| ProTpu a întrebat:

Daca Iisus a murit pentru pacatele noastre, de ce a trisat si a inviat?

Răspuns Câştigător
| Karinakari99 a răspuns:

Bună întrebare.Nu a trişat, a înviat pentru că aşa a vrut Dumnezeu, iar El a realizat faptul că Fiul Său murise şi l-a înviat.

32 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Pentru ca daca nu ar fi inviat moartea Lui nu ar mai fi avut nicio valoare.prin faptul ca a inviat inseamna ca a biruit moartea deci toti cei care isi pun credinta pentru mantuire in El automat dupa judecata vor fi nemuritorhappy

| Rapunzell a răspuns:

Fix pentru ca exista Inviere si Viata dupa moartewinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rapunzell):

Tu ai asistat la invierea lui?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mitch):

Din pacate nu am asistat / ce legatura are isus cu evolutia? eu nu cred in evolutie ca tu in religie / eu nu sunt inchis la minte accept si lucruri noi / nu uita stinta e mereu noua nu vechie apropo cine a inviat zi-mi un om de care e scris in istorie?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mitch):

Apare in istorie cumva eu asta te-am intrebat

| Rapunzell a răspuns (pentru anonim_4396):

Minunat este ca Hristos Se rastigneste si invie pentru noi la fiecare Liturghie. Imi pare rau ca nu stii asta.

| chelstone a răspuns (pentru Rapunzell):

''Minunat este ca Hristos Se rastigneste si invie pentru noi la fiecare Liturghie. Imi pare rau ca nu stii asta. ''
E prea tare, nu pot sa-mi potolesc rasul... Parca-l vad pe iisus batandu-si singur cuie, si iti dai seama, face asta de cateva ori in 24 de ore, pentru ca, astfel de liturghii se tin pe mai multe meridiane. Acum am aflat si ce treburi are iisus pe lumea cealalta. Oricum, mult prea amuzant...

| chelstone a răspuns (pentru Rapunzell):

Te-as sfatui sa o iei pe rapunzell de mana si sa mergeti sa o cautati pe alice in tara minunilor... Sa inteleg ca iisus e un fel de emo la scara mai mare, are experienta, sa te rastignesti singur... Probabil zice: ''turn off the lights'' si e rezolvata problema, iar invierea e treaba barbosului, iar cum totul se face dintr-un joc de cuvinte e de ajuns un: ''turn on the lights'' si totul revine la normal.

| Rapunzell a răspuns (pentru chelstone):

De rastignit Il rastignim noi zilnic, clipa de clipa, cu pacatele noastre. Tu nu stii de-astea, imi pare rau. Amuza-te cat vrei. Dar continui sa nu inteleg de ce va bagati sa raspundeti unde nu stiti...

| chelstone a răspuns (pentru Rapunzell):

Poti sa faci si scuba diving zilnic cu el, eu nu rastignesc pe nimeni...

| OmletteDuFromage a răspuns (pentru Rapunzell):

Daca tot se rastigneste la fiecare liturghie, de ce mai facem cacaturile astea de liturghii?rolling on the floor. Ca sa sufere iar?rolling on the floor...esti bestiala...dar nu in viata de pe pamantlaughing.

Răspuns utilizator avertizat
| Rapunzell a răspuns (pentru chelstone):

Ba crede-ma ca o faci! Chiar si acum!

| Rapunzell a răspuns (pentru OmletteDuFromage):

Iti zic si tie ce le-am zis si altora: nu stii, nu vorbi! Si mai ales, nu vorbi urat de cele sfinte. Se numeste blasfemiewinking

| chelstone a răspuns (pentru Rapunzell):

''Ba crede-ma ca o faci! Chiar si acum!''
îîîî Vvvaaiiii, cum aşa?! De ce te-aş crede?! laughing Auzi, cică să o cred... laughing să cred pe cineva care işi spune rapunzell laughing Ai mai mult de 12 ani?! Cred că nu, deocamdata eşti la stadiul de clovn la poarta împaratului din ţara minunilor. Atitudinea ta, denota mult infantilism si ma amuza de fiecare data... laughing

| ProTpu explică (pentru Rapunzell):

Are dreptate schimba si tu numele si avataru esti patetica.

| Rapunzell a răspuns (pentru chelstone):

laughing Da, am mai mult de 12 ani. Este gresit din partea ta sa consideri infantilism faptul ca tin la credinta mea si raspund acestor intrebari conform invataturii pe care o cunosc si in care cred.

| Rapunzell a răspuns (pentru ProTpu):

Cu siguranta atitudinea voastra va ramane aceeasi, indiferent de poza si nickname-ul meu. In plus, imi place moaca lui Rapunzel.

| chelstone a răspuns (pentru Rapunzell):

Nu faptul că ţii la o credinţa te face infantilă, ci, faptul că ţii la o credinţa a cărui caracter este identic cu ale celor prezente in basme.

| Rapunzell a răspuns (pentru chelstone):

Tin la credinta in Dumnezeu, Cel care a creat cerul si pamantul, cele vazute si cele nevazute. Daca tu nu-ti poti depasi limitele, este problemuta ta. Eu raman in "infantilitatea" mea ortodoxa happy Si e asa bine... :X

| chelstone a răspuns (pentru Rapunzell):

''Daca tu nu-ti poti depasi limitele, este problemuta ta.''
limitele?! Toti nebunii au prieteni imaginari, vorbesc cu ei, ti-i arata, toti acestia depasesc limitele, vezi tu, cand obiectivitatea dispare si construirea credintelor nu este bazata pe fapte palpabile, reale si demonstrabile oricand, apare boala, toti cei de la casele de nebuni au depasit limitele perceptiei unui creier sanatos, dar au depasit si simturile ratiunii, realitatile lor bazandu-se pe baliverne.

| OmletteDuFromage a răspuns (pentru Rapunzell):

Ma trece cacarea...ai efect laxativ.

| ramona30 a răspuns:

Aia cu Isus e o povestire precum Greuceanu si harap-alb

| KodrutZ a răspuns:

"Fiindca asa scrie in biblie", evident! In alta ordine de idei, treaba cu inviatul poate bine mersi sa fie o poveste - iti dai seama ca biserica ar face ORICE sa nu se afle adevarul, in cazul in care ar aparea dovezi, nu?

| blueangel99 a răspuns:

Nu a trişat. Şi de înviat, a înviat pentru a arăta că E Fiul Lui Dumnezeu. După, S-a Înălţat, "şi de atunci şade la Dreapta Tatălui "
Înţelegi?
Pa, pa!

| ProTpu explică (pentru blueangel99):

Dar crezi ca daca nu era fiul lui Dumnezeu avea curaju sa se omoare pentru pacatale noastre? Fara sa reinvie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca toti de sus au fost acolo / atat convingere mai rar voi credeti niste porcari invieri din morti auzi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu învia, ce nădejde mai aveam noi? De când a înviat sta la dreapta Tatălui și mijlocește pentru noi. Și, după cum El a înviat din morți, asa trebuie și noi sa inviem la o viata noua pentru Dumnezeu