezeu, a nu intoarce rau pentru rau.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Deci. a murit fara sa ne dam noi acordul si acum o intoarce?

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Cum naiba a murit pentru noi, cand l-au ucis romanii sau evreii.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Chiar si biblia zice asta. Zice ca a fost ucis.

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

"Deci a murit fara sa ne dam noi acordul si acum o intoarce?"
Când a trăit în mijlocul nostru, Domnul Hristos a întrebat pe un om bolnav: "Vrei să te faci sănătos?" Omul a vrut și a fost vindecat. Și au fost multi bolnavi în Israel, dar nu toți au fost vindecați. Să nu ne mirăm că oamenii au refuzat vindecarea.
La fel și cu mântuirea noastră. El ar fi murit chiar și pentru un singur om care ar fi dorit să fie mântuit. Nu toți oamenii vor să fie mântuiți. Ei nu cred, și nici nu vor. Aceasta este o nebunie mai mare decât "nebunia crucii" de care vorbește Scriptura.
Este ca și cum fiecăruia dintre noi ni s-ar fi oferit un cont de un miliard de euro, iar noi nu credem asta, sau refuzăm darul, și continuăm să trăim mai departe în sărăcie plangandu-ne de viața mizeră în care trăim. O totală nebunie! De aceea zice Biblia:
"Rom — Ieremia 2:11
Mirați - vă de așa ceva, ceruri, înfiorați - vă de spaimă și groază, zice Domnul.`"

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Stii tu ca l-a intrebat? Asa pot sa zic si eu ca 'Superman exista'

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Dovedeste ca l-a vindecat pe acel bolnav, sau ca l-a inviat pe Lazar.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Daniel cu 12.Sa crezi in propriile puteri, nu in zei fictivi. Daca natura 'se supara', te face praf.

| mentholinks a răspuns:

Pacatosi sunt doar cei ce se simt cu musca pe caciula. Eu de exemplu am pacatele mele care sunt mai mult sau mai putin grave dar nu ma simt ca un om pacatos care trebuie sa se pocaiasca in fiecare zi pentru niste lucruri care oricum le va repeta fiindca nu depind in totalitate de el. Aici pe site am observat ca Mircea este singurul neprihanit si sfant si crede ca va avea o mare rasplata de la dumnezeul sau.

| Irinel15123532 a răspuns:

Biblia nu ne mai numeste pacatosi. Pavel scrie ''Catre sfintii din Corint, catre sfintii din Galateni, etc'' Biblia spune ca voi sunteti sfinti, nu pacatosi, daca cineva iti spune ''esti doar un pacatos mantuit prin har'' nu este in conformitate cu biblia. Iisus spune ''sunteti fiii Lui Dumnezeu, sunteti prietenii Mei, sunteti sfinti, sunteti iertati, sunteti curatiti, numele voastre au fost scrise in cartea vietii mielului, sunteti temple ale Duhului Sfant, sunteti persoane foarte speciale in ochii Mei'' Noi suntem pacatosi din fire, dar Iisus ne-a dat o fire noua, nu inseamna ca nu vom mai apcatui niciodata pentru ca traim inca in aceste trupuri de carne, dar cand o facem, ne marturisim pacatul, ne pocaim de el, ne cerem iertare, intoarcem spatele acelui lucru, si mergem mai departe, vom avea de suportat consecinte daca pacatuim, de aceea, pentru dragostea Lui Hristos, nu mai pacatuim, biblia spune ''cine este din Iisus, nu continua pacatuind''

| RaulAlmășan a răspuns:

Pai Domnul Iisus a venit sa se nască si sa trăiască ca un om.
Pe când El era si este Fiul lui Dumnezeu.
Sa înjosit pentru noi,si a simtit durere,foame, sete, tot ce simte un om.
Ne-a arătat că desi a trăit ca un om a putut face lucruri mari prin Tatăl Ceresc.
A murit si a înviat, a murit ca om si a înviat ca fiul lui Dumnezeu.
Ne-a arătat ca si noi învingem moartea prin credință.
Jertfa lui ne-a spălat păcatele.
Dar noi trebuie să ne botezăm si sa îl mărturisim pe Domnul Iisus ca Domn si Mântuitor in apa Botezului.
Botezul ne spală de păcate, ne face sa devenim fii Domnului.
Iar păcatele comise după botez sunt iertate prin pocăință.

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

S-a injosit? Daca se injosea, nu se autonumea lider.

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Ori s-a nascut zeu, ori a devenit.Alege-ti.

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Vezi cum interpretezi biblia? Unde scrie asta?

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Citeste Noul Testament.
Esti aiurea frate.
Ce ti se pare gresit?
De ce pui întrebări aici dacă nu esti dispus sa inveti din răspunsurile primite, care sun corecte?

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Pai mă inteligentule.
El fiind fiul lui Dumnezeu a venit,si a fost umil.
A lăsat sa fie batjocorit, biciuit, scuipat, răstignit, etc.
Nu e o injoseala pentru fiul lui Dumnezeu?

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Mă.a venit sa trăiască ca un om.
Ce jertfa mai era dacă nu ar fi simtit durere si daca nu ar fi murit?
Ne-a arătat ca suntem iubiti.
Si după ce a invitat nu mai era un om simplu.
A înviat si sa înălțat ca Dumnezeu.

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Unde e geneza?

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Deci.Dumnezeu are un inceput?

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Ai auzit de Sfantul Ilie? Cum si-a omorat el parintii.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

In vechiul testament, prima carte.
Esti singura persoană care mie îmi vine greu sa iti recomand Biblia.
Esti complet gol la minte, pui întrebări incorecte si lipsite de sens.
Nu mai fi asa copil.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Nuu.
Dar mintea ta are un sfârșit prea apropiat.

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Nu au sens? Stai asa, pentru credinciosi nimic nu are sens, decat ce cred ei.

| Ghitaghitalau a răspuns:

Iisus nici nu a existat. Toti credinciosii au un prieten imaginar si cu totii sunt oi idioate